Review: Everton – Fulham. Karamelky se po porážce přiblížily dnu

Fotbalisté Fulhamu dokázali ve 31. kole Premier League na hřišti Evertonu přerušit sérii pěti soutěžních porážek v řadě a zvítězili 3:1. Chalupáři vstoupili do utkání velmi dobře, neboť už ve 22. minutě vedli po brance Harrisona Reeda. Karamelky sice srovnaly, ale ve druhém dějství svým prvním gólem v letošním ligovém ročníku rozhodl Harry Wilson. Tři body byly speciální i pro kouče hostů Marca Silvu, jenž právě Everton v letech 2018 až 2019 trénoval. Toffees se naopak mohou po odehrání kompletního kola opět ocitnout v sestupovém pásmu.

Everton – Fulham 1:3

Branky: 35. McNeil – 22. Reed, 51. H. Wilson, 68. D. James

Chalupáři sice nějakou dobu pošilhávali po příčkách zaručujících místenku v příštím ročníku evropských pohárů, na první účast po 11 letech si však museli nechat zajít chuť. Série šesti zápasů bez vítězství je srazila až do poloviny tabulky, kromě toho se navíc až do poloviny května nemohli opírat o distancovaného Aleksandara Mitroviče. Evertonu se naopak začalo zejména na domácím hřišti dařit a po nástupu Seana Dychea výrazně posílil své šance na záchranu.

Jako první zahrozil Demarai Gray, který se uvolnil ve vápně a vystřelil z úhlu. Bernd Leno v bráně Fulhamu ale pohotově zasáhl. Na druhé straně se mohl ukázat Dwight McNeil. Šikovný záložník ukořistil odražený míč na hranici šestnáctky, zamířil však pouze do míst, kde stál připravený Jordan Pickford. Reprezentační gólman Anglie si ale poté nedokázal poradit se střelou Wilsona. Balon se dostal od tyče k volnému Reedovi, jenž neměl problém zakončit do odkryté brány. Chalupáři vedení dlouho neudrželi, protože ve 35. minutě zamířil přesně k tyči McNeil a vyrovnal. Do konce poločasu se o otočku stavu málem postaral Neal Maupay, který se ocitl na konci povedené kombinace. Lena sice překonal, na poslední chvíli ovšem míč vykopl jeden z obránců.

Hned na počátku druhé půle málem překvapil McNeil, jemuž se nepovedl centr. Letící míč se ovšem stočil a orazítkoval tyč. Radost nakonec přišla na druhé straně, kde si na přihrávku naběhl Wilson a tvrdou pumelicí překonal Pickforda. Veškeré naděje na bodový zisk smazal v 68. minutě Daniel James, který se ve vápně dostal k míči a prostřelil bezmocného brankáře. S negativním výsledkem nic nezmohl ani Alex Iwobi, jenž vyzkoušel Lenovu pozornost z dálky. Tvrdá rána mířila přesně k tyči, ale Němec na ni dosáhl.

Stejně jako při svém předchozím představení v Goodison Parku dokázal Fulham opět zvítězit a zbavil se nelichotivé série výsledků. V příštím kole 22. dubna přivítá Leeds, Everton tentýž den vyzve v Londýně Crystal Palace.