Zlín zůstává bez bodu, na Slavii rozhodl van Buren, Plzeň slaví první výhru, Sparta zvládla generálku na předkolo Ligy mistrů

Fotbalisté Sparty porazili doma ve třetím ligovém kole Pardubice vysoko 5:2. Obhájce titulu je v sezoně nejvyšší soutěže nadále stoprocentní, navíc se ideálně naladil na úterní úvodní zápas 3. předkola Ligy mistrů na stadionu dánského šampiona FC Kodaň. Naopak Východočeši nadále čekají na první výhru v ligovém ročníku, na kontě mají jen bod. Plzeň v lize zvládla naplno bodovat až ve třetím kole. Liberec ztratil bod s Bohemians až v nastavení. Teplice poprvé v lize ztratily body, když remizovaly s Jabloncem.

3. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - FK Pardubice 5:2 (3:0)

Branky: 15. a 24. Kuchta, 22. Haraslín, 47. Wiesner, 57. Birmančevič - 65. Darmovzal, 73. Krobot. Rozhodčí: Klíma - Kubr, Slavíček (29. Rouček) - Szikszay (video). ŽK: Zelený - Surzyn, Kováč (trenér). Diváci: 16.911.

Sparta: Vindahl - Vitík, Panák, Krejčí (60. Gomez) - Wiesner, Kairinen (46. Laci), Sadílek, Zelený (46. Ryneš) - Birmančevič, Haraslín (46. Karabec) - Kuchta (67. Sejk). Trenér: Priske.

Pardubice: Budinský - Halinský, Icha, Donát - Surzyn, Hlavatý (67. Šimek), Darmovzal, Helešic (46. Tischler) - Sychra (46. Matoušek), Zlatohlávek (46. Krobot), Patrák (46. Pikul). Trenér: Kováč.

Pražané si v úvodním dějství v rozmezí 15. až 24. minuty vypracovali tříbrankový náskok. Mezi dva góly Jana Kuchty se vměstnala trefa Lukáše Haraslína. Po pauze se prosadili Tomáš Wiesner a Veljko Birmančevič, za hosty snížili Denis Darmovzal a střídající Lukáš Krobot. Letenští s Pardubicemi neprohráli ani sedmý ligový duel a pošesté je porazili.

V brance Sparty si odbyl soutěžní premiéru Dán Vindahl. Domácí měli navrch a poprvé se prosadili po čtvrthodině hry. Birmančevič nacentroval zprava a Kuchta nechytatelnou hlavičkou na zadní tyč nedal gólmanovi Budinskému šanci. Český reprezentant se trefil poprvé v ligové sezoně a v nejvyšší soutěži v dresu Sparty skóroval proti Pardubicím ve třetím utkání po sobě.

Ve 22. minutě Pražané navýšili vedení. Wiesner se zbavil tří protihráčů a nahrál Haraslínovi, jenž zakončil tvrdou ranou pod břevno. Slovenský reprezentant je se třemi góly zatím nejlepším střelcem ligové sezony.

Sparta pokračovala v efektivní koncovce a za necelé dvě minuty přidala třetí trefu. Kuchta si naběhl na centr kapitána Krejčího, zbavil se Donáta a z úhlu prostřelil Budinského mezi nohy. V ligové kariéře vstřelil Pardubicím šestou branku, což se mu povedlo už jen proti Bohemians 1905 a Opavě. Na druhý hattrick v nejvyšší soutěži ale nakonec nedosáhl.

Utkání se poté na několik minut přerušilo kvůli zranění asistenta rozhodčího Slavíčka, jehož nahradil čtvrtý sudí Rouček. V nastavení první půle hlavičkoval Krejčí do břevna a Birmančevič z dorážky přestřelil.

