Boleslav udolala oslabené Brno a zůstala ve hře o titul

Mladá Boleslav dokázala v nedělním domácím utkání 26. kola Gambrinus ligy udolat oslabené Brno, které hrálo hodinu bez vyloučeného gólmana Bureše, a po výhře 2:0 se posunula na třetí místo v tabulce. Čtvrtá Slavia má pondělní dohrávané utkání k dobru. Zápas rozhodly trefy Pecky a Holuba ze závěrečné pětadvacetiminutovky.

Oba týmy nastoupily víceméně v očekávaných sestavách, jen na lavičce ovšem zůstal nejlepší střelec hostujícího celku Luděk Zelenka. Boleslavští potřebují vyhrát, aby udrželi kontakt se špičkou, v případě tříbodového zisku mohou stáhnout ztrátu na lídra z Liberce na tři body, Brno se mohlo posunout na pátou příčku tabulky před Plzeň.

Domácí začali zápas podle očekávání aktivněji, Brno však v úvodu spolehlivě brání. Hraje se bez šancí na obou stranách. Až ve 12. minutě rozehrával volný přímý kop ze slibné pozice domácí Matějovský, ale jeho centr obrana Brna odvrátila. Po čtvrthodině hry se na hranici šestnáctky uvolnil přes dva protihráče Dittrich a vypálil těsně vedle Burešovy brány.

První velkou šanci spálil po dvaceti minutách hry opět Dittrich. Matějovský našel kolmou přihrávkou Poláčka a po jeho centru pálil domácí záložník zblízka jen těsně vedle. Do gólové příležitosti se vzápětí dostali i hosté - po centru Polácha střílel Trousil bez přípravy, ale ze sedmi metrů překopl Millerovu bránu. Matějovský mohl otevřít skóre ranou z volného přímého kopu, ale Bureš předvedl parádní zákrok a míč letící k levé tyči vyrazil.

Klíčový moment utkání přišel ve 30. minutě. Unikající Kysela udělal vybíhajícímu brankáři Burešovi před pokutovým územím kličku, ten jej podkopl a musí předčasně pod sprchy. Ze hřiště odešel i Kalouda, mezi tři tyče se postavil Hrdlička, ale proti následné ráně Matějovského z trestného kopu zasahovat nemusel. Vzápětí zaváhal sám před Hrdličkou Abraham. Domácí proti oslabenému soupeři ještě vystupňovali svůj tlak, Brno ovšem už do konce poločasu nerozhodný výsledek ubránilo. Poláčkův centr před bránu po dalším parádním pasu Matějovského hosté se štěstím odvrátili a následně poslal Ševinský míč zhruba z osmnácti metrů na tribuny.

Šestnáctým gólem v sezoně rozhodl Pecka

Brno zkouší v úvodu druhé pětačtyřicetiminutovky hrát i v deseti odvážněji, střela Siegla z dvaceti metrů letěla těsně vedle. Dosud neviditelný Pecka se mohl zapsat už pošestnácté v sezoně mezi střelce (ve 53. minutě) po rohu Poláčka, míč po jeho ráně ovšem o decimetry minul pravou tyč Hrdličkovy svatyně. Domácí opět stupňují svůj nápor, Brněnští nadále pozorně brání. Chvíli poté zkoušeli své střelecké štěstí Kysela a vzápětí opět Pecka, ale Hrdlička byl v obou případech na správném místě.

Hosty dlouho drží nad vodou vynikající gólman Hrdlička. Skvělým zákrokem zabránil v 66. minutě skórovat ve skluzu Kyselovi. Brno už rezignovalo na útok a pokouší se ubránit bezbrankovou remízu. Pecka se ovšem přece jen šestnáctého zásahu v sezoně dočkal. Po centru Kysely z pravé strany přeskočil v 68. minutě Trousila a trefil se hlavou do protipohybu hostujícího gólmana přesně k levé tyči.

Na druhé straně mohl vzápětí vyrovnat Vrána po centru Polácha, ale vyznamenal se i brankář Miller. Definitivu mohl po přihrávce skvělého Matějovského přidat v 77. minutě střídající Holub, střela z dvanácti metrů mu ovšem nesedla a trefil přímo brankáře Hrdličku. Jedinou nezodpovězenou otázkou večerního duelu na Městském stadionu v závěru zůstává, zda domácí přidají druhou branku, Brno je naprosto neškodné. S odpovědí přišel Holub po geniálním pasu Matějovského, který naznačil střelu, ale místo toho přesným obloučkem oslovil domácího útočníka, který sám před Hrdličkou nezaváhal. Boleslav se posunula na třetí místo a stáhla náskok Liberce na tři body.

Výsledek:

FK Mladá Boleslav - 1. FC Brno 2:0 (0:0)
Branka: 68. Pecka, 86. Holub. Rozhodčí: Příhoda - Wilczek, Goňa. ŽK: Pavlík - Matějovský, Palát. ČK: 30. Bureš (Brno). Diváci: 4355.

Mladá Boleslav: Miller - Ševinský, Rajnoch, Kopic, Palát - Dittrich (53. Sedláček), Matějovský, Abraham, Poláček (86. Rolko) - Pecka, Kysela (74. Holub). Trenér: Uhrin ml.
Brno: Bureš - Mazuch, Trousil, Pavlík, Kuncl (72. Chlup) - Siegl, Polách, Holek, Kalouda (33. Hrdlička) - A. Besta, P. Mezlík (63. Vrána). Trenér: Mazura.

Ohlasy trenérů:

Dušan Uhrin (Mladá Boleslav): "Věděli jsme, že nás čeká těžký zápas a potvrdilo se to. Brno hrálo hodně z obrany a na brejky, navíc my jsme v první půli byli nepřesní. Ale po změně stran se to změnilo, dali jsme míč na zem, roztáhli soupeře do šířky a přišly šance. Bylo vidět, že chceme míč dotlačit do branky za každou cenu a nakonec se to povedlo. Ale i soupeř měl nějaké šance, kdyby se po našem gólu prosadili, zase by to bylo o něčem jiném. Musím být rád za to, jak kluci zápas zvládli. Soustředíme se sami na sebe, ale hráče připravujeme na to, že se bude hrát až do konce. Rozhodne se v posledním, nebo předposledním kole. Ale na Slavii musíme v příštím kole vyhrát, pokud chceme hrát o titul."

Josef Mazura (1. FC Brno): "Udělali jsme chybu, když jsme nechali projít balon za obranu. Vyloučení mělo vliv na celé utkání, protože proti rozjeté Boleslavi se v deseti lidech těžko dělají body. Mladou Boleslav jsme vůbec nepotrápili, soupeř zaslouženě vyhrál. Nepřinutili jsme ho k ničemu, co by musel nějak složitě řešit."

[ 6.5.2007 - eFotbal.cz l Foto: MARSfoto ]