Hlas fandů: Radši hokej (fotbal) s koronou než šikana Prymulou. Místopředseda Senátu: Slavia nejsou Střešovice

Hlas fandů: Radši hokej (fotbal) s koronou než šikana Prymulou. Místopředseda Senátu: Slavia nejsou Střešovice
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Přes deset tisíc diváků na sobotním zápase Slavia-Teplice (5:1) – na to zase kvůli narůstající koronavirové nákaze rychle zapomeňme. „Pokud půjde o vnitřní akci a vícesektorový stadion, tak se jedná o tisíc lidí, u vnějších akcí dva tisíce. Je zájem, aby byly tyto aktivity limitovány. Máme jasné důkazy, že dochází k přenosu nákazy,“ vysvětlil nová opatření čerstvý ministr zdravotnictví profesor plk. Roman Prymula. Konkrétní statistiku a čísla přenosů nákazy na sportovních akcích, hlavně těch venkovních, jak to požadoval předseda Ligové fotbalové asociace (LFA) Dušan Svoboda, však dosud nikdo nezveřejnil. 

Naopak reakce sportovních fanoušků jsou jasné, už ve středu večer při zápase první hokejové ligy Kolína s Prostějovem vyvěsili kolínští diváci transparent s výmluvným nápisem: „Radši hokej s koronou než šikana Prymulou“: Lze očekávat, že se k nim o víkendu připojí i fotbaloví příznivci. 

Místopředseda Senátu: „Co je plošné, bývá špatné“

„Myslíme si, že ta opatření jsou velmi rozumná i v kontextu toho, že jsou časově ohraničená dvěma týdny. Pro většinu sportovního prostředí jsou tato opatření přijatelná a neomezující. Ale samozřejmě pro profesionální soutěže jako fotbal a hokej jsou velmi omezující,“ prohlásil v České televizi šéf Národní sportovní agentury Milan Hnilička.

Plošná opatření považuji většinou za špatná,“ komentoval rozhodnutí ve středu večer na ČT 24 v Událostech a komentářích první místopředseda Senátu Jiří Růžička, mj. bývalý velmi úspěšný ředitel jednoho pražského gymnázia. „Nemůžeme přece srovnávat kapacitu stadionu Slavie s hledištěm Tatranu Střešovice,“ dodal Růžička. 

A proč tedy nemůže více lidí na větší stadiony, kde lze držet rozestupy a další doporučená nařízení i ve větším počtu diváků? „Uvědomujeme si to, ale děláme to zcela záměrně, protože v takových případech dochází k blízkým kontaktům po ukončení zápasu kolem stadionu. Proto tady nejsou rozdíly,“ vysvětlil Roman Prymula.

Co vyděsilo Prymulu v červnu v Edenu? Oslavy titulu

Mám podezření, že z ministra zdravotnictví mluví jedna, ovšem velmi atypická, zkušenost. Ve středu 24. června 2020 totiž Prymula, tehdy ještě jako vládní zmocněnec, navštívil ligový zápas o titul Slavia-Viktoria Plzeň (1:0). Patrně na pozvání slávistického šéfa Jaroslava Tvrdíka, s nímž se před pár lety společně angažovali v projektu čínské medicíny v královéhradecké nemocnice, které Roman Prymula šéfoval. 

Po utkání se epidemiolog nechal slyšet, že český fotbal „to má vcelku dobře zorganizované, až na tedy na ta srocení lidí po zápase“.  Jenže v Edenu se po výhře nad Plzní konala oslava titulu… To se vskutku neděje po každém ligovém utkání, ale jednou za rok. V případě tohoto utkání šlo dokonce o výjimečnou oslavu jubilejního, dvacátého titulu. 

Škoda, že fotbaloví představitelé panu profesorovi nevysvětlili, že takové oslavy se po utkání Příbram-Karviná opravdu nedějí…

Rozvolnění, nebo naopak zpřísnění ta 14 dní?

Opatření by měla platit následujících čtrnáct dní, pak se vše vyhodnotí a v případě zmenšení nárůstu nakažených osob by mohlo dojít k rozvolnění.

„Omezení počtu diváků nový ministr zdravotnictví již avizoval a vzhledem k epidemiologické situaci mu rozumíme. Pro nás i jednotlivé kluby je podstatné, že je v tuto chvíli časově omezené na čtrnáct dní a všichni věříme, že se během dvou týdnů podaří situaci v Česku stabilizovat a postupně zlepšovat. S ministerstvem zdravotnictví i dalšími orgány veřejné moci jsme v kontaktu a jsme připraveni spolupracovat i nadále,“ komentoval novou situaci předseda LFA Dušan Svoboda.

Jenže ministr vnitra Jan Hamáček ve stejnou dobu hrozí nárůsty nakažených ve výši šesti tisíc denně. Takže spíše než k rozvolnění lze očekávat další „opatření“? 