Domácí kouč Priske provedl o poločase trojí střídaní, jeho protějšek Kováč, který za Spartu hrával a dělal na Letné asistenta trenéra, vyměnil nezvykle dokonce čtyři hráče najednou. Ihned po přestávce Krejčí našel na zadní tyči ze vzduchu zakončujícího Wiesnera, jenž stylově oslavil 100. start v lize. Mezi střelce v nejvyšší soutěži se zapsal poprvé od dubna.

V 50. minutě rozhodčí Klíma nařídil pro domácí penaltu za údajný faul Halinského na střídajícího Karabce. Do hry se však vložil videorozhodčí Szikszay a Klíma po zhlédnutí opakovaných záběrů pokutový kop odvolal.

Úřadující mistry to nemuselo mrzet dlouho, v 57. minutě skórovali popáté. Střídající Laci našel Birmančeviče a ten zamířil přesně do horního rohu branky. Srbský křídelník si připsal první soutěžní trefu za Spartu.

Po hodině hry vystřídal Krejčí, jehož nahradil gambijský obránce Gomez. Jedna z letních posil Letenských si odbyla premiéru v české lize. Následně se Pardubičtí osmělili, Tischlerova rána z dálky ale skončila vedle. Na druhé straně Sadílek hlavou ve vápně přestřelil.

V 65. minutě se Východočeši jako poslední mužstvo dočkali premiérové branky v tomto ligovém ročníku. Střídající Tischler nahrál Darmovzalovi, který se obtočil kolem Panáka a střelou na vzdálenější tyč snížil. Obhájce titulu naopak jako poslední tým poprvé v sezoně nejvyšší soutěže inkasoval.

Za dalších osm minut se po nedůrazu sparťanské obrany v rohu hřiště k zakončení prokličkoval střídající Krobot, jenž stanovil konečný výsledek. Stejným poměrem zdolali Pražané doma v lize Pardubice i v minulé sezoně.

Letenští si vytvořili ještě šance na šestý gól, Karabec však minul a dělovku dalšího příchozího hráče z lavičky Ryneše vytáhl Budinský na roh. Sparta doma v lize porazila Pardubice ve všech čtyřech utkáních a dala při tom 15 branek.

MFK Karviná - FK Mladá Boleslav 1:2 (0:2)

Branky: 70. Mikuš - 6. Jawo, 19. Hilál. Rozhodčí: Petřík - Matoušek, Leška - Berka (video). ŽK: Svozil - Matějovský, Kadlec, Pulkrab, Ladra, Trmal. Diváci: 3226.

Karviná: Ciupa - Čurma (46. Ražnatovič), Krčík, Svozil, Mikuš - Boháč (61. Moses), Budínský - Memič (86. Franko), Bartl (61. Doležal), Papelelé - Akinyemi (61. Ezeh). Trenér: Luhový.

M. Boleslav: Trmal - Kadlec, Suchý, Karafiát, Suchomel - Matějovský (46. Ladra), Sakala - Jawo (82. Mašek), Mareček (82. Šimek), Kušej (77. Kubista) - Hilál (63. Pulkrab). Trenér: Kulič.

Mladoboleslavští výborně začali a už v šesté minutě otevřeli skóre. Hilál trefil tyč, poté brankář Ciupa ještě vychytal Marečka, ale další dorážející hráč Jawo už napálil míč pod břevno. Gambijský křídelník se v ligové sezoně prosadil podruhé.

Uzdravený Ciupa, který nastoupil poprvé v ročníku místo Lapeše, v 19. minutě po velké chybě znovu inkasoval. Po Svozilově pomalé "malé domů" hlavou karvinský gólman čekal, až se míč dokutálí do pokutového území, aby ho mohl sebrat do rukavic, ale dobíhající Hilál balon pohotově vypíchl a snadno zvýšil. Bahrajnská letní posila vstřelila premiérový gól v nejvyšší soutěži za Boleslav.

Karvinští postupně vyrovnali hru a ve druhé části prvního poločasu se několikrát dostali do zakončení. Jenže Memič, Mikuš ani Papalelé netrefili branku.

