Manchester dokráčel do Wembley snadno, Schalke nasázel čtyři góly

Manchester United přejel ve středečním odvetném semifinále Ligy mistrů německé Schalke 04 vysoko 4:1 a stal se druhým finalistou soutěže. Manchester podobně jako v prvním duelu před týdnem kontroloval hru a může se těšit na finále s Barcelonou, které se hraje 28. května ve Wembley.

Anglický tým si do domácího duelu přivezl dvoubrankový náskok z Gelsenkirchenu a ani v odvetě svého soupeře nijak nešetřil. Hráči United čekali na chybu svého soupeře, který se musel tlačit do útoku, a už v první půli si vytvořili solidní náskok. Ve 26. minutě hosté nezvládli rozehrávku, Gibson vyslal do velké šance Valenciu a ten sám před Neuerem poslal „Rudé ďábly“ do vedení.

Manažer United Ferguson udělal v odvetě několik změn v základní sestavě, jeho celek přesto trestal lehkovážnost Schalke v defenzivě a po půl hodině hry se dostal už do dvoubrankového náskoku. Valencia našel po rohovém kopu na šestnáctce osamoceného Gibsona, který na nic nečekal, vypálil míč a ten se s pomocí nešikovného zákroku Neuera dostal mezi tři tyče německého celku. Schalke 04 se v první půli nevyvarovalo chyb v přechodové fázi, přesto po krátkém závaru v 35. minutě snížilo skóre, když se k odraženému míči dostal Jurado a z první se trefil přesně k tyči branky Edwina van der Sara.

Manchester United po změně stran pečlivě bránil, svému soupeři téměř nic nedovolil a sám spoléhal na svou tradiční zbraň - rychlé přechody do útoku. V 56. minutě se po takové akci dostal do velkého vápna Berbatov, zpětnou přihrávkou našel Andersona a jeho dobře mířenou střelu pod břevno musel reflexivně vytáhnout brankář Neuer. Svěřenci trenéra Rangnicka v poslední půlhodince otevřeli hru, ze hřiště odešel stoper Höwedes a domácí tým tak měl v ofenzivě ještě více prostoru.

V 71. minutě ještě rozhodčí kvůli ofsajdu neuznali gól, který vstřelil bek O’Shea, v následující pětiminutovce se však dvakrát trefil Brazilec Anderson. Ten využil volného prostoru ve středu obrany Schalke, napoprvé se v 72. minutě prosadil z dorážky a o čtyři minuty později využil perfektní pas Berbatova. Hosté se dostali k ohrožení branky United až deset minut před koncem, nejprve musel van der Sar zasáhnout proti nájezdu střídajícího Huntelaara a když o tři minuty později vyrážel střelu Edua, nizozemský útočník poslal míč do sítě z ofsajdového postavení.

Manchester United si po celkovém skóre 6:1 z obou vzájemných zápasů pohodlně došel pro postup do letošního finále Ligy mistrů. To bude reprízou z roku 2009, jelikož „Rudí ďálové“ narazí 28. května v londýnském Wembley na Barcelonu. Před dvěma lety anglický tým v římském finále s Barcelonou 0:2 prohrál, nyní má šanci na reparát.

Liga mistrů, odveta semifinále:

Manchester United - Schalke 04 4:1 (2:1)
Branky: 72. a 76. Anderson, 26. Valencia, 31. Gibson - 35. Jurado. Rozhodčí: Proenca - Trigo, Santos (všichni Port.). ŽK: Gibson, Scholes, Anderson - Escudero. Hráno na Old Trafford. První zápas 2:0, postupuje Manchester United.

Manchester United: van der Sar - Rafael (60. Evra), Smalling, Evans, O’Shea - Gibson, Scholes (73. Fletcher), Anderson - Valencia, Berbatov (77. Owen), Nani. Trenér: Sir Alex Ferguson.

Schalke 04: Neuer - Uchida, Höwedes (70. Huntelaar), Metzelder, Escudero - Farfán (75. Matip), Papadopoulos, Baumjohann (46. Edu), Draxler - Jurado - Raúl. Trenér: Ralf Rangnick.