Polách si v Brně drží stoprocentní bilanci, Prostějov dokázal zaskočit Opavu, Spartu B vytáhl ze dna Kaštánek

Hráči Zbrojovky Brno naplno bodovali na hřišti Kroměříže, kde v 15. kole druhé ligy uspěli po výsledku 3:0. K udržení stoprocentní bilance pod taktovkou dočasného lodivoda Tomáše Polácha nakročili již v páté minutě zásluhou Denise Alijagiče. Ještě do přestávky se pak z penalty prosadil i jeho o 15 let starší útočný kolega Jakub Řezníček, jehož blížící se zimní přestávka vybudila k fantastickým výkonům, když v posledních třech duelech zaznamenal celkem pět branek.

Kroměříž potřebovala zabrat. Po prohře 1:3 v Chrudimi vyšla podruhé v řadě bodově naprázdno a celkově na vítězství čekala již tři utkání. Při debutu kouče Martina Ondy, jenž tým přebral po odchodu Bronislava Červenky do Zlína, však proti sobě měla ambiciózní Zbrojovku. Ta po nedávných čtyřech po sobě jdoucích ligových porážkách rovněž vyměnila trenéry a po úspěšném derby s Líšní oživila naděje minimálně na účast v baráži.

K dalšímu vítězství přiblížil tým z moravské metropole už v páté minutě Alijagič. Bývalý hráč pražské Slavie či Liberce si na zadní tyči našel centr z pravé strany a pohodlně doklepl míč do odkryté brány. Po čtvrthodině zápasu málem srovnal Šimon Chwaszcz, který využil nepřesné rozehrávky hostů a řítil se sám na Martina Berkovce. Velkou šanci však zakončil jen střelou do boční sítě. Ve 32. minutě sympaticky hrající Hanáci podruhé inkasovali, když po faulu Marka Jaroně proměnil nařízenou penaltu Řezníček. Těsně před přestávkou se pokusil utkání zdramatizovat Tomáš Jeleček, jenže nebezpečnou ránu domácího obránce skvělým zákrokem zneškodnil Berkovec.

V 58. minutě tříbodový zisk Zbrojovky definitivně pojistil Jan Štěrba, jenž při rohovém kopu ukázal důraz před bránou a dostal balon za záda Jakuba Dostála. Další ránu mohli Brňané nešťastné Kroměříži zasadit o chvíli později, kdy nejprve Adam Fousek zakončil individuální průnik ranou do břevna a následně orazítkoval horní tyč také dorážející Řezníček. Hanácká Slavia po změně stran bránu hostů takřka neohrozila a poprvé od srpna nedokázala v ligovém duelu ani jednou skórovat.

Zbrojovka se tak pod novým vedením začíná rozehrávat a bere druhou výhru v řadě. V příštím kole vyzve doma 11. listopadu rezervu Olomouce, Kroměříž zamíří ve stejný den do Prostějova.

Obrana Líšně udržela na uzdě nejlepší útok ligy. Vzájemný souboj nabídl neobvyklý výsledek

Fotbalisté Líšně remizovali na domácí půdě s Vyškovem 0:0. Bezgólový výsledek se ve vzájemném duelu zrodil poprvé od roku 2006, kdy se oba soupeři z jihu Moravy potkali ještě v divizi. Vyškované, pyšnící se nejlepší ofenzivou ligy, tak vůbec poprvé v letošní sezoně vyšli gólově naprázdno a ve třetím soutěžním zápase v řadě nedokázali zvítězit.

Líšeň dostala po triumfu nad rezervou Sparty tvrdý direkt, když v minulém kole padla v brněnském derby se Zbrojovkou 0:3. Z posledních čtyř ligových duelů tak Marvani vyhráli pouze jednou a ani tentokrát je nečekal vůbec jednoduchý úkol. Na jejich hřiště totiž přijel lídr ligy z Vyškova. Ten ale také při minulém víkendu neprožil úspěšný zápas, jelikož doma padl s Opavou 1:3, čímž ukončil šňůru šesti soutěžních klání po sobě bez porážky.

Souboj dvou jihomoravských celků toho divákům na skromném líšeňském stadionu na začátku příliš nenabídl. Oba soupeři se soustředili především na defenzivu a jejich ofenzivní úsilí kazily časté nepřesnosti. Až na sklonku úvodní půlhodiny se k přímému kopu těsně za vápnem postavil domácí záložník Marek Matocha, jehož technický pokus prolétl těsně nad břevnem. Marvani zahrozili před přestávkou ještě jednou. Tentokrát Matocha precizním centrem našel Pavla Sokola, ten ovšem hlavou taktéž minul.

