Plzeň zakončila mistrovskou sezónu prohrou v Olomouci

Hráči Sigmy Olomouc vyhráli v nedělním utkání posledního 30. kola Gambrinus ligy na domácím poloprázdném Andrově stadionu nad mistrovskou Viktorií Plzeň 2:1. Vedoucí Plzně si do vlastní branky dal domácí kapitán Kučera, ve druhé půli srovnal nádherně Petr a stejný hráč hlavou dal i druhý gól.

Kompletní statistiky duelu Sigma Olomouc - Plzeň

Sigma Olomouc měla do utkání motivaci nejen udržet konečnou čtvrtou příčku a částečně zapomenout na středeční neúspěch ve finále Ondrášovka Cupu, ale také jako první tým na jaře porazit mistrovskou Viktorií Plzeň. Ta přeci jen po dlouhých mistrovských oslavách nepřijela do Olomouce tak jako kdyby hrála ještě o titul. Trenér Vrba nechal některé hráče záměrně odpočívat a Plzeň hrála daleko defenzivněji než jindy.

Domácí tým měl v prvním poločase herní převahu, dostával se i do koncovky, ale v poslední fázi tradičně selhával. Naopak Plzni stačilo vyčkávat na brejkové situace a po jedné takové poslal Petržela do otevřené obrany kolmici na Filla, ten střílenou přihrávkou na malé vápno hledal Bakoše, ale domácí kapitán Kučera ve skluzu umístil míč nešťastně k pravé tyči Drobiszovy branky a Plzeň vedla.

Po přestávce se Hanáci, jak je jejich zvykem, dál tlačili dopředu a po hodině hry dokázali svou aktivitu i gólově zúročit. Janotka poslal dopředu dlouhý míč, Petr si jej zády k brance zpracoval na prsa, dvěma doteky levačkou si posunul míč kolem šestnáctky a poté vyslal nechytatelnou ránu za vzdálenější tyč. O deset minut později centroval do plzeňské šestnáctky Šultes a hlavička Petra mířila pod břevno. Brankář Pavlík sice míč ještě vyškrábl, ale poté spadl za brankovou čáru a Sigma se mohla radovat ze tří bodů.

Kompletní statistiky duelu Liberec - České Budějovice

Zápas byl derniérou pro trenéra Šilhavého na českobudějovické lavičce. Poslední prvoligový duel odkoučoval v Liberci i Petr Rada, který se rozhodl k 30. červnu angažmá pod Ještědem ukončit. Vedení klubu se s dvaapadesátiletým odborníkem před zahájením střetnutí rozloučilo a předalo mu permanentní vstupenku na dobu pěti let.

Slovan měl od začátku více ze hry. Již ve 3. minutě mohl skórovat Dočkal, gólman Křižík ale jeho pokus vyrazil na roh. Gólem neskončila ani akce z 11. minuty, kdy Breznaník jen o kousek minul tři tyče. Trestat tak mohli Jihočeši. Dejmek chyboval, Ondrášek však v přečíslení dva na jednoho zvolil slabou střelu a Bičík neměl příliš starostí. Hned vzápětí to zkusil z dálky Breznaník, brankovou konstrukci ovšem o kousek minul.

Severočeši pokračovali v aktivitě i po změně stran a v 52. minutě si vypracovali stoprocentní příležitost. Breznaník se uvolnil od brankové čáry, následně nabídl lahůdkový míč Hadaščokovi, mladý forvard však v zakončení selhal. Liberečtí se dočkali až v 58. minutě, kdy Štajner pod padajícím Křižíkem poprvé zasunul balon do sítě. Jenže domácí se z jednogólového náskoku dlouho netěšili. Čirkin obdržel v šestnáctce hodně prostoru, otočil se a zacílil přesně k tyči.

Liberečtí však prahli po tříbodovém zisku a herní převahu zúročili v 70. minutě. Vácha vypálil a Štajner šikovně tečoval balon do protipohybu brankáře Křížka. Slovan mohl vedení ještě navýšit, v 83. minutě ale dostal přesný pas Čirkin a podruhé v utkání překonal Bičíka. Poté se na trávníku rozpoutaly střelecké hody. V 86. minutě nejprve šokoval liberecké příznivce Ondrášek, jenž přiblížil hosty k vítězství. Hned o minutu později ale srovnal po Štajnerově akci na konečných 3:3 Sivrič.

