Slavia v Brně opět zaspala úvod a prohrála

Hráči Slavie Praha nezvládli nedělní zápas 4. kola Gambrinus ligy na hřišti Brna a po gólu Zelenky prohráli 0:1. Stejně jako před týdnem proti Liberci zaspali červenobílí úvod utkání a tři body ztratili podruhé za sebou. Brno naopak ještě v letošní sezóně nedostalo gól a posunulo se před svého soupeře na čtvrté místo v tabulce.

Hostujicí trenér Karel Jarolím musel postrádat zraněného Gaúcha, kterého nahradil v útoku Fořt. Do základní sestavy se vrátili Matěj Krajčík, Martin Latka a Marek Suchý. V sestavě Brna se objevil i obránce Trousil, který za vyloučení v Budějovicích dostal jen podmínku.

Výrazně lépe začali domácí. Pavlíkův centr zpracoval už ve 3. minutě Zelenka pro Polácha, jeho nebezpečná rána z dvaceti metrů však letěla těsně nad. Kouč domácích Josef Mazura si před zápasem postěžoval, že jeho svěřenci sice nedostávají branky (skóre Brna po třech kolech bylo 1:0), ale jsou neproduktivní v koncovce. Změnit to mohl v 6. minutě Trousil, který skvěle naskočil na centr Polácha z trestného kopu. Zblízka ovšem hlavičkoval metr vedle pravé tyče.

Slávisté se v úvodu pouze brání - tlak domácích vyústil v 10. minutě v úvodní gól. Wagner utekl po levé straně Latkovi a ideální přihrávkou do šestnáctky oslovil Zelenku, který neměl problém se v běhu trefit přesně k tyči - 1:0. Hosty gól v jejich síti probudil, ale domácí obrana pracuje spolehlivě a do větších příležitostí pražský celek nepouští. V 17. minutě přihrával opět zleva Wagner, tentokrát ovšem centr přetáhl. O chvíli později ještě zazlobil před Kozáčikem Zelenka.

Na druhé straně se zastřeluje Jarolím. S jeho nepovedeným pokusem ovšem Lejsal problémy neměl. Ve druhé polovině první pětačtyřicetiminutovky kouskují hru nepřesnosti, tempo z úvodu značně opadlo. Přesto mohl ve 25. minutě zvýšit Wagner. Zelenka poslal někdejšímu kanonýrovi Rapidu Vídeň přihrávku na hranici malého pokutového území, útočník Brna se ovšem ukopl a jeho pokus mířil vedle. Další lehkou navštívenku Lejsalovi poslal po půlhodině hry Jarolím - pak už toho ovšem Slavia v prvním poločase příliš nevymyslela. Výjimkou byl krásný volej Fořta z 41. minuty, Lejsal vyrazil. Fořt se ještě v poslední minutě dostal před Lejsalem do velkého úhlu, zblízka však bránu netrefil.

Exhibicionista v kiltu vnikl dvakrát na hřiště

Také obrana červenobílých (tentokrát hrajících v oranžovo-černé kombinaci) ovšem zpřesnila hru a tak se do blízkosti Kozáčikovy svatyně nedostávají těsně před přestávkou ani domácí. Ve 33. minutě pobavil brněnské publikum fanoušek ve skotském kiltu, který vběhl na plochu a sudí Paták musel přerušit hru. Exhibicionistovi se stejný kousek povedl ještě jednou - o pár minut později se mladík vytrhl pořadatelům, vyčkávajícím na příjezd policie.

Kouč hostujícího týmu Jarolím byl kvůli údajným urážkam sudího o pauze vykázán na tribunu. Druhou půli přesto začali jeho svěřenci aktivněji. Ve 48. minutě posoudil rozhodčí Paták nevinně vypadající zákrok na Latku jako penaltový, po poradě s asistentem ovšem verdikt změnil a ukázal hráči Slavie žlutou kartu. O chvíli později pálil z dobré pozice Vlček, jeho střela byla zblokována.

V dalších minutách je obrana Brna pozorná a na hráčích Slavie začíná být patrná nervozita. Na trávníku se v v dalších minutách nic fotbalového neděje. Až v 65. minutě musel Kováčik rychle na zem po ráně Partyše mířící k levé tyči. Hru Slavie má v závěru oživit Táborský, který vystřídal 25 minut před závěrečným hvizdem Fořta.

Jenže vzápětí brnkl o nohy unikajícího Wagnera Marek Suchý a po druhé žluté kartě musel předčasně pod sprchy. Wagner ovšem teatrálně upadl až poté, co po kontaktu s nohou protihráče udělal tři kroky. Následující trestný kop Polácha domácí k ohrožení branky nevyužili. Vzápětí hasil před unikajícím Zelenkou na poslední chvíli Krajčík.

Domácí už nikam nespěchají a výhru si bez problémů hlídají - navíc vyrážejí do oslabené hostující obrany k rychlým brejkům. Slabá hlavička Táborského, který hru Slavie přece jen oživil, deset minut před koncem Lejsala vystrašit nemohla. V závěru se ještě do šance řítil rychlý Švento, ale domácí obránci nebezpečí zažehnali včas. Slavia prohrála podruhé za sebou a pokazila si slibný začátek soutěže - na vedoucí Liberec ztrácí už šest bodů. Brno je naopak v úvodu ligového ročníku se svými výkony příjemným překvapením.

Výsledek:
1. FC Brno - Slavia Praha 1:0 (1:0)
Branka: 10. Zelenka. Rozhodčí: Paták - Zlámal, Lhoták. ŽK: Gjorevski, Holek - Švec, Švento, Latka, Suchý. ČK: 70. Suchý (Slavia). Diváci: 6424.

Brno: Lejsal - Siegl, Trousil (84. Mazuch), Pavlík, Gjorevski - Partyš (73. Besta), Holek, Polách, Střeštík - Wagner (90. Okleštěk), Zelenka. Trenér: Mazura.
Slavia: Kozáčik - Krajčík, Latka, Suchý, Hubáček - Švec, L. Jarolím, Hrdlička (79. Kratochvíl), Švento - Vlček (87. Aračič), Fořt (68. Táborský). Trenér: K. Jarolím.