Když se derby změní v přestřelku: nejgólovější souboje pražských S

Emoce, šance, nečekané zvraty a hlavně góly. Sobotním 305. pražské derby bavilo a nabídlo divákům jen málo vídané gólové hody. Jen jednou se v historii samostatné české ligy přinesl souboj odvěkých rivalů více gólů.

Rozjetá Sparta proti oslabené Slavii. Nedělní derby se v mnohém lišilo od těch z posledních let – sparťané do něj po dlouhých letech šli z pozice lépe postaveného týmu v tabulce, šlo opět o první místo jako za „starých dobrých časů“, kdy se pražská S přetahovala o titul, a hlavně byla Sparta celkem jasným favoritem.

Že ve fotbale často neplatí předzápasová očekávání, ukázali slávisté, kteří šli v první půli zásluhou Ivana Schranze do vedení. Když pak zkraje druhé půli zvýšil Václav Jurečka, zdálo se, že Sparťané zažijí na Letné podobné, které jim sešívaní uštědřovali v posledních sezonách.

Sparta se ale zvedla, dokázala vyrovnat a nakonec se štěstím zareagovala i na gól Ogbua z posledních minut. Konečný výsledek 3:3 vidělo derby naposledy před pěti lety. A více gólů padlo v derby v samostatné české lize jen jednou.

Nejgólovější pražská derby:

Sparta – Slavia 3:3 (17. 3. 2018)

Na památné derby z jara 2018 vzpomínají raději asi slávisté, které tehdy poprvé vedl v derby Jindřich Trpišovský. Sparta v první půli dominovala, hlavně díky skvělému Nicolae Stanciuvi vedla 3:0 a zdálo se, že se na Letné bude slavit. Jenže po přestávce přišlo nejen husté sněžení, ale také velká slávistická stíhací jízda. Trefili se Miroslav Stoch, Simon Deli a v nastavení z penalty Milan Škoda.

Ani velké zmrtvýchvstání ale Slavii k titulu nepomohlo. Hned v dalším kole prohrála doma se Zlínem a rozjetou Plzeň už dohnat nedokázala. Sparta byla až pátá.

Sparta – Slavia 1:4 (6. 4. 2008)

Slavia za sebou měla první titul po dvanácti letech a také vůbec první účast v Lize mistrů. A sebevědomí slávistům nechybělo ani tentokrát na Letné – brzy vedli díky gólu Šmicera, Mickael Tavares pak zvyšoval už na 0:2. Za domácí sice snížil Vacek, ve druhé půli ale přidali další góly znovu Šmicer a Zdeněk Šenkeřík. Slavia na konci sezony obhájila titul, pak jí ale začaly krušné časy…

Slavia – Sparta 4:1 (23. 10. 2005)

Obhájce titulu z Letné na Slavii rychle vedl díky Matušovičovi, pak navíc domácí Fořt neproměnil penaltu a zdálo se, že derby spěje k typickému výsledků té doby – sparťanskému vítězství. Jenže za Slavii ještě do přestávky srovnal Švento a po přestávce se krátce po sobě trefili Latka a Vlček. Když Matěj Krajčík upravil na 4:1, mohli slávisté slavit. K titulu ale vítězné derby Slavii nepomohlo. Sešívaní byli třetí za Libercem a Mladou Boleslaví, Sparta skončila pátá.

Sparta – Slavia 4:4 (16. 3. 2021)

Sparta vedla díky Jarošíkovi a Kinclovi 2:0, po přestávce ale začal řádit Pavel Kuka, který rychle vyrovnal. Domácím vrátil rychle vedení Obajdin, jenže Kuka znovu zareagoval a bylo to už 3:3. Sparta šla ale znovu do vedení díky Holubovi, v poslední minutě ale stanovil konečné skóre slávista Kuchař.

Nejgólovější derby v samostatné české historii přišlo v sezoně, kdy Sparta suverénně ovládla ligu a slavila už pátý titul v řadě.

Sparta – Slavia 4:1 (10. 4. 1994)

V první sezoně po rozpadu Československa se obě S přetahovala o titul, který nakonec vyválčila Sparta i díky výprasku, který uštědřila Slavii v jarní části sezony. Hosté sice vedli díky Bejblovi, pak ale hattrickem zazářil Horst Siegl, ke kterému se přidal ještě Kostelník.