Boj o záchranu odstartoval. Budějovice se odlepily ode dna tabulky, výhry slaví také Jablonec a Pardubice

České Budějovice porazily v prvním kole skupiny o udržení ve Fortuna lize Bohemians 2:1. Nečekaným hrdinou domácích se stal odchovanec Sturmu Graz Vincent Trummer, jenž si připsal první dva zásahy mezi českou elitou. Na jeho úvodní trefu ze 26. minuty sice dokázal proměněnou penaltou odpovědět Jan Kovařík, v nastaveném čase druhé půle však rakouský obránce ranou k pravé tyči poslal Střelecký ostrov do varu. Dynamo tak poskočilo ze dna tabulky na barážové příčky, na 13. Pardubice však nadále ztrácí čtyři body.

Jihočeši si pozdním inkasovaným gólem proti Slovácku pořádně zavařili, protože chyba brankáře Dávida Šípoše znamenala nejen ztrátu cenného vedení, ale také setrvání na poslední pozici. Dynamo potřebovalo vzhledem k dlouhému čekání na venkovní triumf zvládat zejména domácí zápasy, přičemž tím prvním byl střet s Klokany, kterým v nadstavbě stačilo k jistotě záchrany získat pouhých pět bodů.

Černobílí se mohli radovat z přesné trefy už v sedmé minutě, Florent Poulolo ale poslal svou hlavičku mimo tři tyče brány Lukáše Soukupa. Zodpovědnost tak na sebe musel vzít Trummer. Rakouský obránce Českých Budějovic si povedenou ranou z hranice velkého vápna připsal první zářez ve Fortuna lize. Ve 38. minutě zahrál po rohovém kopu Klokanů rukou Wale Musa Alli. Nabídnutou penaltou Kovařík nepohrdl, a i když Šípoš zvolil správnou stranu, na míč nedosáhl.

Vrátit vedení Dynamu mohl Poulolo. Stoper původem z Martiniku ale v šanci podobné té z prvního poločasu mířil několik decimetrů nad břevno brány Bohemians. Parádní centr Uroše Laziče se na zadní tyč k Janu Suchanovi díky včasnému bloku Antonína Křapky pro změnu vůbec nedostal. Šance Budějovic se i nadále sčítaly. Alliho i Zdeňka Ondráška nicméně pohotovými zákroky vychytal Soukup. Udeřit tak mohli hosté z Vršovic. Střídající Robert Hrubý si našel balon za hranicí velkého vápna, volejem ovšem těsně minul domácí bránu. V poslední nastavené minutě však svěřence trenéra Jaroslava Veselého rozesmutnil parádním rozhodujícím gólem Trummer.

České Budějovice díky pozdnímu zásahu zvládly důležitý zápas a polepšily si v boji o ligové setrvání. Následující klání čekají na oba celky 12. května. Dynamo navštíví Pardubice a Klokani doma vyzvou Jablonec.

Jablonec se v závěru nadechl k otočce, Karviné nepomohl ani výstavní kop Fleišmana

Fotbalisté Jablonce zvítězili po heroickém obratu v prvním kole skupiny o udržení ve Fortuna lize nad Karvinou 3:2. Skóre otevřel po půlhodině hry nešťastný vlastní gól Haidersona Hurtada, kterému disciplinární komise zkrátila trest za dřívější likvidační faul o dvě utkání. Na rychlé vyrovnání domácích poté zareagoval přímým kopem zkušený Jiří Fleišman, jenže ani jeho výstavní trefa Slezanům na body nestačila. Severočeši totiž vybojovali své druhé jarní vítězství před vlastním publikem díky rozhodujícímu zásahu Matěje Náprstka, jenž si v šesté minutě nastavení připsal první ligový gól v kariéře.

Po minulém utkání Jablonce se ocitl pod palbou kritiky nejen chybující brankář Jan Hanuš, ale také trávník, jehož kvalita se dle slov mladoboleslavského kouče Davida Holoubka neslučovala s pořádáním zápasů nejvyšší soutěže, což Severočeši omlouvali nedávnými zimními podmínkami. Nálada v kádru domácích setrvala na bodu mrazu i navzdory razantnímu oteplení, protože svěřenci Radoslava Látala nevyhráli od začátku března.

První zajímavější příležitost si vytvořil Lukáš Budínský. Kapitán Slezanů se ujal rozehrání přímého kopu, jeho pumelice ze strany však rozvlnila pouze boční síť. Hosté zahrozili znovu ve 25. minutě, kdy průnikovou přihrávku stíhal Martin Regáli. K zakončení se ovšem nedostal, neboť Vilém Fendrich skvělým výběhem šanci zlikvidoval. Po půlhodině hry se už Karviňáci radovali, když si prodloužený balon od rohového praporku srazil do vlastní branky Hurtado. Jablonečtí přispěchali s okamžitou odpovědí. Po rychlém postupu se opřel do míče na penaltovém puntíku špatně pokrytý Vakhtang Chanturishvili a vyrovnal. V závěru poločasu musel trávník opustit gólman Dominik Holec. Změna mezi třemi tyčemi Karvinou nepoznamenala, naopak hosté mohli jít znovu do vedení, avšak Regáli napálil pouze levou tyč.

