Povinnost splněna: Spartu zas a znovu táhly "černé perly"

Pokud šlo z nějakého týmu strach a z dlouhodobého hlediska ho bylo možno označit za postrach na hřištích soupeřů, Dynamo České Budějovice to před posledním podzimním kolem na pražské Letné rozodně nebylo. Mužstvo, které v osmi venkovních zápasech ani jednou nevyhrálo, navíc navštívilo Prahu ve chvíli, kdy měla druhá Sparta šanci opět o něco ukrojit náskok ligového lídra.

Generální sportovní manažer domácího celku Jozef Chovanec vsadil na ofenzivní sestavu se záložní řadou Kadlec, Kucka, Vacek a Zeman. Na rozdíl od ne až tak výrazného Sionka ale pochopitelně nemohly chybět ani gólové jistoty z posledních duelů - "černé perly" Wilfried a Kweuke. Autory prvního potenciální nebezpečí pro jihočeskou obranu byli právě oni - nejprve se do hlavičky po Zemanově centru tlačil kamerunský střelec a o chvíli později pálil prudce nad i reprezentant Pobřeží Slonoviny.

Po čtvrthodině hry posadil aktivní Zeman míč na hlavu Juraje Kucky, jehož výskok ještě branku neznamenal. V 17. minutě už se ovšem skóre přeci jen měnilo - Kweuke využil toho, že se ocitl před brankářem Kučerou zcela nehlídán a pod jeho tělem poslal míč do branky. Tradiční africký tanec se tak opakoval už v šestém duelu Sparty po sobě.

Toho, že uklidnění domácí lehce přepustili své pozice, pak málem využil budějovický Laštovka, jemuž se však pozorného Blažka z úhlu prostřelit nepodařilo. Následující minuty se nesly v duchu několika nepřesností na obou stranách, během nichž se i dvakrát zažlutilo. Po pětatřiceti minutách pak "pozdravil" tribunu za jihočeskou svatyní Kamil Vacek, jenž se do míče opřel z podobné vzdálenosti, z jaké obvykle pálí jeho spoluhráč Pamič. Pozici nejpilnějšího střelce Sparty potvrdil stejný hráč i ve 38. minutě - jeho pohotová střela z hranice šestnáctky však byla obranou zblokována na rohový kop.

Těsně před odchodem do kabin se dostal k hlavičce po standardní situaci Wilfried a obranu svěřenců kouče Šilhavého zachránilo snad jen to, že silový útočník mířil hodně nepřesně. Více už se v pětačtyřiceti minutách nestalo a hlavní rozhodčí Matějek poslal týmy do útrob stadionu za stavu 1:0 ve prospěch pro domácího favorita.

Tři minuty po zahájení druhé půle mohly České Budějovice vyrovnat. Vacek poslal malou domů Blažkovi, jehož nepříjemně atakoval hostující útočník Mezlík a zkušený gólman měl štěstí, že do hráče napálený míč skončil mimo jím střeženou svatyni. Ten samý hráč se v 50. minutě po delším průniku dostal ke střeleckému pokusu, který mu ale až tak úplně nesedl. A potrestání přišlo záhy - desátý ligový gól v aktuální sezóně si připsal Bony Wilfried, jenž v šestnáctce využil přesné přihrávky svého robustního spoluhráče Kweukeho a přízemní střelou k tyči rozesmutnil hrstku jihočeských příznivců podruhé.

Více než 8200 diváků pak v 65. minutě málem potřetí potěšil Kweuke. Místo v ustupující obraně si sice najít dokázal, ale následná střela už měla do gólových parametrů daleko. Blízko zakončení mohl být o pár desítek vteřin později i záložník Zeman. To by ho ovšem Vacek se Zemanem museli vidět a neutopit se na hranici pokutového území v moři kliček.

Těsně po sedmém rohu Sparty málem Dynamo snížilo. Ke standardní situaci se totiž postavil zkušený hostující záložník Otepka, jehož technický pokus přeletěl zeď a orazítkoval břevno Blažkovy branky. Sparťanský brankář se po balónu jen ohlédl. Pár minut před vypršením 90. minut se ke střele dostal po Kweukově vybídnutí Kucka. Šlo o jeden z mála pokusů mířících na bránu, ale protože jeho pokusu chyběla razance a navíc mířil doprostřed branky, Kučera s ním neměl výraznější problém.

Více už se na chladné Letné nepřihodilo, Sparta si po dvougólové výhře připsala dvanáctý triumf sezóny a s podzimem se loučí s "hratelnou" čtyřbodovou ztrátou na Viktorii Plzeň.