Fiorentina útočí na poháry, Toni stíhá Tottiho

Nejlepší kanonýr loňské sezony italské Serie A Luca Toni potvrdil ve 27. kole soutěže, že má i letos skvělou střeleckou formu a dvěma góly pomohl Fiorentině rozstřílet FC Turín 5:1. Toni se navíc s patnácti vstřelenými brankami přiblížil kapitánovi AS Řím Francesku Tottimu, který stále vede tabulku střelců ligy se šestnácti zásahy.

Florentskému týmu se v poslední době daří. Neprohrál už šesté utkání v řadě, posunul se (přes bodový odečet z úvodu sezony) už na sedmou pozici a útočí na pohárové příčky. V sestavě "Fialek" nechyběl český obránce Tomáš Ujfaluši, který v dresu Fiorentiny odehrál jubilejní stý zápas.

Hosté šli sice do vedení, když se v prosadil střelou z malého vápna nejlepší střelec týmu Rosina, ale domácí byli výrazně lepším týmem a ještě do poločasové pauzy skóre otočili. Luca Toni se trefil dvakrát v rozmezí tří minut. Kanonýr Fiorentiny potvrdil, že má cit pro výběr místa v pokutovém území a oba góly dal z bezprostřední blízkosti. Nejprve zamířil k pravé tyči po přihrávce Reginalda. Druhou branku mu ve 33. minutě připravil Mutu. Ve 52. minutě si dal ještě vlastní gól Fransceschini a debakl hostí dovršil v závěru dvěma brankami obránce a sváteční střelec Gamberini.

Fiorentině pomohla k posunu o příčku výš prohra Sampdorie na hřišti římského Lazia. Lazio má naopak po vítězství 1:0 před velkým konkurentem AC Milán na čtvrté příčce tříbodový náskok. Výhru domácích zařídil už ve 23. minutě Rocchi, který se trefil po centru Mudingaye hlavou přesně pod břevno Castellazziho brány.

Další blamáže se dočkalo sicilské Palermo, které sice zůstalo v tabulce na třetím místě, ale v novém kalendářním roce se trápí. Tentokrát ztratilo tři body na hřišti sestupem ohrožené Messiny, kde prohrálo 0:2. Rozhodly o tom dvě branky Rigana - druhá z 65. minuty padla už v době, kdy hrálo Palermo o deseti bez vyloučeného Caracciola. V souboji dvou týmů bojujících o záchranu remizovala hostující Reggina s Parmou 2:2.

Udine sice dokázalo minulý týden zastavit spanilou jízdu suverénního Interu, když na jeho hřišti uhrálo bod, jenže tentokrát doma nestačilo na rozjeté Empoli. O výhře rozhodl v 18. minutě Pozzi. Také jeho tým se posunul před AC Milán a nadále zůstává v boji o pozice zaručující účast v předkole Ligy mistrů. Ve zbývajících nedělních duelech porazilo Cagliari Atalantu Bergamo 2:0 a Catania remizovala se Sienou 1:1.

Výsledky - 27. kolo:

Cagliari - Bergamo 2:0 (4. Suazo, 71. Pepe)
Catania - Siena 1:1 (56. Corona - 73. Cozza)
Fiorentina - FC Turín 5:1 (32. a 34. Toni, 75. a 83. Gamberini, 51. vlastní Franceschini - 14. Rosina)
Lazio Řím - Sampdoria Janov 1:0 (22. Rocchi)
Messina - Palermo 2:0 (45. a 65. Rigano)
Parma - Reggina 2:2 (22. Budan, 90. Rossi z pen. - 12. a 40. Bianchi)
Udine - Empoli 0:1 (18. Pozzi).

[ 4.3.2007 - eFotbal.cz l Foto: Reuters ]