10 věcí, co ničí český fotbal? Berbrův „odkaz“, LFA, jakobíni, surová hra, slabá či závislá média, špatná hřiště i drahota

ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

Česko ve čtvrtfinále na odloženém Euru v roce 2021, Slavia ve čtvrtfinále Evropské ligy v roce 2021 a ve čtvrtfinále Evropské konferenční ligy v roce 2022, to jsou nesporné úspěchy českého fotbalu posledních let. Ovšem jaksi mimo systém. A na MS 2022 už Česko zase nepostoupilo. Když přišel Petr Fousek loni v červnu na Strahov coby nový předseda FAČR, musel konstatovat ve stylu Václava Havla a jeho legendárního novoročního projevu z 1. ledna 1990: „Český fotbal nevzkvétá.“ Je třeba to změnit a chce to čas. Jakobínské f-evoluční akce, v nichž plamenná slova o „plnění programu“ v některých případech jen chabě maskují touhu po funkcích, nic neurychlí, spíš naopak.  

2. LFA

Řízení dvou profesionálních soutěží – první a druhé ligy (F:L a F:NL)  – pod vedením Ligové fotbalové asociace (LFA) je zoufalé a nekompetentní. Zatímco FAČR, resp. Etická komise FAČR intenzivně už půl roku pracuje na případech vzniklých kolem „Berbra a spol.“, Disciplinární komise LFA si hraje na mrtvého brouka a nic neřeší. 

Musela by totiž začít ve vlastních řadách, místopředseda LFA a šéf Viktorie Plzeň Adolf Šádek se objevuje v policejních odposleších ve velmi nepřijatelných situacích. Spolu s předsedou LFA a místopředsedou Sparty Dušanem Svobodou navíc v covidové sezoně 2019/2020 v rozporu s vlastními normami dovedli k naplnění tajný plán na předčasné ukončení ročníku a zrušení baráže.

Dále jsou tu netransparentní záležitosti ohledně údajně nepříliš výhodných smluv kolem televizních a marketingových práv profisoutěží a kolem titulárního sponzora nejvyšší soutěže, které na podnět pražské Slavie nyní dokonce řeší  UHOS  (Úřad pro ochranu hospodářské soutěže) - a podle našich informací to vypadá, že dá kritikům za pravdu.  Z uniklých policejních odposlechů proniklo na veřejnost mj., že na Berbrův účet měly chodit peníze z jedné Svobodovy firmy (podle Sparty šlo o auditorskou činnost pro STES, jejímž byl Berbr vrcholným představitelem) i od sponzorů Šádkovy Viktorie Plzeň.  

A je toho víc, místopředsedou LFA za druhou ligu je Petr Heidenreich, ústecký manažer, který byl na základě fotbalových policejních odposlechů obviněn v kauze ovlivňování veřejných zakázek. Jiný člen vedení LFA, chrudimský šéf Tomáš Linhart, podle odposlechů  Berbrova spojka v LFA, měl slíbit dalšímu obviněnému Romanu Rogozovi, že v utkání proti jeho Vyšehradu svůj klub úmyslně oslabí. Nakonec to před Etickou komisí FAČR ustál bez trestu, protože jeho Chrudim i tak nad Vyšehradem vyhrála, ale zářný představitel LFA to za daných okolností rozhodně není. 

A aby toho nebylo dost, sponzorem ligové nadstavby se po dohodě s Dušanem Svobodou stala firma Barvy, laky, patřící majiteli Bohemians a členu Ligového výboru LFA Dariuszi Jakubowiczovi, jehož klub v té nadstavbě bojuje o záchranu.

Znovu je třeba konstatovat, že projekt LFA a samostatné profiligy je přínosný, ale jen pokud ho bude řídit nezávislé vedení v čele se zkušeným a nezávislým funkcionářem typu komisaře NBA či NHL. Nikoli činovníky hájícími partikulární zájmy svých vlastních klubů nebo dokonce zájmy sebe sama.

Pikantní je například i to, že předseda LFA a místopředseda pražské Sparty Dušan Svoboda podniká v jedné firmě (Vulkán) s manželi Peltovými. Jak známo, Miroslav Pelta je majitelem konkurenčního FK Jablonec, nepravomocně odsouzeným na šest let za podvody ve známé dotační kauze (na tu se mimochodem přišlo kvůli tomu, že se Pelta snažil přes svou známou, později potrestanou a odvolanou, soudkyni ovlivnit soud v Berbrův prospěch).  Není proto divu, že když Peltův Jablonec v zimě prodal za poměrně velmi nízkou cenu svého útočníka Tomáše Čvančaru Svobodově Spartě, vzbudilo to v zákulisí rozruch.

Mimochodem fakt, že na šest let odsouzený Pelta, kvůli němuž byla několik let za trestně stíhanou označena i celá FAČR, je stále předsedou Libereckého krajského fotbalového svazu, aniž by byl za poškození jména asociace potrestán jakoukoli disciplinárkou, to lidem mimo tuhle bublinu, řečeno slovy samotného „Velkého čápa“, hlava nebere.