Vyškovanům vyšel vstup do druhé půle o poznání lépe a krátce po návratu z kabin se mohli dostat do vedení. Golden Mafwenta nadělal svou dělovkou velké problémy brankáři Tomáši Vajnerovi, ten ale míč s velkou dávkou štěstí nakonec vyrazil na tyč. Po hodině hry se díky zmatkům v domácí obraně dostal k zakončení Bienvenue Kanakimana, jenže svou razantní střelu poslal až do ochranné sítě. V závěru se tak mohlo usmát štěstí na celek z Brna, ale Adrián Čermák v poslední šanci utkání přízemní ranou minul.

Vyškov tak překvapivě podruhé v řadě v lize zaváhal a získal jen bod. Následující utkání sehraje 11. listopadu, kdy se střetne s Duklou. Marvani změří o den dříve síly s Jihlavou.

Opava po skalpu lídra přenechala všechny body Prostějovu

Opava nenavázala na vítězný duel proti Vyškovu, když na domácím hřišti padla s Prostějovem 1:2. Hanáci o prvním venkovním vítězství v sezoně rozhodli v úvodu druhé půle, kdy se nejprve zásluhou trefy kapitána Jana Schaffartzika ujali vedení, které jen o chvíli později navýšil svým šestým přesným zásahem v ligovém ročníku Tomáš Malec. Prvního jmenovaného přitom pro velký fotbal vychovali právě Slezané.

Po sérii šesti zápasů bez porážky pro Opavu sice přišly dva pády v řadě, v minulém kole to ovšem žlutomodří napravili, když na hřišti lídra ligy z Vyškova vyhráli 3:1. Na triumf chtěli navázat i doma, kde je čekal souboj s Prostějovem. Ten se výkonnostně trápil, o čemž svědčila mimo jiné jen jedna výhra z předchozích pěti klání. Hanáci se zároveň s pouhými 12 body nacházeli na předposledním místě tabulky.

Domácí začali aktivně a v úvodu duelu diktovali tempo hry. V sedmé minutě se ke střele z voleje propracoval David Vaněček, skákavý balon ale netrefil ideálně, a branku tak minul. Prostějovská ofenziva o sobě dala poprvé vědět až ve 20. minutě, hlavička Samuela Šimka však zamířila o několik metrů vedle. Hanáci vzápětí hru vyrovnali a jen o chvíli později zahrozili znovu, jenže dalekonosná rána Karla Spáčila prosvištěla jen těsně vedle levé tyče. Na další příležitost se čekalo až do závěru úvodního dějství, kdy technický pokus hostujícího Patrika Slaměny vyrazil Lumír Číž na roh. Stejně dopadla i o několik okamžiků později nebezpečná hlavička Vaněčka na druhé straně.

Úvod poločasu opět vyšel lépe Slezanům, v 54. minutě byl blízko trefy střídající Jakub Rezek, projektil opavského útočníka ale rozezvučel jen vzdálenější tyč. Vedení se tak po odehrané hodině ujali překvapivě Hanáci, když Číže překonal přízemní střelou Schaffartzik. Blízko k navýšení náskoku měl o chvíli později Slaměna, branku ovšem netrefil. V 66. minutě opaření Slezané inkasovali znovu, když vedení Prostějova navýšil nikým nehlídaný Malec. Žlutomodří mohli duel vzápětí zdramatizovat, ránu z první v podání Jana Kadlece si však Volodymyr Krynskyj pohlídal. V 82. minutě ale již hostující gólman inkasoval, když jej dorážkou zblízka překonal Adam Ondráček. Opava se tlačila za vyrovnáním, jenže velký závar před brankou Hanáků další trefu nepřinesl.

Domácí tak duel proti utrápenému Prostějovu nezvládli a překvapivě nezískali ani bod. V následujícím kole se 12. listopadu utkají s Varnsdorfem, Hanáci svedou o den dříve souboj s Kroměříží.

Sparťanská rezerva využila podzimní únavy Vlašimi, ze dna tabulky ji vysvobodil Kaštánek

Hráči Vlašimi podlehli před vlastními fanoušky sparťanské rezervě 0:1. Rytíři po většinu utkání tahali za kratší konec, což krátce před hodinou odehraného času přetavil ve vítězný gól pražského celku Daniel Kaštánek. Teprve 20letý záložník přesnou trefou potvrdil nevydařený závěr podzimní části z pohledu domácích a svůj tým naopak dostal v polovině soutěže mimo sestupové příčky.

Vlašimští se stále nemohli vyhrabat z herní krize, do které v závěrečných týdnech podzimu zapadli. V tabulce se sice stále nacházeli na čtvrtém místě, z posledních sedmi soutěžních klání však vyhráli pouze jednou. Proto se museli dívat právě za svá záda, kde na ně číhali hned čtyři hladoví vlci, kteří nasbírali téměř stejný počet bodů. Novou vítěznou vlnu mohli odstartovat doma proti rezervě Sparty, jež byla se ziskem pouhých 11 bodů na poslední příčce.

