Příběh Boška Balabana: Od Aston Villy až k vězení

Příběh Boška Balabana: Od Aston Villy až k vězení

Chorvatský útočník Boško Balaban měl poměrně úspěšnou kariéru. Góly střílel doma i v Belgii, solidním střelcem byl i v reprezentaci. Největší příležitost své kariéry ale nevyužil, a ačkoliv po skončení kariéry bídou rozhodně netrpěl, následující rok bude pro něj tím nejsložitějším. Stráví jej totiž ve vězení.

Rodák z Rijeky začal svou poměrně úspěšnou kariéru doma a v téměř sto ligových duelech si v dresu Rijeky připsal 21 branek. Povedené angažmá prožil i v Dinamu Záhřeb a se čtrnácti góly ovládl tabulku střelců.

Ve dvaadvaceti letech ovšem dostal naprosto nečekanou a senzační příležitost. Za téměř 6 milionů liber si jej pořídila Aston Villa, která mu navíc nabídla kontrakt na 20 tisíc liber týdně. Přestupová suma to tehdy byla poměrně velká a 20 tisíc liber týdně? To by s jedním zamávalo.

A také, že ano. Za dva a půl roku odehrál Balaban jen devět střetnutí, z toho sedm z lavičky. Nevstřelil jediný gól, ale kroky anglického týmu nechápal.

"Měl jsem jiné nabídky, ale rozhodl jsem se podepsat Aston Ville, protože mi nabídli dvakrát tolik než kdokoliv jiný. Myslel jsem, že mě opravdu chtějí, když zaplatili tolik," řekl před čtyřmi lety v rozhovoru pro FourFourTwo Balaban.

"John Gregory mi řekl, že jeho plánem je pomalu mě zařadit do celé koncepce. Byl jsem s tím v pohodě, bylo mi jen dvaadvacet a v klubu byli další tři útočníci. Jenže pan Gregory po pár měsících odešel, přišel nový šéf Graham Taylor, shromáždil nás několik na jednom setkání a řekl, že už nejsme potřeba," pokračoval Balaban.

"Vím, že mě někdo pravidelně jmenuje jako jeden z největších přestupových propadáků, ale chci se zeptat. Čí to byl propadák? Můj, nebo Aston Villy? Mám za to, že selhala přestupová politika klubu," útočil tehdy Balaban.

V kariéře pokračoval v Bruggách, kde prožil asi nejlepší období svého fotbalového života. Za čtyři roky odehrál za Bruggy 118 klání a nasázel 58 branek. Následně se vrátil do Záhřebu, hrál v řeckém Panioniosu či malajském Selangoru. Za reprezentaci Chorvatska nastoupil do pětatřiceti duelů a v nich zaznamenal deset gólů.

Byl také součástí chorvatského týmu pro světový šampionát v roce 2002, ale na hřišti se ve třech skupinových zápasech nakonec neobjevil. V roce 2007 se s reprezentací rozloučil, tedy přesně ve chvíli, kdy končil v Bruggách.

Samotnou kariéru ukončil před osmi lety, ale ve fotbalovém prostředí zůstal. Stal se agentem a zastupoval třeba nynější hvězdu německého Hoffenheimu Andreje Kramariče.

Zdálo se, že štěstí má i v soukromém životě. Patnáct let byl ženatý s královnou krásy Chorvatska Ivou Radič, se kterou měl dvě dcery a jednoho syna. V roce 2017 ale přišel rozvod a o poznání složitější období. To nejhorší ale Balabana teprve čekalo.

V roce 2021 záhřebský soud nařídil Balabanovi, aby své bývalé manželce zaplatil 70 tisíc liber jako nedoplacené výživné. Na zaplacení měl dva roky, jenže tak neučinil.

Výsledkem tak je nepodmíněné roční vězení, do kterého bude muset bývalý skvělý útočník nastoupit v lednu roku 2024. Součástí je také podmínka. Pokud by v ní porušil zákon, mohl by jít do vězení na další čtyři roky.

Balaban u soudu argumentoval nízkými příjmy, tomu ale nikdo neuvěřil. Balaban totiž několik let pracoval jako úspěšný realitní makléř a vlastnil mnoho nemovitostí v Záhřebu, Rijece a na Istrijském poloostrově. Po rozvodu navíc téměř celý svůj majetek předvedl do Bosny a Hercegoviny, i kvůli tomu mu soud za pravdu nedal.