Opava bude mít po několika neúspěšných jednáních nového majitele. Slezský klub míří do slovenských rukou...

Opava bude mít po několika neúspěšných jednáních nového majitele. Slezský klub míří do slovenských rukou...

Opavští zastupitelé schválili prodej Slezského klubu, který naposledy působil mezi elitou v letech 2018 až 2021. Majitelem druholigového klubu se po podpisu smlouvy stane slovenská společnost A.I.K. podnikatele Andreje Krajíčka, který klub z pozice hlavního partnera podporuje od roku 2022. 

"Zastupitelé odsouhlasili nabídku, na které se město s vlastníkem o stoprocentní podíl v klubu předem dohodlo," uvedl Martin Kůs z tiskového oddělení magistrátu. Pokud bude smlouva podepsána, získá podle Kůse nejdříve společnost 41 procent akcií klubu. "Zbývající podíl by měla společnost získat v příštím roce," uvedl. Nový akcionář navíc městu uhradí dluh, který vůči němu akciová společnost historicky má a rovněž uloží 15 milionů korun do notářské úschovy. Tyto prostředky se budou postupně uvolňovat na provozní financování klubu do konce roku 2024.

"Dále ze strany A. I. K. budou uhrazeny půjčky v celkové výši deset milionů korun, které byly poskytnuty klubu městem Opava. Město bude i nadále klubu poskytovat peněžité plnění ve výši 1,8 milionu korun. Město i nadále zajistí provoz, platby za energie (s výjimkou vyhřívání trávníku a osvětlení hřiště), za údržbu hřiště, stadionu a sportovišť pro mládež, což bude stát minimálně 7,6 milionu korun ročně," řekl Kůs.

PRVNÍ ZIMNÍ POSILA TÁBORSKA DORAZILA ZE SLAVIE A V PREMIÉROVÉM STARTU ZA NÁDVORNÍKŮV TÝM SE UVEDLA 6 GÓLY

Společnost A.I.K. vznikla v roce 2013. Jejím hlavním zaměřením jsou sádrokartonové konstrukce, kazetové stropy a celková stavební činnost a stavební úpravy. Krajíček, z pozice hlavního partnera, podporoval klub již od července 2022. Od dubna letošního roku je pak také členem představenstva klubu.

"Musím říct, že se na práci pro klub velice těším. Věřím ve stabilitu klubu a budeme se snažit vytvořit ideální podmínky pro další růst klubu ve všech oblastech. Máme již pro klub připraveny i další partnery a věřím, že se budeme moci opřít také o podporu fanoušků," uvedl Krajíček.

POTENCIÁL MUŽSTVA MOHL BÝT NAPLNĚN JEŠTĚ VÍCE, PŘIZNÁVÁ KAMENÍK A ZÁROVEŇ ŘÍKÁ, ŽE UŽ SE VYŠKOV NEMŮŽE ZA NIC SCHOVÁVAT

Náměstek primátora Vladimír Schreier (ANO) uvedl, že po epidemii koronaviru a v souvislosti s energetickou krizi je málo partnerů klubu, kteří jsou schopni s klubem spolupracovat v rámci reklamní spolupráce a zabezpečit chod klubu v profesionálních soutěžích. "Město tak musí činnost klubu dotovat částkou šesti až deseti miliony korun, což ale na druhou stranu neumožňují podmínky zákonné veřejné podpory," vysvětluje situaci náměstek primátora Vladimír Schreier.

Opava, která je většinovým vlastníkem klubu a vlastní 99,25 procenta akcií, se majoritní podíl v klubu snaží prodat dlouhodobě. Naposledy neúspěšně jednala se společností Marlenka, která vyrábí ve Frýdku-Místku medové dorty. Největší pozornost ale vzbudila dubajská firma Group Privee & Cie Limited. Její český vlastník Martin Groh od nabídky nakonec odstoupil. Nedoložil požadované dokumenty a nezaplatil kupní cenu. Naopak vyšlo najevo, že v Česku čelí několika exekucím. Podle některých zastupitelů byl jeho zájem pochybný.

Roční náklady na chod opavského klubu v době, kdy hrál nejvyšší soutěž, se pohybovaly okolo 60 milionů korun.

Foto: FC Slezský Opava