Od samého začátku byl velmi aktivním hráčem Ebrima Singhateh, který se svými náběhy nabízel spoluhráčům na přihrávku. V 10. minutě pálil tvrdě z hranice vápna, ale jeho pokus jeden z obránců srazil. Vzápětí se řítil sám na Jakuba Surovčíka, jemuž udělal kličku, avšak než stihl zakončit, tak mu slovenský gólman míč čistě odebral. Po úvodních šancích modrobílých se hra otočila a strhlo se několik rudých lavin mířících na bránu Matyáše Vágnera. Sparťané nicméně nedokázali tlak proměnit ve výraznější příležitost, a tak se oba týmy odebraly do kabin za stavu 0:0.

Ani ve druhé půli to zpočátku nevypadalo, že by se některý z celků chtěl hnát za vítězstvím. Až v 58. minutě domácí chybovali v rozehrávce, čehož využil mladý Kaštánek, který se po zachycení míče nerozpakoval a vypálil z dálky. Jeho pumelice zaplula až do sítě a rezerva Sparty se ujala vedení. Rytířům sice po inkasování zbyl čas na vyrovnání, přes rudou defenzivu se ale už neprobojovali.

Sparťané tak prohloubili trápení Vlašimi, když na její půdě získali tři body. V následujícím kole vyzvou 12. listopadu Táborsko, Rytíři svedou o den dříve souboj s Chrudimí.

Tažení Varnsdorfu neukončil ani příbramský nečas. Suspendovaný kanonýr našel zastání

Příbram v úvodním utkání 15. kola FORTUNA: NÁRODNÍ LIGY na domácí půdě jen remizovala s Varnsdorfem 2:2. Favorit dvakrát vedl, ale nakonec bral jen bod a po pátečním utkání je v průběžné tabulce čtvrtý s 23 body. Varnsdorf je s třinácti body na čtrnácté příčce. Další zápasy se hrají v sobotu a v neděli.

Na podmáčeném příbramském trávníku se v 10. minutě dočkal úvodního zásahu domácí Nečas, když před ním v šestnáctce podklouzl jeden z bránících hráčů. Těsný náskok Středočechů však před půlhodinou hry smazal Denny Samko, k němuž na malé vápno propadla skrytá přihrávka z pravého křídla. Chvíli před pauzou vytáhl pohotový zákrok gólman Martin Melichar, kterého pumelicí z dálky pořádně prověřil hostující Roman Zálešák.

Zkraje druhé půle byla sice aktivnější domácí družina, střelecké pokusy však správný cíl nenacházely. Obrovská příležitost přišla v 63. minutě, kdy se v šestnáctce ocitl osamocený Theodoros Andronikou, jenž ovšem prováhal ideální čas k zakončení a balon zamířil jen do posledního obránce na brankové čáře.

O navrácení příbramského vedení se ale chvíli nato postaral opět Nečas, který z voleje poslal přetažený míč na zadní tyč. Kyperský záložník Andronikou se premiérové trefy ve druhé lize nedočkal ani poté, co zakončoval samostatný únik téměř z poloviny hřiště. Poslední slovo tak měl na druhé straně střídající Gembický, jenž v 87. minutě zařídil tvrdým zakončením remízu.

FORTUNA: NÁRODNÍ LIGA, 15. kolo:

Příbram - Varnsdorf 2:2 (1:1)
Branky: 10.  a 67. Nečas - 27. Samko, 87. Gembický. Rozhodčí: Trska - Černoevič, Líkař. ŽK: Matoušek - Samko, Kouřil. Diváci: 565.

Vlašim - Sparta Praha B 0:1 (0:0)
Branka: 57. Kaštánek. Rozhodčí: Kvítek - Vlček, Šafránková. ŽK: Heppner, Sanneh, Singhateh, Labík - Ševínský, Penxa, Horák, Váňa. Diváci: 478.

Líšeň - Vyškov 0:0
Rozhodčí: Pechanec - Šimáček, Ježek: ŽK: Otrísal - Vintr. Diváci: 753.

Opava - Prostějov 1:2 (0:0)
Branky: 82. Ondráček - 60. Schaffartzik, 65. Gabriš. Rozhodčí: Hocek - Ratajová, Novák. ŽK: Rezek - Silný, Jaroň, Habusta, Kulig. Diváci: 1795.

Kroměříž - Brno 0:3 (0:2)
Branky: 5. Alijagič, 32. Řezníček z pen., 58. Štěrba. Rozhodčí: Batík - Caletka, Lakomý. ŽK: Jaroň, Kudela (oba Kroměříž). Diváci: 1457.

Dukla chce po pěti letech zpět mezi elitu. Proč mohou být největším favoritem na přímý postup právě na Julisce?