Džeko a spol se s Brazílií loučí výhrou nad Íránem, který poprvé skóroval

[tag]OBSAHUJE VIDEO[/tag] Bosna a Hercegovina se rozloučila s mistrovstvím světa výhrou 3:1 nad Íránem. Ten společně s balkánským nováčkem nepostoupil ze skupiny F. Bosně zařídili v Salvadoru historicky první body na světovém šampionátu Edin Džeko, Miralem Pjanič a Avdija Vršajevič, snižující Rezá Ghúčanedžhád vstřelil jediný gól Íránu na brazilském turnaji.

Máte rádi Fotbal? Fortuna rozdává během MS 1 000 000 Kč, pro nováčky 200 Kč na ruku.

První šanci si ve čtvrté minutě vypracovala Bosna. Džeko se otočil v pokutovém území a jeho střelu vytáhl nad břevno Haghíghí. Íránský brankář o chvíli později chytil i hlavičku bývalého útočníka Teplic.

Írán na rozdíl od Bosny bojoval o šanci postoupit, ale v úvodu přenechával iniciativu soupeři a ten ji zužitkoval ve 23. minutě. Džeko si před šestnáctkou našel prostor mezi obránci a přízemní střelou otevřel skóre. Po chybně neuznané trefě proti Nigérii se tak kanonýr Manchesteru City dočkal premiérové branky na turnaji.

Vzápětí mohl srovnat Šodžáí, jeho rána však trefila pouze břevno. Íránci, kteří porazili Bosnu ve čtyřech z pěti předchozích utkání, zvýšili aktivitu, jenže jejich ofenzivní akce často končily v ofsajdu.

Druhý poločas zpočátku nabídl hodně nepřesností na obou stranách. V 59. minutě íránský tým chyboval při rozehrávce a rychlý protiútok zakončil umístěnou střelou Pjanič. Bosna měla dál převahu a soupeři dlouho nepůjčovala míč.

Deset minut před koncem ale nejprve těsně minul Ghúčanedžhád a právě íránský útočník za dvě minuty po chybě obrany vstřelil do odkryté branky první i poslední gól svého mužstva na šampionátu.

Za několik desítek vteřin však po úniku z pravé strany zvýšil na 3:1 Vršajevič a korunoval nejlepší zápas Bosny na MS. Trenéra Safeta Sušiče musely o to víc mrzet těsné porážky s Argentinou (1:2) a Nigérií (0:1).

Podrobné statistiky Bosna a Hercegovina - Írán zde.