Shaqiri díky hattricku poslal Švýcary do vyřazovacích bojů

[tag]OBSAHUJE VIDEO[/tag] Švýcarsko si po osmi letech znovu zahraje vyřazovací část světového šampionátu. V závěrečném duelu skupiny E porazilo Honduras 3:0 a obsadilo postupové druhé místo za Francií. Vítězství favorita obstaral Xherdan Shaqiri, jenž dal na brazilském turnaji jako druhý po Němci Thomasi Müllerovi hattrick. Švýcaři se v osmifinále utkají s Argentinou. Honduras při své třetí účasti na MS poprvé nezískal ani bod a stále čeká na premiérovou výhru.

Máte rádi Fotbal? Fortuna rozdává během MS 1 000 000 Kč, pro nováčky 200 Kč na ruku.

V jediném předchozím vzájemném duelu před čtyřmi lety v Jižní Africe došlo k bezbrankové remíze a Švýcaři kvůli tomu nepostoupili ze skupiny. Tentokrát ale vydrželo bezgólové skóre jen necelých šest minut.

V první šanci ještě Valladares Shaqiriho vychytal, ale o chvíli později už jen bezmocně máchl rukou do vzduchu poté, co si záložník Bayernu Mnichov navedl za vápnem míč a obstřelem se trefil přímo pod břevno.

Švýcaři, kteří potřebovali uhrát více bodů než Ekvádor proti Francii, případně zvítězit aspoň o dva góly vyšším rozdílem, poprvé na brazilském turnaji vstřelili úvodní branku a v dalším průběhu kontrolovali hru.

Po půlhodině navíc Hondurasané propadli ve středu hřiště a vzniklo švýcarské přečíslení dva na jednoho. Drmic přihrál Shaqirimu a ten sám před Valladaresem s přehledem uklidil balon k tyči. Jeho celek v pátém z šesti letošních zápasů skóroval minimálně dvakrát.

Začátek druhé půle zastihl Švýcary v nedbalkách, Honduras ale dvě nadějné šance nevyužil. Bengtson obešel brankáře Benaglia, ale těsně před čárou odvrátil balon vracející se Rodriguez.

Švýcaři po pauze v těžkých klimatických podmínkách v Manausu poblíž amazonského pralesa ubrali z tempa a po hodině hry jim pomohl sudí Pitana, když upřel Hondurasu po přistrčení Jerryho Palaciose penaltu.

V 71. minutě evropský tým definitivně rozhodl. Drmič připravil pozici pro Shaqiriho a ten se mohl radoval z prvního švýcarského hattricku na MS od roku 1954. Tři góly v jednom utkání dal v předchozím průběhu brazilského turnaje už jen Němec Müller, Shaqiriho spoluhráč z Bayernu. Švýcarský záložník se zároveň postaral o jubilejní 50. hattrick v historii mistrovství světa.

Podrobné statistiky Honduras - Švýcarsko zde.