Po změně stran si Mladoboleslavští spíše kontrolovali náskok a nebyli tak aktivní jako v úvodní půli. Slezané toho využili a v 70. minutě snížili. Po standardní situaci propadl míč k volnému Mikušovi, který křížnou střelou z voleje propálil brankáře Trmala. Slovenský krajní bek či záložník dal druhý gól v ligové sezoně.

Domácí si poté nedokázali vytvořit soustavnější tlak, i když v závěru pár šancí na vyrovnání měli. V 84. minutě Papalelého ránu zneškodnil Trmal, jehož branku poté minul střídající Doležal. Karvinští tak nezvítězili ani v sedmém domácím ligovém zápase s Boleslaví.

1. FC Slovácko - Sigma Olomouc 0:2 (0:1)

Branky: 9. Juliš, 48. Vodháněl. Rozhodčí: Volek - Hájek, Žurovec - Radina (video). ŽK: Juroška - Navrátil, Vodháněl. Diváci: 4942.

Slovácko: Heča - Hofmann, Daníček, Kadlec - Reinberk (75. Sinjavskij), Valenta (83. Trávník), Havlík, Holzer - Petržela (61. Kalabiška), Cicilia (61. Vecheta), Juroška (61. Kim Sung-pin). Trenér: Svědík.

Olomouc: Macík - Pokorný, Beneš, Vraštil (46. Ventúra) - Chvátal, Breite, Pospíšil (46. Zorvan), Zmrzlý - Vodháněl (75. Fortelný), Navrátil (90.+1 Matys) - Juliš (69. Kramář). Trenér: Jílek.

Už ve druhé minutě posoudil sudí Volek kontakt stopera Beneše s pronikajícím Juroškou jako faul a nařídil pokutový kop pro Slovácko. Po intervenci kolegů u videa a přezkoumání situace ale penaltu odvolal a domácímu záložníkovi navíc udělil žlutou kartu za simulování.

Do vedení tak nešli domácí, ale za chvíli hosté. Brankáři Hečovi v deváté minutě vypadl prakticky z prvního útoku Sigmy z rukou centrovaný míč, který se dostal k Julišovi a letní posila Hanáků měla cestu k druhé trefě v sezoně zcela otevřenou.

Slovácko inkasovaný gól vyburcoval k velkému náporu. Vyrovnání viselo ve vzduchu po střelách Valenty, Hofmanna, Havlíka s Ciciliou či Reinberka, ale jejich pokusy šly buď těsně vedle, nebo je zlikvidoval pozorný Macík. V závěru poločasu se Sigma přece jen dostala na dostřel Hečovy branky, ovšem ojedinělý pokus Breiteho mířil vedle.

Krátce po změně stran srazila domácí aktivitu další hrubá chyba. Daníček ve 48. minutě velmi slabě posunul k brankáři Hečovi míč, kterého se zmocnil Vodháněl a obstřelem gólmana navýšil olomoucké vedení na 2:0.

Slovácko se dlouho vzpamatovávalo, k vyšší produktivitě mu měla pomoci kompletní obměna útočného tria po hodině hry. V 64. minutě zahodil tutovou šanci na snížení Reinberk, když snad z jednoho metru přestřelil Macíkovu branku.

Tlak týmu z Uherského Hradiště neutichl, ale větší možnost už nepřišla. Naopak hostům se otvírala okénka v domácí defenzivě. Blízko třetí brance byl střídající Fortelný, jehož střela mířila těsně vedle. Kramářovi pak sebral gól z kopačky Heča. Hanáci už první venkovní výhru v ligovém ročníku bez větších potíží uhájili a jejich brankář Macík udržel premiérové čisté konto v sezoně.

FC Hradec Králové - Dynamo České Budějovice 5:1 (3:0)

Branky: 19. Vašulín, 22. Horák, 32. Krejčí, 49. Kučera, 59. Pilař z pen. - 48. V. Hora. Rozhodčí: Černý - Mokrusch, Líkař - Adámková (video). ŽK: Pudhorocký (Hradec). Diváci: 9058.

