AC Milán je novým králem Evropy

Ve vyrovnaném utkání rozhodl čich ná góly milánského kanonýra Inzagiho. Ten se nejprve na konci prvního poločasu přimotal do střely Pirla z trestného kopu a na 2:0 zvýšil v 82. minutě po skvělé přihrávce Brazilce Kaká. Minutu před koncem už dokázal pouze snížit Kuijt, a tak se ze zisku nejcenější klubové evropské trofeje nakonec radovali v Aténách hráči AC Milán.

Úvodní minuty patřily anglickému celku, který dobrým presingem nenechal milánské v klidu rozehrát a získával si menší územní převahu. V páté minutě se ale k nebezpečnému centru dostal Marek Jankulovski, ale Inzaghi se ve vápně k míči nedostal. Následně se hra přesunula do středu hřiště, kde si oba dva celky nic nedarovaly a zodpovědné obrany proti prozatím opatrným útočným snahám neměly velkou šanci na úspěch.

V jedenácté minutě ale málem z ničeho nic udeřilo, když Jankulovski chyboval při zpracování, Pennant však Didu z úhlu neprostřelil. Neúspěšný střelec ale i nadále nejvíce zaměstnával italskou obranu, o dvě minuty později nebezpečně centroval z pravé strany, ale jeho nepovedený pokus obránci soupeře zblokovali. Opatrná hra z obou stran pokračovala i nadále, a tak většina akcí končila nepovedenými centry do šestnáctky.

V osmnácté minutě fauloval v blízkosti vlastního pokutového území Nesta Gerrarda, Liverpool však rozehrávku volného přímého kopu překombinoval a k ohrožení branky AC nedošlo. O pět minut později našel agilní Pennant přes polovinu hřiště Gerrarda, ale tomu střela z hranice pokutového území nesedla a přestřelil. Neúspěšný byl i při svém pokusu Alonso. Ve 27. minutě se k němu odrazil míč a z osmnácti metrů mířil těsně vedle pravé tyče branky gólmana Didy.

Hráči Liverpoolu začali získávat mírnou územní převahu, ale obrana AC Milán fungovala dobře. Jedinou možností jak ohrozit branku tak byly střely z dálky, k jedné z nich se odhodlal po půl hodině hry Riise, ale mířil o metr nad. Narůstající tlak "Reds" začínal přinášet menší chyby v obraně soupeře, jednu z nich mohl potrestat Kuijt, ale Nesta mu lehl do střely a zachránil tak svůj tým od inkasovaného gólu.

Když už to vypadalo, že se do šaten půjde za nerozhodného stavu, fauloval před vlastní šestnáctkou zbytečně Xabi Alonso Brazilce Kaká a z následného trestného kopu udeřilo. Pirlo poslal míč směrem na branku Reiny, který ale ještě tečoval ze zdi vyběhnuvší Inzaghi a zajistil tak italskému týmu poločasové vedení 1:0.

Do druhé půle vstoupili podle očekávání aktivněji hráči Liverpoolu, ale do ohrožení milánské branky se nedostali. Tvrdá hra Milána uprostřed hřiště nedovolovala hráčům v červených dresech kombinovat a postupujícím časem začaly přicházet i nebezpečné průniky do otevřené obrany anglického týmu. Jeden z nich skončil v 60. minutě faulem Carraghera těsně před pokutovým územím "Reds", Pirlo však tentokrát branku Reiny přestřelil.

Za další dvě minuty se v obrovské šanci zjevil na druhé straně Gerrard. Gattuso chyboval při rozehrávce a kapitán Liverpoolu se dostal do samostatného úniku. S jeho přízemní střelou si však Dida poradil a i nadále držel čisté konto. O to ho nepřipravila ani dalekonosná střela Riiseho z 68. minuty.

Liverpool i nadále měl míč více ve svém držení, ale dobře organizovaná hra AC nedávala prostor pro kombinační hru. Na řadu tak přišly znovu střely z větší vzdálenosti, v tomto ohledu velmi aktivní Gerrard opět jen minul branku Didy. Čtvrt hodiny před koncem se na hřiště dostal Peter Crouch, když vystřídal Mascherana, s cílem vyhrávat hlavičkové souboje, protože centry byly pro "Reds" jedinou šancí, jak se dostat do šestnáctky soupeře.

O pár sekund později opustil hřiště i jediný český zástupce na hrací ploše a celkově třetí Čech, který se aktivně zapojil do finále Ligy mistrů, Marek Jankulovski. Na hřišti uvolnil místo pro Kaladzeho. V době, kdy se chtěl Liverpool nadechnout k závěrečnému tlaku s touhou vyrovnat, přišla pro svěřence trenéra Rafaela Beníteze druhá pohroma, a znovu se pod ní podepsal stejný střelec.

Osm minut před koncem našel Kaká skvělým pasem rozběhnutého Inzagiho, který chladnokrevně zakončil a dostal AC do dvougólového vedení. Tři minuty před koncem opouštěl dvojnásobný střelec stadion za mohutného potlesku svých fanoušků, kteří v tu chvíli ještě netušili, že o pár sekund později jim tolik do zpěvu nebude. V prostoru kolem Didy se nejlépe zorientoval Kuijt a hlavou snížil. V hektickém závěru už se ale hráči Liverpoolu na víc nezmohli, a tak se milánským dokonale povedla odveta za finále z Istanbulu.

Výsledek - finále:

AC Milán - FC Liverpool 2:1 (1:0)
Branky: 45. a 82. Inzaghi - 89. Kuijt. Rozhodčí: Fandel - Kadach, Wezel (všichni Něm.). ŽK: Gattuso, Jankulovski - Mascherano, Carragher. Diváci: 64.000.

AC Milán: Dida - Oddo, Nesta, Maldini, Jankulovski (79. Kaladze)- Gattuso, Pirlo, Ambrosini, Seedorf (90. Favalli) - Kaká - Inzaghi (88. Gilardino). Trenér: Ancelotti.
Liverpool: Reina - Finnan (88. Arbeloa), Agger, Carragher, Riise - Pennant, Xabi Alonso, Gerrard, Mascherano (78. Crouch), Zenden (57. Kewell)- Kuijt. Trenér: Benítez.

[ 23. 5. 2007 - Jan Fait | Foto: BBC ]