ROMELU LUKAKU: Citlivý kluk, který válčí s rasistickými kecy

ROMELU LUKAKU: Citlivý kluk, který válčí s rasistickými kecy

Loni, ještě v dresu Evertonu, nastřílel v nejsledovanější evropské soutěži pětadvacet gólů a jen čtyři mu chyběly na krále tabulky střelců Harryho Kanea z Tottenhamu. Letos se jejich souboj bude opakovat, ale čtyřiadvacetiletý belgický bijec má oproti minulé sezoně jednu velikou výhodu. Už nehraje za průměrný anglický klub, ale za skvěle sladěný stroj, o kterém José Mourinho říká, že je to ten nejlepší tým, který kdy trénoval. Romelu Lukaku má všechny předpoklady k tomu, aby mu v Anglii na konci května říkali králi.

 

„Romelu je v obrovské formě, ale Harry je výjimečný. Nedokážu je pořádně porovnat, protože jsou oba úplně jiní, ale myslím, že o Zlatou kopačku budou bojovat do poslední kola, tak jako loni,“ nechal se nedávno slyšet Jan Vertonghen, Lukakův parťák z belgické reprezentace a Kaneův z Tottenhamu.

Ve skutečnosti to asi nebude tak jednoduché, protože letos v létě se na hrotech nejlepších anglických celků sešla opravdová elita. Na Etihad Stadium je po seznamovací sezoně pekelně znát rukopis Pepa Guardioly, ze kterého těží Sergio Agüero s mladíky Raheemem Sterlingem a Gabrielem Jesusem, a zlaté období na všech frontách stále prožívá Harry Kane, kterého by z boje o anglickou korunu mohl vyřadit snad jen spekulovaný přestup do Realu Madrid. Právě odsud v létě na Ostrovy zamířil Álvaro Morata, kterému anglický fotbal sedí daleko více, než se čekalo, a i on bude mít nejspíše rozhodující slovo v konečném pořadí tabulky střelců. To si ostatně slibuje také Arsenal od druhého nejlepšího střelce loňské sezony francouzské ligy Alexandra Lacazzetta, kterého v létě přivedl za rekordní sumu.

Brankáře v Anglii zkrátka nečeká klidná sezona, a přestože obrovský respekt je cítit ze všech výše jmenovaných, největší strach všem nahání právě Romelu Lukaku, který svou postavou a celkovým vzhledem připomíná spíše boxera těžké váhy, ale když dostane míč do vápna, hned musí být všem jasné, pro který sport se narodil.

Zlatá kolonizace

Stalo se tak 13. května roku 1993 v belgických Antverpách, kam se jeho rodiče vydali z bývalé belgické kolonie, Demokratické republiky Kongo, kterou Lukakův otec reprezentoval v kvalifikaci na světový šampionát v roce 1994 a ve které mají kořeny i další belgické hvězdy jako Batschuayi, Kabasele nebo Boyata.

S fotbalem začínal malý Romelu už v pěti letech v nově vzniklém místním klubu Rupel Boom, odkud si jej o čtyři roky později vytáhli skauti z tehdy ještě prvoligového Lierse. Lukaku zde odehrál dvě sezony ve kterých nastřílel osmašedesát branek, ale když tamní první tým v roce 2006 sestoupil z nejvyšší belgické soutěže, přijel do jeho mládežnické akademie Anderlecht Brusel a odvezl si třináct chlapců včetně třináctiletého Romela.

O tři roky později, v den svých šestnáctých narozenin, zde podepsal první profesionální smlouvu a o jedenáct dní později už debutoval za áčko. V srpnu pak vstřelil svůj první gól mezi dospělými a sezonu zakončil s patnácti brankami jako nejlepší střelec soutěže a ziskem titulu. V Bruselu si mnuli ruce.

V Evertonu milován

Pak už osmnáctiletý Lukaku zamířil na roční hostování nejprve do West Bromu, kde z toho bylo sedmnáct gólů, a následně do Evertonu, kde k nim přidal dalších patnáct a za pětatřicet milionů eur už zde zůstal. V první sezoně dal „jen“ deset branek, ve druhé osmnáct a stal se teprve pátým hráčem v historii Premier League, který nastřílel padesát gólů před svými třiadvacátými narozeninami. Před ním to dokázali pouze Michael Owen, Robbie Fowler, Wayne Rooney a Cristiano Ronaldo.

Zdaleka nejlepší však byla až jeho třetí sezona po přestupu do Evertonu, ve které za sedmý tým konečné tabulky nastřílel pětadvacet ligových branek, téměř polovinu celého týmu a pořádně prohnal Harryho Kanea. Přes dvacet gólů za Everton dal naposledy Gary Lineker před jedenatřiceti lety. Připsal si také nejrychlejší gól v historii Evertonu (ve třicáté vteřině) nebo dvanáctý nejrychlejší hattrick v historii Premier League (jeho tři góly od sebe dělilo necelých dvanáct minut). Byl zkrátka k nezastavení a celkem pochopitelně se objevil v nejlepší jedenáctce celé sezony.

Fenomenální výkony v uplynulé sezoně mu vynesly angažmá u Rudých ďáblů, kteří do Goodison parku poslali pětaosmdesát milionů eur, zatímco opačným směrem putoval Wayne Rooney. Se svolením Zlatana Ibrahimoviče oblékl dres s číslem devět a postavil se na hrot Manchesteru United, kde nyní nemá konkurenci a je postrachem obran jak v domácí lize, tak v Lize mistrů.

Rekord, kam se podíváš

Velká Británie je země organizovaná a statistiky se zde zakládají naprosto ve všem. V úvodních sedmi kolech Premier League nastřílel Lukaku sedm gólů, netrefil se jen do sítě Leicesteru, ale vynahradil si to dvěma brankami proti West Hamu. Něco takového se v první sezoně v dresu Manchesteru povedlo jen třetímu nejlepšímu střelci v historii Premier League Andrew Coleovi. Kdyby následně Lukaku skóroval i v osmém kole na Anfiled Road, nejenže by se osamostatnil v síni slávy na Old Trafford, ale navíc by vstoupil do exkluzivního klubu legend, které ve své prvních osmi zápasech v novém klubu nasázely osm gólů, po bok Shearera, Phillipse, Defoea a Baiana. Ještě o gól víc pak už dokázali nastřílet jen Mark Viduka, Les Ferdinand, Dion Dublin, Papiss Cisse, Kevin Campbell, Diego Costa a Sergio Agüero. Na úplný vrchol vedle Mickeyho Quinna by ho vynesl jen hattrick do sítě Liverpoolu, což se mu při bezbrankové remíze nepovedlo.

Na jeden rekord však stále může Lukaku dosáhnout, a to v počtu vstřelených branek v první sezoně na Old Trafford. Počiny Erika Cantony (9), Waynea Rooneyho a Anthonyho Martiala (oba 11) dotáhne už za chviličku, ale opravdovou výzvou mu budou účty legendárních Holanďanů Ruuda van Nistelrooye a Robina van Persieho, kteří ve své premiérové sezoně nastříleli třiadvacet, respektive šestadvacet branek. Našlápnuto má zatím výborně, mnohem lépe než loni Zlatan, jenž zakončil sezonu se sedmnácti vstřelenými brankami.

Celý příběh belgického bijce včetně jeho nevydařeného angažmá v Chelsea, zlatého fotbalového dolu v DR Kongu i jízdě Manchesteru United si přečtete v novém čísle magazínu HATTRICK, které vyšlo ve čtvrtek 9. listopadu 2017.