Kompletní statistiky duelu Brno - Jablonec

Brněnští už před posledním utkáním sezony věděli, že po 19 letech opustí nejvyšší soutěž, přesto chtěli na domácím trávníku odehrát důstojnou partii. Jejich kapitán Richard Dostálek se ve svém 350. duelu loučil s prvoligovou kariérou. Úvod hráčům Zbrojovky vyšel a po Šamánkově nahrávce zblízka zakončil do odkryté brány Došek.

Severočeši se snažili pomoci svému nejlepšímu střelci Lafatovi k vítězství mezi kanonýry a často jej hledali v šestnáctce domácích. Poprvé se elitní jablonecký útočník prosadil v 18. minutě, kdy vyhrál hlavičkový souboj s gólmanem Burešem a Třešňák měl stejně snadnou roli jako na opačné straně Došek. Po půlhodině se Lafata trefil poosmnácté v sezoně, když jeho nepříliš prudký hlavičový pokus Bureš nedokázal zastavit.

Deset minut před koncem prvního poločasu napřáhl z pětadvaceti metrů Vaněk a Bureš po parádní ráně kapituloval potřetí. Čtvrtou branku přidal ještě před přestávkou opět Lafata, který v pádu usměrnil do sítě centr Kovaříka.

Po změně stran se Zbrojovka snažila korigovat nepříznivý výsledek a během jediné minuty se jí to podařilo. Centrovaný míč Přerovského sice Došek neusměrnil za Valešova záda, ale Dostálek v 54. minutě zblízka snížil a Došek druhým zásahem v utkání dal Brňanům naději na bodový zisk. Jenže Přerovský viděl v rozmezí čtyř minut dvě žluté karty a domácí dohrávali v oslabení.

Šanci na čtvrtý jarní hattrick odmítl Lafata, který v 67. minuty napálil pouze boční síť, o chvíli později trefil střídající Drsek tyčku. Domácí fanoušci naposledy tleskali v 76. minutě, kdy Dostálek za aplauzu spoře zaplněných opustil trávník a definitivně uzavřel svou prvoligovou kariéru.

Kompletní statistiky duelu Baník Ostrava - Příbram

První půle mnoho fotbalové krásy nenabídla. Oba týmy se úvodních 25 minut stěží dostávaly na dostřel branky, a tak se ve vážnější šanci zjevil až v 27. minutě agilní Papšys, jenž střelou z osmnácti metrů vylekal domácího gólmana Pietrzkiewicze. Litevský záložník Příbrami zahrozil ještě o tři minuty později, jenže z těžkého úhlu branku netrefil.

Ojedinělou příležitost Baníku proti tvořivějším Středočechům si před nejnižší návštěvou sezony na Bazalech připsal ve 38. minutě Ferenčík, když se zjevil sám před brankářem Hruškou, ale Lukešův volej dokázal usměrnit jen do připraveného gólmana Příbrami.

Středočeši byli za svou aktivitu odměněni krátce po změně stran. Ve 46. minutě zatáhl balon do pokutového území Klesa, nahrál za sebe Koukalovi a bývalý hráč Baníku otevřel skóre. Ostravané ale mohli záhy srovnat. Plašil poslal v šestnáctce k zemi Nevese a sám faulovaný se postavil k exekuci pokutového kopu. Brankář Hruška však ukázal, proč dostal premiérovou pozvánku do reprezentace, a jeho pokus vyrazil.

Podruhé se tak skóre měnilo až v 77. minutě. A opět na straně hostů, ačkoliv byl střelcem branky domácí Bolf. Střídající Matěj Štochl totiž nahrával do vápna a stoper Baníku nešťastně poslal míč do vlastní sítě. Příbram si tak z Bazalů veze tříbodový zisk, naopak domácím se nepovedlo uzavřít nepovedenou sezonu vítězstvím.