Na koho může být královna Alžběta hrdá

Na koho může být královna Alžběta hrdá

Reprezentanti Spojeného království za sebou mají rozporuplnou reprezentační přestávku. Anglie chce hlavu trenéra Steva McClarena, Skotsko potvrdilo roli nevyzpytatelného soupeře, Severní Irsko pluje nenápadně, ale úspěšně dál kvalifikací a Wales ukázal během pěti dnů svoji nejlepší i nejhorší tvář.

Jako jediní opustili kvůli prvnímu utkání domovské ostrovy Severní Irové. S otevřenou náručí a se stejně pochmurným počasím, na jaké jsou zvyklí z domova, je na stadionu Parken v Kodani čekali Dánové. Domácí se snažili protlačit k bráně hostů a mohli těžit z územní převahy, ale jejich neschopnost tvořit akce byla navíc doplněna organizovanou defenzívou pěšáků britské královny a žádný gól nepadl. Ve druhém utkání ve Windsor Parku proti Litvě diktovalo Severní Irsko hru a pravé ostrovní tempo. Po zápase slavili domácí nejen výhru 1:0, ale hlavně překvapivé třetí místo ve skupině F.

[obrazek id="4151" zarovnani="vpravo"]Nejméně přesvědčivé výkony překvapivě podává Anglie. Proti Makedonii představila obměněnou defenzivu a její křest ohněm byl doslovný - vyhořela. Obránci několikrát svoje chyby napravovali až na brankové čáře. Společnou řeč tentokrát nenašla ani záloha s útokem. Naopak smělí hosté nepřijeli jen na poznávací zájezd, zejména Petrov byl v křídelních prostorech nezadržitelný. Makedonci vyvíjeli postupný tlak stylem "trpělivost přináší růže". Tentokrát přinesla jeden cenný bod. A o středečním anglickém harakiri spáchaném v Chorvatsku, už bylo napsáno mnoho.

Naopak vcelku milé překvapení zatím představuje reprezentace Skotska. Po letech plných neúspěchů se konečně zdá, že Denis Law, Kenny Dalglish či Ally McCoist našli důstojné následovníky. Oslavy výhry nad francouzskými vicemistry světa sice pokazila zasloužená porážka na Ukrajině, ale přesto jsou Skotové na druhém místě skupiny B jen o skóre za Francií.

Wales si v utkání se Slováky utrhl vyloženou ostudu - domácí prohra 1:5 by byla příliš, i kdyby proti Velšanům stála Brazílie v plné síle. Ostrovany ovšem neroznesli na kopytech milionáři Ronaldinho nebo Kaká, ale nenápadný norimberský střelec Marek Mintál a z evropského hlediska neznámý mladík Dušan Švento. Reputaci si Craig Bellamy a spol. napravili výhrou nad Kyprem 3:1, který o pět dní dříve dokázal pětigólovou nadílkou Irsku, že jej už nelze považovat za úplného fotbalového trpaslíka.

Hlavní problém? Obrana

[obrazek id="4152"]Reprezentanti Spojeného království měli ve druhé fázi kvalifikace jednu společnou bolístku - obranu. Walesu se před zápasem se Slováky omluvili James Collins, Mark Delaney, Sam Ricketts a ze záložní řady i Carl Fletcher. Méně protřelí zadáci pak na nebezpečného soupeře absolutně nestačili.

Naopak Anglie si své problémy přivodila sama. Steve McClaren poslal do hry Garyho Nevilla místo jeho mladšího bratra Phila, pravému kraji anglické obrany/zálohy to však nic neubralo na nepřesvědčivosti. Nová stoperská dvojice John Terry – Ledley King asi nezvládla nervozitu a nesehranost, kapitán Chelsea a reprezentace vypadal oproti klubovým výkonům poloviční. Středeční variaci se třemi, ale dá se říct i pěti obránci mohl McClaren zamýšlet všelijak, ale efekt to nepřineslo.

Skotové sice uhlídali Davida Trezegueta s Thierrym Henrym, ale zaplatil za to druhou žlutou kartou Christian Dailly, a tak v následném utkání s Ukrajinou chyběl. Bez něj si nesehraná obrana Skotska nesedla, ukrajinskému tlaku čelila jen s problémy a jako "bonus" byl v 86. minutě vyloučen Steven Pressley.

Ofenzívní tažení

[obrazek id="4150" zarovnani="vpravo"]Kdo v Evropě má lepší středopolaře než Anglie? Po boku dua Frank Lampard – Steven Gerrard nastoupil Michael Carrick, a posléze Scott Parker nahradil Gerrarda. Jenže útočníci Peter Crouch s Waynem Rooneym spolu vůbec nespolupracovali a žolík Shaun Wright-Phillips také nic nezmohl.

Wales, který nebyl schopný zastavit Slováky a obrátit skóre, sází na útočného ďábla Craiga Bellamyho, jenž při zápase s Kyprem s kapitánskou páskou na ruce roztančil obránce a vysloužil si největší aplaus od diváků. Stěžejním hráčem je stále i Ryan Giggs, pokud ovšem může hrát. Proti Slovákům nemohl a podle toho to i dopadlo. Velšský trenér John Toshack je pod stále větším tlakem, aby k návratu do reprezentace přesvědčil veterány Garyho Speeda s Robbiem Savagem. Kdo ví, třeba se po dalším podobném fiasku vrátí i Southall, Rush, Hughes nebo Ratcliffe...

Tvrdá skotská záloha si přesnými přihrávkami hýčká výborné útočníky Jamese McFaddena a Kennyho Millera. Při utkání s Ukrajinou však pánové ostrouhali a vinou skvěle napadajícího týmu Ukrajiny si moc nezaútočili. Do velké hvězdy pomalu roste i třiadvacetiletý Kris Boyd z Glasgow Rangers.

Severní Irsko kráčí dál sice nenápadně, ale může skončit až v Rakousku. Na konci útočných snah bývá nejčastěji David Healy, jedna z mála hvězd severoirského fotbalu. K těm vycházejícím náleží především Barošův spoluhráč z Aston Villy Steven Davis, naopak Keith Gillespie už má zřejmě zenit za sebou.

Trenéři a taktika

[obrazek id="4149"]Každá reprezentace Spojeného království se může pochlubit zkušeným trenérem. Kromě anglického McClarena jsou všichni tři gentlemani ve funkci od roku 2004. John Toshack, velšský trenér a manažer, se vrátil do reprezentace po deseti letech. Tenkrát vydržel jen 41 dní, vedení se totiž nelíbila prohra s Norskem. Toshack, který trénoval kluby v Portugalsku, Španělsku, Francii, Turecku i doma na ostrovech, vyznává systém 3-5-2. Lawrie Sanchez, Severní Ir s netypickým jménem, je zastáncem systému 4–4–2. Skotský trenér Walter Smith, který byl jako asistent v roce 1986 na mistrovství světa v Mexiku, přestavil tým k obrazu svému a nechává jednotlivé řady prolínat. A McClaren? Pokaždé jinak…

[ 17.10.2006 - Kateřina Pleskotová | Foto: Reuters ]