Hradec: Bajza - Klíma, Heidenreich, Čech - Gabriel (90. Koubek), Kodeš, Kučera (90. Ševčík), Horák - Pilař (63. Juliš), Krejčí (46. Pudhorocký) - Vašulín (81. Šašinka). Trenér: Weber.

Č. Budějovice: Šípoš - Havel, Králik, Trummer - Čmelík (67. Dejanovič), Suchan (88. Matouš Nikl), Hellebrand, Osmančík - Adediran (46. V. Hora), Hais (80. Matoušek) - Ondrášek. Trenér: Marek Nikl.

"Votroci" zvítězili poprvé v sezoně, navíc teprve podruhé v samostatné ligové historii dali v jednom ligovém utkání pět branek. Vyšším rozdílem vyhráli mezi elitou od rozdělení federace jen v červnu 1995, kdy rozdrtili Benešov 5:0.

Královéhradečtí v lize s Dynamem pošesté za sebou bodovali a navázali na dvě vítězství ze vzájemných duelů v minulé sezoně. Jihočeši i ve třetím kole prohráli a v ročníku inkasovali už 12 gólů. Kouč "Votroků" Jozef Weber si připsal triumf nad týmem, který ještě vloni na podzim trénoval.

Liga se dnes do Hradce vrátila po více než šesti letech. V sezoně 2016/17 se hrálo ještě na starém Všesportovním stadionu, na jehož místě v městské části Malšovice nová aréna stojí. Východočeši od návratu mezi elitu měli v posledních dvou ročnících domácí azyl v Mladé Boleslavi.

Více než devět tisícovek diváků v zaplněném hledišti sledovalo celý zápas oboustranně ofenzivní fotbal. Už ve druhé minutě se ocitl sám před Bajzou nigerijský útočník Adediran, domácí gólman ale jeho pokus reflexivně vykopl. Na druhé straně dvakrát zahrozil Vašulín, ale pokaždé minul.

Vytáhlý útočník se dočkal až v 19. minutě chvíli poté, co Bajza skvěle zasáhl proti Osmančíkovi. Přetažený rohový kop vrátil na zadní tyči před bránu Heidenreich a Vašulín dotlačil míč do sítě. Svůj první gól v ročníku slavil před kompletně bílo-černými ochozy, jelikož domácí příznivci krátce předtím vytvořili na tribunách choreo.

Vašulín navíc hned z další akce založil brejk, na jehož konci umístil Horák míč přesně ke vzdálenější tyči. Třiadvacetiletý levý bek dal ve čtvrtém ligovém zápase první branku. Drtivou pasáž završili domácí v 32. minutě, kdy Krejčí po Pilařově kolmici zakončil spolupráci bývalých reprezentantů třetí trefou. Někdejší záložník Sparty se v nejvyšší soutěži prosadil po více než dvou letech. Dynamo inkasovalo minimálně tři góly i ve třetím zápase sezony.

Za vytrvalého deště se i Jihočeši dostávali do šancí, v koncovce ale nebyli přesní. Dynamo se dočkalo až po změně stran. Střídající Hora po třech minutách na hrací ploše snížil tečovaným obstřelem, za kterým se domácí gólman jen ohlédl. Devatenáctiletý útočník dal svou první ligovou branku.

Hosté se ze snížení radovali jen několik sekund. Gabriel našel krátce po rozehrávce ve vápně Kučeru a ten vrátil domácím třígólové vedení. V 55. minutě navíc fauloval Osmančík ve vápně Pilaře a sám zkušený záložník si postavil míč na penaltový bod. Brankář Šípoš sice vystihl směr střely, Pilař přesto přidal ke dvěma asistencím i gól. V dresu svého mateřského klubu, do kterého se v létě vrátil po 12 letech, se prosadil poprvé od května 2011.

