"Rudí ďáblové" si smlsli na Boltonu, bodovala i Chelsea

Nášup v podobě čtyř branek si ve 30. kole Premier League odvezl z Old Trafford tým Boltonu. Domácí Manchester United vyhráli jasně 4:1 a upevnili si tak pozici v čele tabulky, kde mají momentálně náskok šesti bodů před druhou Chelsea. Ta vyhrála nad Sheffieldem 3:0. O vítězství "Rudých ďáblů" rozhodli dvěma góly Pak Či-song a Wayne Rooney.

V brance Manchesteru United, kterému kvůli zranění chyběli Louis Saha (kotník), Ole Gunnar Solskjaer (koleno), Darren Fletcher (kotník), Mikael Silvestre (rameno) a Edwin van der Sar (lýtko), nastoupil od začátku utkání Tomasz Kuszczak. Jako první si ale sáhl na míč gólman Boltonu Jussi Jaaskelainen, když ho v 6. minutě prověřil nebezpečnou hlavičkou Ryan Giggs a poté následovala nebezpečná akce Pak Či-songa.

V 10. minutě už měli "Rudí ďáblové" menší důvod k radosti, hřiště totiž musel kvůli zranění opustit obránce Gary Neville. Pro již tak oslabený kádr vedoucího celku Premier League to mohla být další vážná rána, jenže opak byl pravdou. Poté, co ve 13. minutě mířil z dobré šance mimo branku Cristiano Ronaldo, našel tentýž hráč o minutu později krásným pasem Či-songa, který ze středu pokutového území prostřelil brankáře Jaaskelainena.

A Manchester United nešetřil svého soupeře ani v následujících minutách. Ačkoliv měl Bolton většinu času míč na svých kopačkách, byli to domácí, kdo si dokázal vytvořit nebezpečnější šance a z nich i skórovat. Jedna taková se jako přes kopírák zrodila v 17. minutě. Akce znovu začala u Ronalda, který našel v šestnáctce Rooneyho a ten stejně jako chvíli před ním Či-song trefil přesně střed branky.

Neuběhlo ani osm minut a Manchester už vedl o tři branky. Pod gól z 25. minuty se stejně jako pod první podepsali Či-song a Ronaldo. Portugalský záložník přihrával a korejský kanonýr neměl problémy se zakončením.

Z řad Boltonu nejvíce trápil soupeře Kevin Davies, ale jeho dva nebezpečné hlavičkové pokusy z první třicetiminutovky mířily shodně mimo Kuszczakovu branku. V závěrečné čtvrthodině se hra na Old Trafford uklidnila, když si ani jeden z týmů nedokázal vytvořit gólovou šanci.

Ve druhém poločase pokračoval zápas v nastoleném tempu, z ojedinělých šancí mířili na jedné straně vedle Giggs a Ronaldo, na druhé pak Nicolas Anelka a Gary Speed, který v 70. minutě poslal míč z volného přímého kopu nad břevno. Pak z ničeho nic přišel blesk - v 74. minutě poslal střídající Alan Smith do sóla Rooneyho a ten se tváří v tvář gólmanu Jaaskelainenovi nemýlil.

Hosté se dočkali čestného zásahu v 87. minutě, kdy po volném přímém kopu Tala Ben Haima fauloval v šestnáctce Nemanja Vidic a penaltu za zákrok na Abdoulaye Fayeho proměnil Gary Speed.

Čech drží čisté konto již 612 minut

Chelsea šla za tříbodovým ziskem rovněž razantně a už po třech minutách otevřel střelecký účet Ševčenko ránou do horního rohu branky. Za další čtvrthodinu pak přidal pojistku Kalou, který zakončil z blízkosti do prázdné branky. O třetí branku se pak po změně stran postaral střídající Ballack. Německý reprezentant, který se příští týden představí v Praze při kvalifikačním utkání s Českou republikou, si naskočil na centr a hlavou zavěsil.

Utkání vyšlo také českému brankáři Petru Čechovi, který díky několika obtížným zákrokům udržel ligovou neprůstřelnost. Naposledy inkasoval v zápase proti Liverpoolu a od té doby drží čisté konto již 612 minut. V zápase ho ale potkala také menší peripetie, když při jednom zákroku o Čecha zakopl hostující Hulse a podle prvních informací si útočník přivodil zlomeninu kotníku. Český brankář vyvázl ze střetu s nakopnutým nártem.

Nevídaný kousek se podařil brankáři Tottenhamu Paulu Robinsonovi, který v utkání s posledním Watfordem dal gól střelou z vlastní poloviny hřiště. Robinson v 63. minutě rozehrával přímý kop kousek od vlastního pokutového území a jeho dlouhý nákop překvapivě skončil za zády jeho reprezentačního kolegy Fostera. Robinson tak přispěl k výhře 3:1, nebyla to však jeho první trefa v kariéře. V roce 2003 se prosadil hlavou a zajistil tehdy Tottenhamu remízu 2:2 v pohárovém souboji s Leedsem.

West Ham má ještě naději

Naději na udržení v lize dnes oživili fotbalisté West Hamu United, kteří dokázali otočit zápas v Blackburnu a zvítězili 2:1. Jako první se sice prosadili domácí, když se chvíli po změně stran prosadil obránce Samba a vstřelil svůj první gól v dresu Blackburnu, ale zbytek zápasu ovládli hráči West Hamu. Jejich tlak vyústil v penaltový zákrok soupeře a nařízený pokutový kop proměnil Tevez. Zaskočení domácí pak inkasovali i podruhé, když se prosadil střídající Zamora. West Ham se tak dostal na předposlední místo, ale na místa zaručující záchranu ztrácí nadále osm bodů.

Výsledky:

Manchester United - Bolton 4:1 (14. a 25. Pak Či-song, 17. a 74. Rooney - 87. Speed z pen.)
Chelsea - Sheffield United 3:0 (4. Ševčenko, 17. Kalou, 58. Ballack)
Middlesbrough - Manchester City 0:2 (61. Distin, 74. Mpenza)
Reading - Portsmouth 0:0
Tottenham - Watford 3:1 (41. Jenas, 63. Robinson, 85. Ghaly - 89. Henderson)
Wigan - Fulham 0:0
Blackburn - West Ham United 1:2 (47. Samba - 71. Tevez z pen., 76. Zamora)