Primera División je v polovině, kraluje jí Barcelona

Španělské Primera División měla o víkendu na programu zápasy 19. kola a polovině odehraných utkání u z této sezóny jasně vévodí Barcelona. Katalánci nezklamali ani ve Valladolidu. Odvezli si pohodovou výhru 3:0 a na druhý Real, který díky Cristianu Ronaldovi porazil Málagu, má v tabulce stále pětibodový náskok.

Barcelona opět potvrdila svou nadvládu ve španělském fotbale. Z devatenácti odehraných utkání nepoznala ani jednou hořkost porážky, body ztratila jen po čtyřech remízách a ostatních patnáct duelů zvítězila. Nejinak tomu bylo i tentokráte. Svěřenci kouče Guardioly se na čele Primera División drží už od konce listopadu.

Svou výtečnou formu potvrdili i proti Valladolidu. Klíčovým momentem se stala 21. minuta, kdy favorita poslal do vedení záložník Xavi. Ihned poté zvýšil Alves a ve druhém poločase pečetil výhru Barcy 3:0 Lionel Messi, který vstřelil už patnáctou ligovou branku. Tři body si po zaváhání v Bilbau připsal i druhý Real.

Vyloučený hrdina Ronaldo

V utkání “Bílého baletu“ s Malagou nejvíce zářila hvězda Cristiana Ronalda, který rozhodl o osudu utkání dvěma trefami v rozmezí tří minut v prvním poločase. Představení portugalské superstar tím ale neskončilo. V 70. minutě totiž záložník vyfasoval za faul loktem po právu červenou kartu, naštěstí Real dvougólové vedení udržel. Hostující Málaga prohrála po deseti utkáních a drží se nebezpečně blízko sestupovým vodám.

Po třech vítězstvích v řadě ztratila body Valencia. Netopýři na půdě Tenerife nepodali dobrý výkon a několikrát mohli děkovat gólmanu Césarovi, že uhráli alespoň bez brankovou remízu. Tento zápas musí Valencia rychle hodit za hlavu. V tabulce sice zůstala třetí, ale stále se na ní lepí ambiciózní Mallorca. Ta si sice z hřiště Espňolu přivezla po jen bod, ale i ten je pro ni důležitý. Navíc svěřenci kouče Manzana museli dotahovat poté, co na trefu domácího Osvalda odpověděl až v 80. minutě proměněnou penaltou Valero.

Stejný počet bodů jako Mallorca má po utkání 19. kola také pátá La Coruňa, která si poradila v zajímavém utkání s Bilbaem 3:1. Velmi nešťastně skončilo utkání pro střelce prvního gólu Filipeho. Ten se totiž po vstřelené brance srazil s gólman a následkem je zlomený kotník. Obránce tak nyní čeká dlouhá pauza.

Vítězství po čtyřech zápasech

Od poloviny prosince minulého roku čekali hráči Sevilly na bodový zisk. Svěřenci kouče Jiméneze se trápili a po výhře v Gijónu v následujícím kvartetu zápasů prohráli. Nepříznivou serérii se Seville podařilo prolomit až nyní. Postaral se o to útočník Álvaro Negredo, který už po devíti odehraných minutách rozhodl o hubeném vítězství 1:0 nad Almerií.

Opačnou situace potkala mužstvo Atlética. Madridský celek totiž po třech předchozích výhrách prohrál na půdě jednoho z překlepaní letošního ročníku Getafe. Ve vyrovnaném utkání se diváci dočkali jediné trefy, kterou ve 39. minutě zaznamenal Manu. Hosté navíc dohrávali od 68. minuty v deseti bez vyloučeného Assuncaa. Getafe si tak díky vítězství pomohlo k sedmému místu v tabulce, Atlético je jedenácté. V domácím prostředí se ze zisku tří bodů radovali také hráči Villarrealu, kteří nad Zaragozou vedli ve 25. minutě už o tři branky. V závěru sice hosté v sestavě s Jiřím Janošíkem snížili na rozdíl jediné branky, ale tři minuty před koncem zápasu pečetil výhru “žluté ponorky“ 4:2 Ibagaza.

Krize. Zřejmě jinak nelze vystihnout současnou situaci v týmu Xerezu. Nováček soutěže se mezi španělskou smetánkou trápí, což dokázal také proti Osasuně. Na trefu hostujícího Monreala sice odpověděl Bermejo, ale v 83. minutě rozhodl o výhře klubu z Pamplony Camuňas. Xerez tak zůstává s pouhými sedmi body na kontě poslední.