Až od stavu 5:1 se dění na trávníku zklidnilo a zápas ve skvělé divácké kulise se spíše dohrával. V závěru nastavení ještě dostal míč do sítě střídající Koubek, ale gól neplatil a "Votroci" tak těsně nedosáhli na své rekordní vítězství v samostatné lize.

Viktoria Plzeň - Baník Ostrava 3:1 (2:1)

Branky: 19. Bucha, 45.+1 Chorý z pen., 77. Traoré - 45.+4 Šín z pen. Rozhodčí: Starý - Nádvorník, Váňa - Petřík (video). ŽK: Dweh, Sýkora, Durosinmi (všichni Plzeň). Diváci: 10.088.

Plzeň: Staněk - Paluska, Hranáč, Dweh (52. Hejda) - Jirka, Kalvach, Bucha (64. Traoré), Cadu (52. Sýkora, 81. Holík) - Šulc - Chorý (64. Kliment), Durosinmi. Trenér: Koubek.

Ostrava: Letáček - Ndefe (65. Pojezný), Blažek, Lischka, Kpozo - Boula (79. Rigo), Šín (65. Tetour) - Buchta, Kubala, Ewerton - Tanko (79. Almási). Trenér: Hapal.

Fotbalisté Plzně vyhráli ve třetím kole Fortuna ligy na svém hřišti nad Baníkem 3:1. Výrazný podíl na premiérovém tříbodovém zisku západočeského celku v této sezoně měl útočník Rafiu Durosinmi. Ten nejprve díky povedené individuální akci asistoval u úvodního gólu Pavla Buchy a poté v závěru první půle vybojoval penaltu, z níž vstřelil vítěznou branku Tomáš Chorý. Slezané sice také proměnili svůj pokutový kop, na body jim to ale proti omlazené sestavě viktoriánů nestačilo.

Plzeň si oddechla, když ve čtvrtek zvítězila v Kosovu a postoupila dál v kvalifikaci Konferenční ligy, v domácí soutěži však měla co napravovat. První zápas v Teplicích prohrála a v poslední minutě toho druhého přišla o dva body proti Hradci Králové, jenž nakonec urval remízu. Stejnou bilanci měl po dvou kolech i Baník, který na západě Čech podporoval zaplněný sektor hostujících fanoušků.

Cestu Slezanů ven z výsledkové krize mohl odstartovat Abdullahi Tanko, jehož tečovaný pokus vyrážel Jindřich Staněk, jenž si v domácím dresu odbyl svůj 100. zápas. Přestože 25letý Nigerijec trápil plzeňské mladíky i nadále, skóre se měnilo na druhé straně. Na levém kraji předváděl skvělou práci Durosinmi, který v 19. minutě podržel míč před dotírajícím bekem a poslal jej na střed hřiště, odkud Bucha pálil přesně k pravé tyči. Brankář Baníku byl v tomto případě bezmocný, těsně před odehranou půlhodinou však vytáhl dva famózní zákroky. Nejprve zneškodnil ránu Erika Jirky, jenž hned nato poslal centr na Durosinmiho, kterému Jiří Letáček sebral gól vyražením balonu na tyč.

Chvíli před koncem poločasu opět nestíhal David Lischka v souboji s Durosinmim, jehož ve vápně atakoval a způsobil penaltu. K té se postavil Chorý a s kusem štěstí dopravil míč do sítě. Viktoria ale dvoubrankový náskok před odchodem do šaten neudržela, jelikož po faulu na druhé straně snížil z pokutového kopu Matěj Šín.

Hned na začátku druhé půle zahrozil aktivní Tanko, kterého opět vychytal Staněk. Předsezonní posila z Varnsdorfu se do zakončení znovu dostala po hodině hry, svůj střelecký účet v nejvyšší soutěži ale neotevřela. V 70. minutě mohl Durosinmi po perfektní nahrávce Jana Klimenta vstřelit třetí gól Viktorie, ve vyložené pozici ale podklouzl a vypálil nad. Oslavy na tribunách tak propukly až o osm minut později, kdy se poprvé v dresu domácích prosadil Ibrahim Traoré.

