Manchester United veze z Liverpoolu tři body

Domácí Liverpool prohrál v sobotním utkání 29. kola anglické Premier League s vedoucím Manchesterem United 0:1. Oba týmy předváděly parádní fotbal, ale gól na Anfield Road padl až v nastaveném čase - prosadil se O´Shea v době, kdy už hráli hosté v oslabení bez vyloučeného Scholese. Liverpool doma prohrál v lize po třiceti zápasech v řadě. Zaváhání Reds využil čtvrtý Arsenal, který vyhrál nad Readingem 2:1.

Oba týmy se potkávají v lize už postoosmačtyřicáté. Velké jubileum může slavit veterán Ryan Giggs, který v dresu United odehrál 700 utkání. Manchester si nemůže dovolit v honbě za titulem ztrácet body, jenže domácí neprohráli v lize na Anfield Road už třicet zápasů v řadě, navíc 840 minut nedostali gól!

Liverpool začal aktivněji. V úvodu hrají prim pevné obrany, byť se hraje v obrovském tempu. Po více než deseti minutách zkoušel ránu z třiceti metrů domácí Agger - nebezpečná střela míří těsně nad. Na druhé straně hledal Evra před bránou Cristiana Ronalda, ale pokus portugalského mladíka skončil těsně vedle pravé tyče Reinovy brány.

V 23. minutě přistrčil elegantně patičkou míč Ronaldovi Henrik Larsson a nejlepší střelec týmu z hranice šestnáctky pálil nad. Reds mají optickou převahu, míč častěji na kopačkách, United ovšem vyrážejí do nebezpečných brejků. Největší šanci v první půli měl po necelé půlhodině hry Riise, který po rozehrání trestného kopu vypálil zhruba z dvaadvaceti metrů. Van der Sar na míč nedosáhl, ale hosté měli štěstí, když míč minul pravou tyč o několik decimetrů.

Tlak Liverpoolu pokračuje, diváci na Anfield Road se rozhodně nenudí. V 31. minutě byli Reds opět blízko úvodnímu zásahu, když se skvěle uvolnil Bellamy. Na jeho přihrávku před prázdnou bránu jen těsně nedosáhl Kuijt. Střelecky aktivní je González, který deset minut před pauzou vyslal na van der Sara už třetí střelu ze střední vzdálenosti, gólman United je ovšem pozorný. Šanci Ronalda, který se na druhé straně probil až před Reinu, zlikvidovala domácí obrana jen se štěstím - Portugalcův pokus zablokoval skvělý Carragher.

O přestávce došlo údajně ke konfliktu mezi rozhodčím Atkinsonem, hostujícím koučem Fergusonem a obráncem Carragherem. Hned po několika vteřinách druhé půle měl obrovskou šanci Gerrard. Po centru Kuijta odhlavičkoval Ferdinand míč přesně na jeho kopačky, kapitán Reds ovšem netrefil ideálně a vystřelil z dvanácti metrů těsně nad. Vzápětí mohl otevřít skóre Bellamy, ale van der Sar znovu čaroval.

Nápor Liverpoolu je v těchto chvílích drtivý, na domácích je vidět, že chtějí co nejrychleji rozhodnout. Bellamy dokonce dostal míč za van der Sarova záda, ale podle sudích stál v ofsajdu. V dalších minutách ovšem hosté hru vyrovnali a tlak Reds otupili.

Konec duelu už je na brankové příležitosti chudý. Vzrušení přinesla situace z 85. minuty, kdy se Paul Scholes ohnal po faulujícím Alonsovi a viděl červenou kartu (vůbec první pro United v této ligové sezoně). Crouchův nebezpečný pokus zblízka jen se štěstím vyrazil fantastický van der Sar. Šok pro domácí přišel v nastaveném čase, když John O´Shea dorazil po trestném kopu Ronalda a ojedinělém závaru před Reinou míč do sítě. United na chvíli navýšili svůj náskok před druhou Chelsea na dvanáct bodů, Mourinhovi svěřenci ovšem vzápětí porazili Portsmouth a ještě mají jedno utkání k dobru.

