Virus v Anglii: Premier League jde o miliardy!

Virus v Anglii: Premier League jde o miliardy!

Anulovat, či neanulovat. To je, oč běží v zemi nejslavnějšího básníka anglické historie, kde fotbalová liga prožívá drama jako Shakespearovou rukou psané. Klubům ve středu tabulky může nastalá situace připadat jako Mnoho povyku pro nic, ale optikou Liverpoolu je ve srovnání s ní i Hamlet komedií.

Tradiční klub z města Beatles se už několik týdnů těší na titul, ke kterému měl v květnu slavnostně dokráčet přesně po třiceti letech. Devět kol před koncem vede Kloppova družina ligu o nevídaných pětadvacet bodů (tolik jich zatím nezískal ani poslední Norwich) před druhým Manchesterem City, jenž má o zápas méně, a celému světu už je nějaký ten pátek docela jasné, že o vytoužený titul by „reds“ mohl připravit snad jen zásah shůry.

A ten také přišel, z Číny. Nový typ koronaviru způsobující nemoc covid-19 se přes Itálii rozšířil do Evropy a po celém světě jako by zastavil čas. Světové ekonomiky hlásí nevídané ztráty, firmy se připravují na krizi a fotbalové kluby jsou v nejistotě. Zrušení jejich soutěží, na nichž se koncentrují desetitisíce fanoušků, bylo kvůli šíření viru vzduchem až na tři metry hned mezi prvními opatřeními.

NÁKAZA Z ŘECKA

V první vlně se tak fotbalové zápasy na severu Itálie a později i ve Francii či Španělsku odehrály tzv. za zavřenými dveřmi. I přesto se ale zákeřný virus brzy dostal do anglické Premier League a v době, kdy Velká Británie patřila mezi relativně méně zasažené státy Evropy, už její domácí liga počítala nejvíce nakažených.

Zřejmě první kontakt nového koronaviru s Premier League nastal už koncem února, po odvetném zápase dvojutkání Evropské ligy mezi Arsenalem a Olympiakosem Pireus. Při překvapivě řeckých oslavách se majitel Olympiakosu Evangelos Marinakis prošel po londýnském pažitu, aby pogratuloval svým hráčům k nečekanému postupu, a při té příležitosti se mihl kolem několika „kanonýrů“ a zastavil se i u jejich kouče Mikela Artety.

Neuběhly ani dva týdny, a ve středu 11. března Marinakis světu oznámil pozitivní výsledek testu na koronavirus. Kvůli dlouhé inkubační době nemoci covid-19, která může v extrémních případech trvat až čtrnáct dní, byl sice okamžitě odložen večerní zápas Arsenalu na půdě Manchesteru City, ale škoda už byla napáchána. „Gunners“ totiž v mezidobí stihli odehrát utkání FA Cupu proti Portsmouthu a londýnské derby s West Hamem, které trenéři obou celků zakončili tradičním podáním ruky a krátkým objetím. Do utkání v jeho závěru zasáhl také český reprezentant Tomáš Souček.

Ve čtvrtek 12. března ohlásil pozitivní test na koronavirus také kouč „kanonýrů“ Mikel Arteta a celý první tým Arsenalu včetně trenérského štábu a členů mládežnické akademie skončil v karanténě. Do izolace musel kvůli zmíněnému objetí také lodivod „kladivářů“ David Moyes a jeho realizační tým.

Nedělní zápas West Hamu s Wolverhamptonem, který shodou okolností ještě toho večera měl (a musel) nastoupit k dalšímu kolu Evropské ligy právě v Pireu, byl ale přesto stále na programu.

Ve stejný den oznámil špatné zprávy také Leicester City. Tři jeho nejmenovaní hráči projevovali příznaky nemoci a byli izolování od zbytku kádru, totéž potkalo obránce Manchesteru City Benjamina Mendyho, jehož rodinný příslušník skončil s podezřením na nákazu v nemocnici.

Pozitivní test u své vycházející hvězdy – Calluma Hudson-Odoie – záhy potvrdila také Chelsea, ale ani to na plánovaném programu ligy stále nic neměnilo.

V době, kdy v některých zemích včetně Česka byly kromě veřejných akcí zavřené už i školy a ve vzduchu visel zákaz vycházení, se v Anglii stále konaly koncerty, jako by se nic nedělo. Počet nakažených tam přitom byl podobný jako v Česku (v přepočtu na jednoho obyvatele však relativně nižší).

Britský premiér Boris Johnson si toho času pohrával s myšlenkou na vytvoření kolektivní imunity, kdy chtěl koronavirus nechat volně se šířit mezi občany (s výjimkou těch nejstarších), aby si vytvořili imunitu. Jeho hlavní poradce pro otázky vědy Patrick Vallance byl totiž toho názoru, že v opačném případě by se sice mohlo podařit virus potlačit, ale s rizikem, že se na podzim vrátí v silnější formě.

Ještě ve čtvrtek večer se tak počítalo s tím, že se víkendové kolo Premier League odehraje normálně a za účasti diváků.

JAKO ZA VÁLKY?

Až v pátek 13. března kluby konečně svolaly mimořádný mítink, na kterém se dohodly, že Premier League minimálně do 4. dubna raději pozastaví. Debaty o tom, jak přesně by se postupovalo poté, v případě že by se mimořádná opatření musela protáhnout, zatím nechaly na později, ale určitě je v tomto směru potěšil výsledek následné (úterní) videokonference UEFA, na které se zástupci všech pětapadesáti členských zemí shodli na přesunutí EURO na rok 2021.

Tím se všem evropským národním soutěžím, včetně Premier League, otevřel prostor pro dohrání během června. Delší pauza, která by vyžadovala prodloužení až do července, až by ale byla problematická. A to nejen vzhledem k potenciálně neexistující letní přípravě, ale také proto, že hráčské a trenérské smlouvy, včetně londýnského hostování s podmíněnou opcí Tomáše Součka, jsou běžně uzavírány právě do 30. června.

„Kdyby měl ale v Británii vrchol pandemie nastat v květnu, o nějakém dohrání ligy by nemohla být ani řeč,“ myslí si Jesus García Pitarch, sportovní ředitel Aston Villy, která se v pozastavené tabulce anglické ligy nachází na devatenáctém – sestupovém – místě. Jenže podle čínského epidemiologa Čung Nan-šana, který se podílel už na boji s virem SARS v roce 2002, opadne globální pandemie až v červnu, a to jen za předpokladu, že budou všechny státy i jejich občané poctivě dodržovat všechna opatření. Pak by se liga logicky dohrát nestihla.

A tak vyvstala otázka, co přesně by se v takovém případě dělo. Některá ostrovní média na to našla odpověď v roce 1939, kdy fotbal v Anglii přerušily hrůzy druhé světové války a průběžně vedoucí Blackpool NEBYL prohlášen mistrem.
Jenže považovat anulování sezony 1939/1940 za adekvátní precedens k rozhodnutí o osudu sezony 2019/2020 by bylo nešťastné minimálně z jednoho důvodu – Hitler zaútočil na Polsko 1. září, takže v Anglii byla odehrána teprve tři kola a o nějakém favoritovi, natož pak o předpokládaném mistrovi, jako nyní v případě Liverpoolu, nemohla být ani řeč.

Celý článek o koronaviru v Premier League, scénářích dalšího vývoje, finančních ztrátách, nakažených hráčích i „českém“ pohledu si přečtete v novém čísle časopisu Hattrick, které je právě teď na stáncích!