„Po nás potopa? Fanoušci, nebuďte sobci, škoda prázdných hledišť,“ apeloval na fotbalové příznivce ve svém úterním komentáři hlavní reportér deníku Sport Štěpán Filípek. Sám jsem tu ve stejný den psal o tom, že sobotní objímací tanečky na slávistické Tribuně Sever či zaplněná hlavní tribuna ve vršovickém Ďolíčku při předchozím utkání Pardubic se Slavií jsou zbytečnou vodou na zavírací mlýn přísných epidemiologů a že není dvakrát chytré dráždit chřestýše bosou nohou. 

Je jasné, že vzhledem k zářijovému nárůstu, hlavně hospitalizovaných a zemřelých lidí, v Česku přísnější opatření přijít musela, je třeba to respektovat. Ovšem měla by to opatření „chytrá“ jako ta „chytrá karanténa“, kterou zatím také nikdo neviděl. 

Ještě se z toho šklebím, když jsem slyšel od pana Prymuly, že na fotbale může být maximálně dva tisíce lidí v oddělených sektorech a největší nebezpečí hrozí z kontaktu diváků při odchodu ze stadionu. To přece není protiepidemické opatření. To je politické opatření k upevňování moci, aby náhodou nevznikaly nějaké demonstrace, než bude vyhlášen nouzový stav a zákaz shromažďování. Naštěstí na Dukle v Dejvicích takové nebezpečí určitě nehrozí, tam jsou protiepidemická opatření už asi třicet let... Pan plukovník Prymula na fotbale asi nikdy nebyl,“ napsal na Facebook publicista, spisovatel a bývalý člen redakce magazínu HATTRICK Pavel Skramlík.

Velmi nepřesná ministrova fotbalová data

Jak už jsem výše uvedl, musím Pavla Skramlíka opravit, pan plukovník Prymula na fotbale už byl, minimálně jednou. Ovšem, jak říkám, nebyl to zrovna typický ligový zápas v těchto končinách.

Ministr zdravotnictví se dokonce pustil do další fotbalové argumentace. Řekl třeba, že i v Německu se bundesliga hraje bez diváků. Hodně zastaralý údaj, asi jako když ředitel královéhradecké nemocnice obhajoval účinky čínské medicíny starou studií z 80. let minulého století. V prvním kole bundesligy mohli diváci na šest z devíti zápasů v počtu dvaceti procent kapacity. Což je při velikosti měkterých fotbalových stánků v bundeslize více, než by byla vyprodaná kapacita většiny českých stadionů…  

Ano, je třeba uznat, že epidemiologická situace v Německu byla v posledních dnech na počty nakažených na 100 tisíc lidí asi desetkrát lepší než v Česku. Ale to pan ministr neřekl… Mluvil o zavřených stadionech. A to i v případě úterního utkání Ligy mistrů na Slavii. Ano, UEFA všechny zápasy evropských pohárů i Ligy národů reprezentačních celků přísné zavírá. A to hlavně proto, že v Evropě je v různých státech zcela odlišná epidemická situace a je třeba to sjednotit a nikoho nezvýhodňovat. Ovšem už čtvrteční utkání Superpoháru mezi vítězem Ligy mistrů Bayernem Mnichov a vítězem Evropské ligy FC Sevilla naplánovalo vedení Evropské fotbalové unie s diváky. V Budapešti se mělo v hledišti Puskas Areny pro 67 tisíc lidí sejít až dvaceti tisíc diváků. Byť je nutné dodat, že proti tomu budapešťský starosta ještě začátkem tohoto týdne protestoval. 

Nedrážděme chřestýše bosou nohou

Chce se mi věřit, že v případě covidové epidemie ministr Prymula pracuje s mnohem ověřenějšími čísly a fakty než v případě fotbalu. A doufám že jako velmi dobrý šachista je ohledně koronavirové nákazy o pár tahů napřed - a nikoli jako ve fotbale o několik týdnů zpátky. 

Že je zkrátka víc epidemiolog, lékař a šachista než plukovník. Protože my, co jsme ještě za minulého režimu museli povinně na vojnu, bývalým vojákům z povolání nějak moc nevěříme. Už z principu. Protože různých „plošných opatření jsme“ si v kasárnách užívali den co den a moc chytrého, kromě pobytu v celoroční vojenské karanténě, z toho nikdy nebylo.  

Tak si držme palce, ať se co nejdříve sejdeme ve vyprodaném Edenu, na Letné, ve Vítkovicích, na brněnské Srbské či ve Štruncových sadech. Nebo na jiných fotbalových i hokejových stadionech. 

Ať se křivka zplošťuje – nedrážděte proto covidového ani hygienického chřestýše bosou nohou.