Zelenka porazil Jablonec a pak dostal červenou

Brněnští vyhráli v Jablonci nad Nisou 1:0. Hlavní postavou zápasu byl Luděk Zelenka, který nejprve vstřelil vedoucí gól, a pak dostal červenou kartu. Hosté však i v deseti těsnou výhru uhájili, přestože Jablonec měl po většinu utkání převahu.

V duelu sousedů z tabulky, kteří nejsou v ohrožení, ani nemají pohárové ambice, se hrál bezstarostný fotbal. První střelu na branku sice vyslal hostující Polách, ale poté se do šancí dostávali domácí. Nejprve míč mezi tyče neusměrnil Smíšek a vzápětí se do dobré střelecké pozice dostal Zeher, avšak jeho dělovku k bližší tyči Bureš, který v brance hostů vystřídal Hrdličku, vytáhl na roh.

V 11. minutě zahodil Zeher stoprocentní příležitost, když vystihl malou domů Brna, avšak místo přihrávky na nabíhajícího Smíška, který by střílel do prázdné branky, zkoušel přehodit Bureše. V 19. minutě vyzkoušel pozornost Bureše z dálky Svátek, o chvíli později si za obranu zaběhl Smíšek, ale vysoký míč jen přizvedl a brankář Brna jej v klidu polapil.

Jablonec sice útočil, ale vedení se ujali hosté. Ve 23. minutě Flachbart chyboval, míče se zmocnil Mezlík a jeho centr u bližší tyče usměrnil za Špitova záda Luděk Zelenka. Domácí hráče branka evidentně zaskočila a chvíli trvalo, než se z šoku vzpamatovali. Až v závěru půle se opět probudili a ve 39. minutě se na hranici pokutového území uvolnil Petržela, avšak jeho střela minula branku.

Po změně stran nastoupil Jablonec se snahou zvrátit nepříznivý výsledek. V 50. minutě měl vyrovnání na svých kopačkách Kordula, který si v šestnáctce krásně zpracoval Barankův centr, jenže z hranice malého čtverce trefil Bureše, který vyrazil i doražený míč padajícího Korduly. Jablonec byl i nadále aktivní a o efektní zakončení se v 54. minutě nůžkami pokoušel Zeher.

Snaha Jablonec o vyrovnání úspěch nepřinášela a trenér Petr Rada sáhl ke střídání, a to nejspíše z důvodu blížícího se semifinálového zápasu poháru. Hřiště opustili Zeher a Smíšek a nahradili je mladíci Eliáš a Vošahlík. Vzápětí do karet domácího celku nahrálo vyloučení Zelenky, který během pěti minut za protesty dostal dvě žluté a šel do sprch.

Jablonec přidal na obrátkách, avšak v koncovce mu chyběl větší klid i přesnost a většina střel směřovala do míst, kde stál pozorný Bureš. Výhru Brna mohl definitivně potvrdit v 83. minutě Holek, ale svůj únik zakončil střelou mimo jabloneckou branku. Závěrečný tlak se změnil v křeč, ve které Jablonec na vyrovnání neměl.

Výsledek:

FK Jablonec 97 - 1. FC Brno 0:1 (0:1)
Branka: 23. Zelenka. Rozhodčí: Jára - Ondo, Gallo. ŽK: Zeher, Baranek - Vrána, Polách, Zelenka. ČK: 72. Zelenka (Brno). Diváci: 2890.

Jablonec: Špit - Zábojník, Homola, Fukal, Flachbart - Baranek (71. Weber), Kordula, Svátek, Petržela - Zeher (62. Vošahlík), Smíšek (62. Eliáš). Trenér: Rada.
Brno: Bureš - Mazuch, Pavlík, Trousil, P. Siegl - Mezlík (85. Kalouda), Holek, Polách, Besta - Zelenka, Vrána (78. Wagner). Trenér: Mazura.

Hlasy trenérů:

Petr Rada (FK Jablonec 97): "Jsem velmi zklamaný. Soupeř měl jednu šanci, kdy Flachbart špatně rozehrál a my inkasovali. My jsme naopak svoje možnosti neproměnili, navíc jsme je měli řešit jinak. Akcí jsme měli spoustu, bohužel nejsme schopni vstřelit branku. Soupeři gratuluji, my si porážku musíme rozebrat hlavně mezi sebou, čeká nás důležité středeční pohárové utkání."

Josef Mazura (1. FC Brno): "Uhráli jsme tři body, takže musíme být spokojeni. Jablonec nás ovšem přehrával, z ojedinělého útoku jsme dali gól, a pak se zaměřili hlavně na udržení výsledku. Domácí tam měli spoustu šancí, které jsme ale dokázali ubránit. Pochvalu za čisté konto zaslouží zejména gólman Bureš. Spokojen však dnes mohu být jen se třemi body. Zelenka bude za zbytečné vyloučení a oslabení týmu potrestán."

[ 13.5.2007 - ČTK, Jan Bendl | Foto: MARSfoto ]