Plzeň tak dokázala zvítězit až na třetí pokus. V příštím kole nastoupí 13. srpna v Českých Budějovicích, Baník čeká o den dříve doma Hradec.

Teplice - Jablonec 0:0

Rozhodčí: Machálek - Kotalík, Antoníček - Kocourek (video). ŽK: Hora, Trubač - F. Souček, Hurtado. Diváci: 5258.

Teplice: Grigar - Mareček, Chaloupek, Hora (57. Krsmanovič) - Radosta, Jukl, Dramé, Urbanec - Trubač (81. Bílek) - Gning (89. Vachoušek), Fila (57. Jásir). Trenér: Frťala.

Jablonec: Hanuš - Tekijaški, Martinec, Hurtado, Polidar - Pleštil (65. Alégué), F. Souček, Kratochvíl (65. Považanec), Jovovič (71. Čanturišvili) - Chramosta, Drchal (90.+3 Schön). Trenér: Látal.

Teplice nenavázaly na úvodní dvě vítězná utkání, když ve třetím kole Fortuna ligy remizovaly s Jabloncem 0:0. K tříbodovému zisku však měli i tentokrát blíže Skláři, neboť největší příležitost duelu si vypracoval v 11. minutě Abdallah Gning, pokus senegalského útočníka ale lapil skvělým zákrokem Jan Hanuš. Fotbalisté ze stadionu Střelnice si tak připsali druhou bezbrankovou remízu v řadě a ve statistice vstřelených gólů jsou spolu se Zlínem nejhorší.

Oba soupeři zažívali opačný úvod soutěžního ročníku. Teplice do ligy vlétly skalpem favorita z Plzně a v minulém kole si poradily i s Bohemkou, zatímco Jablonci to drhlo. První zápas Severočeši prohráli v Mladé Boleslavi a byť ze druhého v Pardubicích vydolovali bod za bezbrankovou remízu, bylo to málo. Pardubice totiž hrály od 24. minuty v početní nevýhodě, a nutno podotknout, že i tak mohly místy pomýšlet na výhru.

Začátek vyšel lépe domácím, když si Gning posunul míč do šestnáctky a nebezpečně zakončil, parádním reflexem však zakročil brankář Hanuš. Ve 26. minutě se prezentoval výborným volejem zpoza pokutového území Jan Chramosta, proti jehož tvrdému projektilu zasáhl připravený gólman Tomáš Grigar. Z přímého kopu poté zahrozil Matěj Polidar, Grigar byl však opět připraven. Hosté byli do konce prvního poločasu nadále nebezpečnějším celkem, k dalšímu ohrožení brány to ovšem nevedlo.

Po změně stran se řítil po výborném pasu Vladimira Jovoviče na bránu aktivní Chramosta, jemuž však na poslední chvíli skočil pod nohy teplický brankář, čímž zamezil nebezpečnému zakončení. O chvíli později už byl Daniel Trubač sám před bránou, Hanuše se snažil přelobovat, ten mu to však pohotovým zákrokem zamezil. Poté převzali iniciativu zelenobílí, což vedlo k několika nebezpečným průnikům do šestnáctky domácích. Vedoucí branky se však fanoušci ani jednoho týmu do závěrečného hvizdu nedočkali.

Utkání tak skončilo remízou, která minimálně v Jablonci vzbudila další rozpaky. Severočeši v příštím kole vyzvou 12. srpna doma Spartu, Teplice jedou o den později do Olomouce.

Slovan Liberec - Bohemians Praha 1905 0:1 (0:0)

Branka: 90.+1 Kozák. Rozhodčí: Szikszay - Hrabovský, Volf - Berka (video). ŽK: Doumbia, Ghali - Matoušek, Hůlka, Beran. Diváci: 2958.

