Sparta díky Kweukemu vyloupila Štruncovy sady

Hráči Sparty Praha zvítězili v pondělním šlágru 5. kola Gambrinus ligy na hřišti mistrovské Viktorie Plzeň 2:0 a v nové sezoně ještě nezaváhali. Góly letenského celku zařídil už v prvním poločase Kamerunec Kweuke, oba celky dělí po pěti kolech nové sezony už osm bodů.

Sparta se v minulém týdnu musela srovnat s vyřazením z Evropské ligy, naopak domácí Viktoria si užívala historický postup do Ligy mistrů a tak šly oba týmy do pondělní dohrávky v rozdílném rozpoložení. První poločas pondělní dohrávky měl poněkud překvapivý scénář, letenský celek totiž vycházel ze zabezpečené defenzivy a přecházel do rychlých protiútoků, navíc mu pomohla brzká vedoucí branka. Už v 5. minutě nacentroval Podaný, důrazný Kweuke se v hlavičkovém souboji prosadil přes Čišovského a poslal Spartu do vedení.

Plzeň se dlouho nedostávala ke své typické kombinační hře, skřípala jí rozehrávka a domácí se nedokázali výrazněji prosadit ani po křídlech. Letenský klub čekal na zaváhání Viktorie a využil ho i po půl hodině hry. Hušek vyvezl míč ve středu hřiště, poslal kolmici mezi domácí obránce na nabíhajícího Kweukeho, který obešel brankáře Čecha a přidal svůj druhý gól utkání. Západočeši sice po dalším inkasovaném gólu zpřesnili hru, do větší příležitosti se však nedostali, jelikož Sparta eliminovala plzeňskou ofenzivní sílu už v zárodku. V závěru první půle pak naplno propukly emoce na obou stranách, k čemuž přispělo několik ostrých zákroků, po kterých sudí Adámek rozdával žluté karty.

Po změně stran si hosté hlídali dvoubrankové vedení a čekali, s čím vyrukuje Plzeň. Té však utkání příliš nevyšlo, časté ztráty míče a nepřesná kombinace brzdily její snažení. Vykřesat naděje Viktorie mohl v 57. minutě střílející Rajtoral, ale jeho levačka mířila těsně vedle sparťanské branky. Letenští byli důraznější a častěji vyhrávali osobní souboje, dostávali se do přečíslení, ale své další šance nedokázali dlouho využít. Po hodině hry hledal Kweuke ve vápně Sionka, jeho pokus z otočky však proletěl těsně nad břevnem domácí branky.

Závěrečné minuty se dohrávaly převážně ve středu pole, domácí si nedokázali vytvořit žádný tlak ani gólovou šanci, Sparta ještě mohla pojistit svou výhru v poslední minutě, jenže střelu střídajícího Juhara vyrazil brankář Marek Čech. Plzeň doma prohrála 0:2 a po pěti kolech ztrácí na vedoucí Spartu už osm bodů, naopak pražský tým je v lize stoprocentní.