Jablonec udolal oslabený Žižkov díky penaltám

[tag]AKTUALIZOVÁNO[/tag] Hráči Jablonce porazili v nedělním zápase 8. kola Gambrinus ligy doma Viktorii Žižkov 3:1. Hosté dohrávali celý druhý poločas o deseti, přesto předvedli velmi statečný výkon, "zelenobílí" rozhodli duel dvěma zásahy v poslední čtvrthodině hry. V dalším utkání se Mladá Boleslav rozešla smírně s Hradcem Králové 1:1.

Kompletní ligová tabulka

Jablonečtí, kteří nastoupili do utkání i s uzdraveným kanonýrem Lafatou, měli od začátku územní převahu. Do velkých šancí se však zpočátku příliš nedostávali. V 14. minutě se ocitl v nadějné pozici po Jarolímě přetaženém rohovém kopu Beneš, hlavou ale zacílil nad bránu. Žižkovští se zaměřili na důslednou defenzivu, dopředu vyráželi jen sporadicky, jejich brejky však byly velmi nebezpečné. Slodowy poslal zprava přesný centr a Böhm hlavou jen o chloupek minul levou tyč.

Severočeši následně pokračovali v aktivitě a ve 32. minutě už byli blízko ke gólu. Kopic vypálil z dálky, Vaclík neudržel balon, ale dobíhající Lafata trefil z dorážky pouze hostujícího gólmana, jenž svoje zaváhání napravil. "Zelenobílí" byli ve varu, jenže minutu nato přišel šok. Viktoriáni podnikli rychlý kontr, Böhm se v pokutovém území obtočil kolem protihráče a nenápadnou střelou procpal míč o tyč za Špitova záda.

Žižkovští se ovšem z vedení radovali jen dvě minuty. Lafata nejprve spálil tutovku, o pár vteřin nato ale obdržel za obranu krásný pas a chystal se k zakončení. K tomu však nedošlo, po souboji s Bodečkem totiž na hranici šestnáctky upadl. Hlavní rozhodčí posoudil zákrok ze strany žižkovského stopera jako nedovolený, výsledkem toho byla červená karta pro Bodečka a penalta, z níž Lafata vsítil svůj dvanáctý gól v nové ligové sezoně.

Hráči Baumitu toužili po změně stran po tříbodovém zisku, Lafata měl na kopačce druhou branku, z bezprostřední blízkosti však netrefil přesně. Hosté i v deseti neztratili útočné choutky, Böhm obehrál Jablonského, jeho ránu ale zblokovali Jablonečtí na roh. V 60. minutě přišla stoprocentní příležitost domácích. Kovařík postupoval zleva sám na Vaclíka, ten však včasným vyběhnutím svůj celek zachránil.

Severočeši byli postupem času stále nervóznější, vysvobodila je až 77. minuta. Viktorka trestuhodně zapomněla na Kovaříka, jenž si v pokutovém území zpracoval balon a Vaclík na jeho lob nestačil reagovat. Definitivní klid do jabloneckých řad pak vnesl v 83. minutě Lafata. Odchovanec Olešníku se střetl s Vaclíkem a kopala se znovu penalta. K exekuci se podruhé postavil domácí kanonýr a ani tentokrát neměl problémy skórovat. Žižkov tak nadále čeká na premiérové venkovní body v novém ročníku nejvyšší soutěže, Jablonec naopak popatnácté v řadě před svými diváky neprohrál.

Kompletní statistika duelu Jablonec - Žižkov

Domácí tým ještě v nejvyšší soutěži Hradec neporazil, po neúspěchu v Příbrami ale svěřenci trenéra Koubka nechtěli připustit další ztrátu bodů. Proti Boleslavi se postavil na podzim nevýrazný Hradec, který letos vstřelil jen šest gólů a krizi zažehnal až výhrou nad Bohemians 1905. Nedělní vzájemný zápas se tak proměnil v průměrnou ligovou podívanou, ve které měli herně mírně navrch Středočeši, v koncovce však více zlobili hosté.

Mladá Boleslav sice v úvodu první půle Hradec zatlačila, mohly za to ale především chyby v hostující rozehrávce, díky kterým Boleslav obléhala hostující vápno. První velkou šanci měl v 10. minutě Procházka, domácí bek se řítil z pravé strany na Lindra, ale hradecký gólman ho vychytal. Hradec využíval rychlých protiútoků do boleslavské obrany, oba brankáři však byli v první pětačtyřicetiminutovce oporou svých mužstev. Za často chybující obranou prokázal své schopnosti i boleslavský Miller, který v 33. minutě vyrazil střelu ze střední vzdálenosti a pak ještě na malém vápně reflexivně zasáhl proti jemné dorážce Dvořáka.

Po změně stran vyrukovala Boleslav na svého soupeře s větší dávkou agresivity, více se prosazovala po pravém křídle a záhy šla do vedení. V 49. minutě nacentroval Procházka přesně na hlavu Chramosty, který jen lehce trefil míč hlavou, a domácí publikum slavilo první gól zápasu. Ten však nabudil Hradec k aktivnější hře, domácí vedení tak trvalo pouhou čtvrthodinu. V 65. minutě zahrávali hradečtí standardní situaci, Miller jen vyboxoval míč ke střídajícímu útočníkovi Černému, jehož střelu z hranice velkého vápna si nešťastně srazil do vlastní sítě Procházka. Další příležitost měl o pět minut později Štěpán, jeho pokus ale boleslavská obrana na poslední chvíli odvrátila mimo tři tyče.

Hradec mohl v závěru zápas otočit a z Boleslavi si odvést všechny tři body. Šest minut před koncem stáhl Janíček ve vápně Dvořáka a rozhodčí Paták mu udělil červenou kartu. Následný pokutový kop ale zahodil Pavel Černý, jeho slabou střelu k tyči totiž brankář Miller vyrazil. Především zásluhou domácího gólmana se tak oba celky rozešly nerozhodně 1:1.