Liberec: Vliegen - Plechatý (17. Prebsl), Chaluš, Purzitidis - Ghali, Červ, Doumbia, Mikula (90.+1 Horský) - Frýdek - Kulenovič (72. Fukala), Tupta (72. Rabušic). Trenér: Kozel.

Bohemians: Reichl - Hůlka, Křapka, Hybš - Köstl, Jindřišek, Hrubý, Dostál (79. Kovařík) - Matoušek (79. Kozák), Beran - Puškáč (46. Necid). Trenér: Veselý.

Slovan Liberec padl ve třetím kole Fortuna ligy na domácím hřišti s Bohemians 0:1. Utkání výrazně ovlivnil silný déšť, který se na trávník libereckého Stadionu U Nisy snášel. V tradičně nepříznivých podmínkách ve městě pod Ještědem měl blízko k prolomení skóre v 59. minutě aktivní Ľubomír Tupta, jeho pokutový kop ale zlikvidoval Michal Reichl. Rozhodnutí tak přišlo až v závěrečném nastavení, kdy o druhém vyplenění libereckého stánku nejen v řadě, ale i v celé historii vršovického klubu rozhodl Matyáš Kozák, jenž strávil loňskou sezonu právě v domácím táboře.

Severočeský tým mohl být se vstupem do sezony poměrně spokojený. Z dosavadních dvou zápasů vydoloval čtyři body a patřila mu pozice v horní polovině tabulky. Horší už to bylo v táboře Bohemky. Ta sice měla jen o bod méně, avšak prohrála poslední domácí zápas s Teplicemi a na klidu jí rozhodně nepřidalo ani čtvrteční vyřazení z kvalifikace o Evropskou konferenční ligu od norského Bodö/Glimt.

I tak to byli právě Klokani, kteří do utkání vstoupili lépe než jejich soupeř. Sérii rohových kopů a z ní plynoucí tlak však nedokázali přetavit ve výraznější šanci, kterou si jako první vytvořili v sedmé minutě domácí. Tupta převzal na levé straně hřiště míč do běhu a upaloval s ním až do šestnáctky, kde jej ale z ideální střelecké pozice vytlačil jeden z hostujících obránců a střela slovenského útočníka na zadní tyč se do sítě nevešla. Kvalita předvedené hry s postupem času začala opadat, čemuž nepomohl ani poměrně vydatný déšť, který se nad Stadion U Nisy snesl zhruba v polovině úvodního dějství. Na další velkou šanci si tak museli diváci počkat až do nastavení, kdy Robert Hrubý posadil přímý kop přesně na hlavu Davida Puškáče, ten však razantní hlavičkou poslal míč nad.

Za první šanci svého mužstva po návratu ze šaten byl Christian Frýdek, neboť byl faulován v hostujícím vápně a kopala se penalta. Exekutor Tupta s ní však naložil prachbídně a nechal vyniknout Reichla. Pochybení domácího střelce mohl potrestat jeho zelenobílý protějšek, krásné sólo Jana Matouška však skončilo střelou hodně mimo a stejně dopadl o malou chvíli později při střele z velkého vápna také Josef Jindřišek. Brankář Reichl potvrdil výborný výkon i v 77. minutě, kdy skvěle nastavil nohu proti pohotové ráně střídajícího Michaela Rabušice. Tím svému týmu připravil půdu pro to, aby mohl v první minutě nastavení urvat všechny body pro sebe. Rohový kop Jana Kovaříka se postupně poodrážel až na nohu nabíhajícího Kozáka a ten tvrdou ranou z první rozhodl.

Bohemka si tak spravila náladu po čtvrtečním vyřazení z pohárové Evropy a odváží si z Liberce tři body. V příštím kole nastoupí 13. srpna doma proti Slovácku, Liberec jede o den dříve do Zlína.

