10 věcí, co ničí český fotbal? Berbrův „odkaz“, LFA, jakobíni, surová hra, slabá či závislá média, špatná hřiště i drahota

ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

Česko ve čtvrtfinále na odloženém Euru v roce 2021, Slavia ve čtvrtfinále Evropské ligy v roce 2021 a ve čtvrtfinále Evropské konferenční ligy v roce 2022, to jsou nesporné úspěchy českého fotbalu posledních let. Ovšem jaksi mimo systém. A na MS 2022 už Česko zase nepostoupilo. Když přišel Petr Fousek loni v červnu na Strahov coby nový předseda FAČR, musel konstatovat ve stylu Václava Havla a jeho legendárního novoročního projevu z 1. ledna 1990: „Český fotbal nevzkvétá.“ Je třeba to změnit a chce to čas. Jakobínské f-evoluční akce, v nichž plamenná slova o „plnění programu“ v některých případech jen chabě maskují touhu po funkcích, nic neurychlí, spíš naopak.  

6. Nedostatek kvalitních sudích a rozhodčích vůbec

I toto téma souvisí s bodem číslo 1 s názvem „Berbrův odkaz“. Spousta „Náčelníkových" ke všemu ochotných „sluhů“ díky práci nové komise rozhodčích FAČR v čele s Radkem Příhodou musela skončit, někteří ale přežili, protože „nejsou lidi“.  Proto musí přestat praxe, že ligové kluby nyní smějí své neoblíbené arbitry vetovat (Sparta a Plzeň třeba vetují Zelinku, Slavia zase Berku). A místopředseda LFA v roli majitele klubu nemůže nadále v souvislosti s ligovými zápasy opakovaně spamovat předsedu Komise rozhodčích FAČR.

Mladí mají dostat důvěru, aby na vrcholné zápasy v Česku nadále nemuseli jezdit polští sudí. Netřeba si dělat iluze, je jasné, že v nižších a v „pralesních“ soutěžích to je ještě mnohem horší, sem ze Strahova až tak vidět není. Berbrova generace se už nezmění. Tohle chce asi nejvíc času. 

Snad z náborů nových rozhodčích pořádaných FAČR časem vzejde něco pozitivního. Výsledkem by mělo být zjištění, že rozhodčí není jen zamindrákovaný bývalý špatný fotbalista, který to těm „borcům“ nyní předvede, nebo vyložená zkorumpovaná „černá svině“. 

Také to chvíli trvalo, než se z nenáviděných příslušníků komunistické Veřejné bezpečnosti stali respektovaní členové Policie ČR. Ale nakonec se to povedlo. Vždyť i díky kvalitní práci policistů v kauze „Šváb“ se nyní může český fotbal konečně očisťovat.