Serie A vrcholí: zvládne Inter poslední krok?

Serie A vrcholí: zvládne Inter poslední krok?

V neděli v 15 hodin odstartuje poslední bitva letošní Serie A. Inter si v něm může zajistit zisk titulu, pokud zvládne v Sieně. Na jeho zaváhání bude čekat AS Řím, které nastoupí ve Veroně. Sampdoria s Palermem zase svedou na dálku souboj o poslední volné místo v Lize mistrů.

Pozornost samozřejmě přitahuje zejména souboj o titul. Inter má na čele dvoubodový náskok, který bude hájit na hřišti Sieny. Siena se ale před domácím publikem bude chtít pořádně rozloučit s nejvyšší soutěží a proti favoritovi nemá co ztratit. Inter míří k treblu a zápas v Sieně má být pouze další krok, Mourinhovi se navíc uzdravil klíčový záložník Wesley Sneijder, který bude připraven, není však jasné, zda ho Mourinho nebude šetřit na Ligu mistrů.

Nenastoupí naopak Santon s Cordobou, kteří stále zůstávají na marodce a do letošní sezony už nezasáhnou. Pozornost Interu ale rozptyluje zejména blížící se finále Ligy mistrů, což připouští i sám trenér Mourinho. "Nemůžu říct, že nemyslím na finále. Ale snažím se na něj nemyslet moc. Bayern už je mistrem, my ještě ne. Chybí nám jeden zápas, ta trofej je pro nás velmi důležitá. Ale nejde na finále nemyslet, budeme hrát v Madridu zápas, který chce hrát každý. Musíme věřit, máme před sebou klíčový moment sezony, dva zápasy, které rozhodnou o letošní sezoně," prohlásil Mourinho v pátek.

AS Řím má před posledním kolem jinou úlohu. Zaváhání Interu nikdo moc nepředpokládá, Řím si tak má zajistit klidnou výhru na hřišti Chieva a zůstat na druhém místě. K výhře Vlkům nepomůžou Doni, Baptista ani John Arne Riise, kteří zůstanou mimo hru. I bez nich ale tým v čele trenérem Ranierim doufá v zázrak. "Počítá se přístup a koncentrace. Jak hrajete a makáte na tréninku se odrazí v zápase. Proti chievu musíme být opatrní, hrají organizovaně a hodně běhají. Musíme chtít, chci vidět odhodlanost. Jsme unavení, ale stále není konec!" burcoval své svěřence Claudio Ranieri.

Posledním otazníkem letošního ročníku je souboj o poslední čtvrté místo v Lize mistrů. To zatím drží Sampdoria, která má dvoubodový náskok před Palermem. Doria bude o historický úspěch bojovat doma s Neapolí s kompletním týmem. Neapol na rozdíl od svého soupeře už prakticky nemá o co bojovat, šesté místo má jisté a bude se tak chtít pouze důstojně rozloučit se sezonou. To by ale mohla být výhoda, Neapol je schopná předvést skvělý výkon i bez Lavezziho s Campagnarem, kteří do zápasu nezasáhnou.

Lehce zraněný je i Marek Hamšík, i on možná vzhledem ke konci sezony a Mistrovství světa poslední zápas vynechá. Kolem Sampdorie se navíc vyrojila řada spekulací, podle kterých trenér Del Neri po sezoně odchází do Juventusu. "Mluvil jsem po telefonu se zástupci ostatních klubů, ale to je normální. Moje chování vždy bylo fér, mám skvělý vztah s prezidentem klubu a on je jediný, komu bych měl něco vysvětlovat. Ale nic není rozhodnuto a s nikým jsem si rukou nepotřásl," prohlásil před víkendem Del Neri. Palermo by si mělo dojít pro klidnou výhru na hřišti Atalanty i bez Miccoliho, Bresciana, Simplicia a Migliaccia. I domácí totiž budou pořádně oslabeni, ze hry mají Barreta, Zanettiho, Talamontiho, Pellegrina, Amorusa a Valdese.

Prakticky bez zájmu letos zůstane zápas AC Milán - Juventus. S Milánem se bude loučit trenér Leonardo, který po sezoně Milán opouští, s Juventusem zase Zaccheroni, kterého také v příští sezoně na stejné lavičce neuvidíme. Právě Zaccheroni se před posledním kolem pustil do krátkého zhodnocení svého působení v Turíně. "Trenér je tak dobrý, jak dobrá dělá rozhodnutí. Bohužel jsem často nemohl rozhodovat kvůli zraněním. Přirozeně, kdyby jsme hráli se Sienou, Fulhamem, Sampdorií a Neapolí v plném sestavě, mohlo to být jinak. Těžko se to hodnotí, je to sport a nikdo z hráčů neměl dobrou sezonu. Když se mě klub zeptá na můj názor, řeknu jim ho, ale neviděl jsem tu žádného hráče, který by byl schopný zachránit sezonu," prohlásil Zaccheroni. Duel Milán - Juventus se hraje už v sobotu večer, stejně jako zápas Lazio - Udine. V něm se bude snažit přidat další branky Antonio Di Natale, který má jako jediný útočník po dlouhé době naději dosáhnout magické hranice 30 branek za sezonu.

V ostatních zápasech se bude hrát pouze o rozloučení se sezonou. Bari bude doma slavit úspěšnou sezonu zápasem s Fiorentinou, které naopak letošek v Serii A vůbec nevyšel. Cagliari opět zažilo úspěšnou sezonu, kterou bude zakončovat domácím zápasem s Bolognou. I Bologna hovoří o dobré sezoně, ve které se trenéru Colombovi podařilo zachránit tým v nejvyšší soutěži. Na evropské poháry nedosáhl Janov, se sezonou se bude loučit na půdě Catanie. Velmi dobrou sezonu bude zakončovat i Parma. Ta jako nováček obsadila místo v klidném stjavascript:insertTags('', '', 'Tu%C4%8Dn%C4%9B', 'text');ředu tabulky, což před sezonou čekal málokdo. V posledním zápase navíc hostí doma sestupující Livorno. Nad tím se stahují pořádně černá mračna. Nejen že se tým poroučí do Serie B, majitel a prezident Aldo Spinelli navíc vyhlásil záměr klub urychleně prodat. Spinelli už údajně nechce mít s klubem nic společného a pokud se dostatečně rychle nepodaří klubu najít nového vlastníka, může to vzhledem ke Spinelliho povaze také znamenat konec vrcholového fotbalu v Livornu.

Program 38. kola Serie A

sobota 15. května 2010:
20:45
Lazio - Udine
20:45 AC Milán - Juventus

neděle 16. května 2010:
15:00
Atalanta - Palermo
15:00 Sampdoria - Neapol
15:00 Parma - Livorno
15:00 Catania - Janov
15:00 Cagliari - Bologna
15:00 Bari - Fiorentina
15:00 Chievo - AS Řím
15:00 Siena - Inter