Slavia Praha - FC Zlín 2:1 (0:0)

Branky: 47. Lingr, 60. Van Buren - 84. Černín. Rozhodčí: Orel - M. Vlček, Kříž - Zelinka (video). ŽK: Oscar - Cedidla, Janetzký. Diváci: 17.581.

Slavia: O. Kolář - T. Vlček, Ogbu, Holeš - Schranz (73. Tomič), Oscar (65. Ševčík), Zafeiris, Provod - Lingr (65. Jurásek), Jurečka (82. Tijani) - Van Buren (65. Chytil). Trenér: Trpišovský.

Zlín: Dostál - Cedidla (57. Ndiaye), Simerský, Didiba, Čelůstka - Janetzký - Reiter, Slončík (57. J. Kolář), Tkáč (80. Černín), Fantiš (57. Dramé) - Žák (57. Vukadinovič). Trenér: Vrba.

V závěrečném zápase třetího kola Fortuna ligy porazila Slavia 2:1 Zlín, a bodově se tak opět dotáhla na první příčku. Pražany provázela v první půli velká smůla, když hned tři různí střelci orazítkovali brankovou konstrukci střeženou dobře chytajícím Stanislavem Dostálem. Nezdary v zakončení ovšem zastínil po změně stran Ondřej Lingr, který povedenými jesličkami přiblížil sešívané k 10. soutěžní výhře nad Ševci v řadě. O vítěznou trefu se po hodině hry postaral Mick van Buren.

Slavia zatím vstup do nové sezony zvládala v klidu. V prvním kole vyhrála doma s Hradcem a v tom dalším uspěla v Budějovicích. Výborně se pak jevila především posila z Hané Mojmír Chytil, jenž ve zmíněných duelech jako střídající hráč vstřelil dvě branky a na jednu přihrál. Jako dalšího soupeře před sebou měla Zlín, který mohl sloužit jako ideální prověrka před prvním kvalifikačním zápasem Evropské ligy proti ukrajinskému Dnipru.

Před bránou hostů bylo pořádně rušno už ve třetí minutě, kdy nebezpečně hlavičkoval Ivan Schranz, změnu skóre ovšem nepřipustil na čáře zasahující obránce Dominik Simerský. Podruhé to vyprodanou Fortuna arénou zahučelo zklamáním po prudké ráně Lukáše Provoda, která orazítkovala tyč. Branková konstrukce se otřásla i ve 30. minutě poté, co Christos Zafeiris trefil zpoza vápna spojnici. Slavia z ofenzivních snah neustupovala. Do několika nadějných příležitostí se probíjel van Buren, který ale také poslal balon pouze do tyče, a zlínská obrana tak s velkým štěstím a skvěle chytajícím Dostálem do poločasového hvizdu neinkasovala.

Neprůstřelnost Ševců však měla ve druhé půli jen jepičí život. Na začátku 47. minuty se totiž po centru sklepnutém Václavem Jurečkou prosadil ranou mezi nohy Lingr. Jurečka se mohl chvíli nato sám zapsat mezi střelce, dvakrát ovšem proti němu zasáhl Dostál. Slavia se přesto dočkala druhé branky záhy. Po výborném skluzu Tomáše Vlčka založili sešívaní protiútok, který po sérii nahrávek zakončil úspěšnou střelou na malém vápně van Buren. Zlín mohl snížit v 63. minutě, kdy dlouho nezaměstnaný Ondřej Kolář neodhadl směr padajícího míče z kopačky Tomáše Čelůstky a nechal jej nepochopitelně dopadnout na tyč. Žlutomodří tak skórovali až chvíli před koncem, kdy hlavičku střídajícího Jakuba Černína tečoval do vlastní sítě Vlček.

Slavia si však závěr zápasu pohlídala a podle předpokladů Zlín porazila. V příštím ligovém kole nastoupí 13. srpna v Boleslavi, Ševce doma čeká o den dříve Liberec.