Arsenal nezaváhal a dotahuje se na Liverpool

[obrazek id="5991"]Londýnský Arsenal na domácím Emirates Stadium porazil nováčka z Readingu 2:1 a stáhl náskok třetího Liverpoolu na jediný bod. "Gunners" mají navíc dvě utkání k dobru.

Arsenal bez klíčových opor Henryho, Rosického či Adebayora v první půli opět zahodil několik vyložených šancí. V dobrých pozicích se neprosadili Baptista ani Fabregas, který se ukopl a netrefil prázdnou bránu. Velkou příležitost měl v nastaveném čase první půle ještě Freddie Ljungberg, jenž se ocitl sám před gólmanem, ale nedokázal jej zblízka obstřelit. Domácí přitom marně reklamovali ofsajd.

V 50. minutě byl v šestnáctce faulován Clichy a penaltu proměnil Gilberto Silva. Hahnemann sice vystihl směr střely mířící k levé tyči, ale na míč nedosáhl - 1:0. Další sérii šanci domácí neproměnili, nebezpečně pálil po necelé hodině hry Walcott a Fabregas z rohu gólmana hostí nepřehodil. Dokonalou individuální akci ovšem předvedl ve 62. minutě Baptista, tváří v tvář Hahnemannovi nezaváhal a rozhodl o výhře.

Třetí gól Aliadiera už sudí v závěru domácím neuznali kvůli ofsajdu. Velkou šanci hostí zahodil dvacet minut před koncem Sidwell, za záda vlastnho gólmana se ovšem pět minut před koncem trefil Fabregas. Závěrečný tlak Readingu už vyrovnání nepřinesl, byť Lehmann musel vytáhnout skvělý zákrok proti další ráně Sidwella.

Čtyři utkání skončila remízou, Wigan veze výhru z Manchesteru

Všechny zbylé sobotní zápasy s výjimkou duelu Manchesteru City s Wiganem skončily remízou.

Aston Ville pomohla na hřišti Fulhamu k bodu posila, která v týmu vystřídala Milana Baroše, norský střelec John Carew. Ten posunul hosty do vedení už v 21. minutě, za dvě minuty ovšem vyrovnal na konečných 1:1 Bocanegra. Aston Villa uhrála v lize bod už podvanácté v sezoně, stejně jako její sobotní soupeř.

Newcastle nedokázal doma vstřelit gól hostům z Middlesbrough. Čtyři góly viděli diváci ve Watfordu v duelu dvou týmu, které jsou akutně ohroženy sestupem. Nováček z Watfordu dosáhl teprve na dvacátý bod v sezoně a zůstal poslední. Hostující Charlton je osmnáctý. Domácí vedli už 2:0, ale slibný náskok neudrželi - na konečných 2:2 srovnával až v 89. minutě Ambrose. Sheffield United doma remizoval s Evertonem 1:1.

Čech udržel další čisté konto

Hráči z Chelsea dnes zavítali na hřiště devátého Portsmouthu a dokázali vyhrát 2:0 díky trefám Drogby a Kaloua. Na vítězství úřadujícího mistra se několika skvělými zákroky podílel i český reprezentační gólman Petr Čech, který opět udržel čisté konto.

Výsledky - 29. kolo:

Liverpool - Manchester United 0:1 (90+1. O'Shea)
Sheffield United - Everton 1:1 (52. Hulse - 75. Arteta z pen.)
Manchester City - Wigan 0:1 (18. Folan)
Newcastle - Middlesbrough 0:0
Fulham - Aston Villa 1:1 (23. Bocanegra - 21. Carew)
Arsenal - Reading 2:1 (51. Gilberto Silva z pen., 62. Baptista - 87. vlastní Fabregas)
Watford - Charlton 2:2 (15. Bouazza, 21. Francis - 67. Young, 89. Ambrose)
Portsmouth - Chelsea 0:2 (33. Drogba, 82. Kalou)

[ 3.3.2007 - eFotbal.cz l Foto: Reuters ]