Kouč "Vlků" měl chuť dát si spodky na hlavu a tancovat

[tag]38. VE ZPĚTNÉM ZRCÁTKU[/tag] Souhrn nejdůležitějších událostí, zajímavostí, postřehů a názorů z 38. kola anglické nejvyšší soutěže, ve kterém byl k vidění na několika frontách těžký boj o záchranu.

O čem se mluv: Každý chvilku, tahal pilku…

Závěrečné dějství anglické Premier League se neslo ve znamení nelítostného boje o záchranu. V pořádné bryndě byli před posledním kolem namočeni hráči Blackpoolu, Wiganu, Blackburnu, Wolverhamptonu a Birminghamu City, kteří na dálku bojovali o to, která dvojice se vyhne pádu a nebude muset doprovodit poslední West Ham United do druhé ligy.

Ve velmi složité pozici byl nováček z Blackpoolu, který musel pro udržení naděje na záchranu bodovat na půdě mistrovského Manchesteru United. Seasiders se rvali statečně, nad Red Devils v jednu chvíli dokonce vedli 2:1. Tento výsledek by jim zaručoval účast v příštím ročníku Premier League, ovšem drtivý tlak domácích a tři góly v poslední půlhodině utkání poslaly Blackpool do druholigových hlubin.

„Kdyby se nejednalo o tak důležitý zápas a nebyli bychom pod takovým tlakem, možná bychom ho dokázali dovést do vítězného konce,“ litoval po utkání ztráty dobře rozehrané partie trenér Ian Holloway.

Blackpoolu ještě v době příznivého stavu na Old Trafford hrály výrazně do karet výsledky na ostatních stadionech, zejména na Molineux Stadium, kde domácí Wolverhampton vůbec nezvládal zápas s Blackburnem a už v poločase prohrával o tři góly. Tento stav posílal Wolves do druhé ligy.

„Nevtrhl jsem zlostně do kabiny a nikomu jsem nekřičel do obličeje. Hráči byli zklamaní a potřebovali hlavně povzbudit. Věděl jsem, že roli bude hrát skóre, proto jsem hráčům říkal, aby se snažili vstřelit alespoň jeden gól, který by mohl stačit,“ popisoval poločasovou poradu trenér „vlků“ Mick McCarthy.

Hráči nakonec jeho přání vyslyšeli – snižující gól Jamieho O´Hary však ještě nestačil. Birmingham City totiž v souběžně hraném duelu dokázal na White Hart Lane proti Tottenhamu Hotspur jedenáct minut před koncem vyrovnat na 1:1 a tento stav mu díky lepšímu rozdílu skóre před Wolves postačoval. Přetahovaná mezi těmito dvěma celky o Černého Petra vygradovala až v závěrečných minutách, kdy rozdíl ve skóre opět upravil ve prospěch Wolves gólem na 2:3 Stephen Hunt, naopak „kohout“ Roman Pavljučenko uzmul vítězným gólem na 2:1 Birminghamu všechny body.

Blues, kteří se ještě před několika týdny radovali po výhře nad Arsenalem ze senzačního triumfu v Carling Cupu, tak budou v příští sezóně hrát Evropskou ligu již jako druholigový tým. „Jsem zničený, především kvůli fanouškům. Musíme se ale připravit na novou výzvu, nelze strkat hlavu do písku,“ hleděl ihned po utkání do další sezóny trenér Birminghamu Alex McLeish.

„Mému žaludku dal dnešek zabrat, ale drama se odehrávalo celou sezónu. Bylo to neuvěřitelné, 39 bodů by kdykoliv jindy na záchranu stačilo. Kvalita všech týmů v dolní polovině tabulky byla úžasná. Dnes jsme odehráli dobrý zápas, záchranu jsme si prohráli jinde. Vždy jsem hráčům opakoval, že je potřeba brát vážně každý zápas v každé části sezóny, každý může rozhodnout,“ připomínal McLeish ztráty bodů v zápasech s Boltonem či West Bromwichem.

Naproti smutku v táboře Blues propukl velký jásot mezi fanoušky Wolves, kteří dvěma góly v posledních 17 minutách zápasu odvrátili pád. „Cítím se, jako kdybych vypadl ze ždímačky. Dostával jsem průběžně informace, pořadí se pořád měnilo. Tvrdil jsem dlouho dopředu, že nakonec bude možná rozhodovat i skóre. Ještě ani nevím, kdo sestoupil, jen to, že my to nejsme,“ říkal bezprostředně po zápase McCarthy.

V neustále přelévajícím se pořadí na posledních třech místech tabulky se na nějaký čas ocitl také Wigan, ten však rázně nakročil za účastí v dalším ročníku Premier League v 78. minutě utkání se Stoke City, kdy Hugo Rodallega vstřelil „zlatý“ gól a zisk 42 bodů Latics bohatě stačil. Wigan předvedl skvělý finiš sezóny, vždyť z posledních devíti zápasů prohrál jen dva.

„Výsledky se dostavily, poslední třetina sezóny byla z naší strany velmi dobrá. Bylo složité tomu věřit, když jsme po většinu sezóny byli v poslední trojce. Věděli jsme, že musíme vyhrát poslední dva zápasy sezóny, ale když jsme před týdnem prohrávali 0:2 s West Hamem… byla to pro tým velká zkouška. Máme jeden z nejmladších týmů v celé Premier League, takže jsem nesmírně pyšný, jak to hráči zvládli,“ chválil své svěřence trenér Wiganu Roberto Martinez.

Španělský kouč rovněž vyzdvihl celý ročník z diváckého pohledu: „Byla to úžasná sezóna, asi nejvyrovnanější v historii. Ukazuje se, že tohle je nejlepší liga na světě. Musíme ocenit i týmy, které sestoupily, protože předváděly v průběhu sezóny dobré výkony. V této sezóně nebylo v lize špatných týmů, ale někdo zkrátka sestoupit musel.“

S nejvyšší soutěží se tak loučí po jednom roce Blackpool, tedy tým, jehož zápasy z gólového hlediska byly nejatraktivnějšími v celé soutěži. Seasiders mají na konci ligy skóre 55:78, v jejich utkáních tedy padlo celkem 133 gólů, což dává nadprůměrných 3,5 branky na zápas. Birmingham City zaujal především svým tažením Carling Cupem, ovšem v lize nebyl zdaleka tak úspěšný, jako v loňské sezóně, ve které dokonce pokukoval po evropských pohárech. Ty si paradoxně zahraje v příští sezóně, ale už jako účastník Championship.

Pašák – Somen Tchoyi

Tak trochu mimo centrum všeho dění dosáhl pozoruhodného střeleckého výkonu záložník West Bromwiche Albion Somen Tchoyi, který v utkání s Newcastlem nasázel čistý hattrick a svému týmu ze stavu 0:3 vystřílel alespoň bod.

Břídil – Ian Evatt

Obránci Blackpoolu se rozhodující utkání sezóny vůbec nepovedlo. Při úvodním gólu nedokázal dostatečně pokrýt skórujícího Park Ji-Sunga, třetí inkasovanou branku má dokonce po centru Chrise Smallinga na svědomí sám. Po sestupu zřejmě patřil mezi nejsmutnější hráče v kabině.