Montpellier válí, ve Francii už je druhý

Hodně nepovedený víkend mají za sebou největší favorité Ligue1. Bordeaux padlo v Auxerre a Lyon doma selhal proti Sochaux, jemuž podlehl 0:2. Do hry o francouzský trůn se tak dostává Marseille, které uspělo v Nancy a nečekaně Montpellier, jenž je na senzačním druhém místě.

Aktuální tabulka francouzské Ligue 1

Lyon doma se Sochaux doplatil na mizernou produktivitu a chyby v obraně. Hned v 18. minutě využil nedorozumění mezi gólmanem Llorisem a záložníkem Toulalanem hostující Faty a poslal Lvíčata do vedení. Poté sice domácí pálili jako u Verdunu, ale ani hlavní ostřelovači Gomis s Lopezem se neprosadili

Místy až drtivý tlak Lyonu mohl přetavit aspoň ve vyrovnání Ederson, proti kterému vytáhl skvělý zákrok Richert. Při Bastosově střele měl štěstí, míč zastavilo až břevno. Nakonec však přišel šok – v 89. minutě Mikari vysunul Privata, který pojistil senzační výhru Sochaux. Lyon poprvé v letošní sezoně prohrál.

V souběžně hraném utkání selhalo i Bordeaux. Ikdyž selhalo... V Auxerre to neměl mít Blancův tým vůbec lehké, domácí pětkrát v řadě neprohráli a šplhají tabulkou. Potvrdili to i nyní. Gaskoňané navíc prohráli podruhé v řadě a po úžasném startu do soutěže jim začíná docházet dech.

Bordeaux sice bylo lepší, ale trápilo se při zakončení. Ve klíčové chvíli zklamal kanonýr Cavenaghi, který ve 32. minutě neproměnil penaltu. A to rozhodlo. Domácí totiž díky slovinskému střelci Birsovi v 73. minutě stejnou možnost využili a vedení již udrželi. Málem jej i navýšili, Jeleňovu ránu ale zastavilo břevno.

Zaváhání svých soupeřů využilo Marseille, které po impozantním výkonu vyhrálo v Nancy 3:0. Dvě prohry v řadě jsou zapomenuty, Deschampsův výběr se hlásí do boje v čele ligy. V Nancy mu pomohla rychlá trefa Valbueny, přes řadu šancí ale navýšení skóre přišlo až v samotném závěru díky Brandaovi s Abrielem.

Devátý zápas, šestá výhra. Montpellier nepřestává udivovat Francii. Nyní si nováček poradil se Saint Etienne. Všechno podstatné se událo až po přestávce zápasu, domácím pomohl i nedisciplinovaný Andreu, který se nechal vyloučit. Montpellier už je druhé jen o skóre za Lyonem.

Grenoble? Zase nic. Ani na podeváté nebyl alpský tým schopný získat byť jen jediný bodík. Ve Valenciennes prohrál 0:2 a k zamyšlení je pro něj zejména fakt, že ačkoliv před zápasem kouč Bazdarevič avizoval, že jeho celku prospěla reprezentační pauza, na trávníku hrálo prakticky jen domácí mužstvo.

Rádi sázíte? Pak sledujte výkony Monaka. Kouč Guy Lacombe totiž na jihu Francie potvrzuje, jak výtečným lodivodem je. Z trápícího se knížecího klubu udělal během pár podzimních kol rozjetou mašinu, která se posunula už na čtvrté místo. Oba góly v zápase s Lens zařídil brazilský špílmachr Nené.

Pařít zase tápe. Po fantastickém startu do sezony se Kombouarého ekipa propadá. V neděli večer ji sestřelil Ebondo z Toulouse, jehož jediná trefa rozhodla bitvu dvou kandidátů na postup do pohárů. PSG už je v tabulce až deváté.

Francouzská fotbalová liga, zápasy 9. kola

Auxerre - Bordeaux 1:0 (0:0)
Branka: 72. Birsa z pen.
Český reprezentant Jaroslav Plašil nastoupil v základní sestavě Bordeaux a na hřišti vydržel do 71. minuty.

Le Mans - Boulogne 1:1 (0:0)
Branky: 63. Lamah - 90. Robert.

Lyon - Sochaux 0:2 (0:1)
Branky: 17. Faty, 89. Privat.
Český útočník Václav Svěrkoš nastoupil v základní sestavě vítězů a na hřišti vydržel do 81. minuty.

Valenciennes - Grenoble 2:0 (2:0)
Branky: 18. Samassa, 24. Ben Chalfallah.

Montpellier - St. Etienne 2:1 (0:0)
Branky: 54. Ait Fana, 60. Camara - 71. Bergessio z pen. ČK: 45. Andreu (SE).

Nancy - Marseille 0:3 (0:1)
Branky: 5. Valbuena, 78. Brandao, 81. Abriel.

Lille - Rennes 0:0

Lorient - Nice 4:1 (1:0)
Branky: 39. Mvuemba, 48. Vahirua, 77. Diarra, 89. Gameiro - 61. Remy.