Hurtado stál u dalšího klíčového momentu soupeře i ve druhé půli. Před hodinou hry zastavil útok Karviné jen za cenu faulu, čímž si vysloužil žlutou kartu. K nedovolenému zákroku došlo na boční hranici vápna, což nebývá častá pozice pro střelbu. K míči se ovšem postavil Fleišman a povedenou ranou pod břevno překvapil Fendricha. Rychlé vyrovnání Severočechů tentokrát nenastalo. Slezané dlouho bránili hubený náskok, ale do závěrečného hvizdu nevydrželi. Na centr Martina Polidara ze strany si nejlépe naskočil Jakub Martinec a v 89. minutě vyrovnal. Nečekaný zvrat celého duelu nastal v nastavení, když se nejprve domácí dožadovali penalty. Sudí jim přiřkl pouze rohový kop, ze kterého se nakonec urodila vítězná branka Náprstka.

Severočeši tak konečně před vlastními fanoušky zvítězili a ukončili šestizápasou sérii bez výhry. V dalším kole Jablonec sehraje 12. května zajímavý duel v Ďolíčku, Karviná ve stejný den přivítá Zlín.

Pardubice hodily dubnové trápení za hlavu a prohloubily záchranářské trable Zlína

Fotbalisté Pardubic ukončili čtyřzápasovou sérii bez vítězství ve Fortuna lize, když v prvním kole skupiny o udržení porazili na vlastním stadionu Zlín 2:0. Hrdinou Východočechů se ve vyrovnaném utkání stal pravý obránce Marek Icha, který se chvíli po změně stran postaral o rozdílový zásah efektním kopem přes hlavu. Otevřenou defenzivu hostů poté ještě dorazil jednoduchou střelou do prázdné brány Ladislav Krobot. Ševci se tak i kvůli tomu, že ve čtvrtém duelu za sebou nedali gól, propadli na poslední místo tabulky.

Nespokojený Radoslav Kováč, jenž má po sezoně přesídlit na lavičku Liberce, označil své svěřence po porážce s Bohemians za „telata“, čímž narážel na naivní chyby před rozhodujícím gólem. Poslední kolo základní části nepotěšilo ani trenéra Ševců Bronislava Červenku. Na zlínské Letné totiž pálil přesně jen karvinský Martin Regáli, a Moravané se tak propadli na předposlední příčku.

Pardubičtí fotbalisté v úvodu utkání disponovali územní převahou, kterou mohli přetavit ve vedoucí trefu po 10 minutách hry. Rychlou kombinací a dvěma kolmými přihrávkami vyslali domácí do šance Vojtěcha Patráka, jenž však přízemní ranou na zadní tyč minul. Ševci si po několika nepřesných střelách ze střední vzdálenosti vypracovali první nebezpečnou příležitost ve 26. minutě, kdy technický pokus Libora Holíka ztlumil v rukavicích Antonín Kinský. Protějšek mladého gólmana Východočechů Stanislav Dostál krátce nato zachyboval, když nedosáhl na centr ze strany. Díky tomu se k hlavičce před poloodkrytou brankou dostal Kryštof Daněk. Ten ale své střelecké trápení, které trvá již dva měsíce, neprolomil.

Skóre se tak poprvé měnilo až ve druhém dějství. Daňkův rohový kop odvrátila defenziva nedůrazně k Ichovi, jenž pohotovým zakončením přes hlavu poslal Pardubice do vedení. Moravský celek mohl přispěchat s odpovědí ještě před hodinou hry. Do centru Martina Cedidly se totiž položil Jakub Janetzký, jeho hlavičku nicméně nadvakrát fantasticky zlikvidoval Kinský. Skvělý zákrok předvedl na druhé straně také Dostál, který vyškrábl technickou ránu Michala Hlavatého z přímého kopu. Ševci v závěru vsadili vše na útočení, díky čemuž v jejich defenzivě vznikaly mezírky. Toho domácí dokonale využili v 85. minutě, kdy Vojtěch Sychra předložil míč před odkrytou branku Krobotovi a ten pohodlně rozvlnil síť.

Zlínští fotbalisté tak pod tíhou okamžiku prohráli a jejich manko na bezpečné pozice narostlo na šest bodů. V příštím kole se vydají 12. května do Karviné, Pardubice přivítají tentýž den České Budějovice.

Dynamo České Budějovice - Bohemians Praha 1905 2:1 (1:1)

Branky: 26. a 90.+5 Trummer - 38. Kovařík z pen. Rozhodčí: Berka - Machač, Leška - Pechanec (video). ŽK: Ondrášek, Lerch (trenér) - Matoušek, A. Kadlec, Kovařík, Kozák. Diváci: 4286.

Č. Budějovice: Šípoš - Lazič (90.+5 Havel), Poulolo, Králik, Trummer - Čermák, Suchan, Hellebrand - Tranziska (73. Šigut), Alli - Ondrášek. Trenér: Lerch.

Bohemians: Soukup - A. Kadlec (81. Hrubý), Křapka, Vondra - Dostál, Hůlka, Beran, Shejbal (60. Puškáč) - Matoušek (60. Kozák), Kovařík - Ristovski (81. Jánoš). Trenér: Veselý.

FK Pardubice - FC Zlín 2:0 (0:0)

Branky: 47. Icha, 85. Krobot. Rozhodčí: D. Černý - Podaný, Pospíšil - Všetečka (video). ŽK: P. Černý - Černín, Fantiš, González. Diváci: 2608.

Pardubice: Kinský - Icha, Halinský, Ortiz, Surzyn - Daněk (69. Sychra), Kissiedou (69. Tischler), Vacek (74. Donát), Hlavatý - Patrák (80. Krobot), Zlatohlávek (46. P. Černý). Trenér: Kováč.

Zlín: Dostál - Cedidla, Černín, Didiba, Bartošák (80. Načkebija) - Bužek, Janetzký (71. Tkáč) - Holík (71. Vukadinovič), Slončík (46. González), Fantiš - Schánělec (61. Ikugar). Trenér: Červenka.

FK Jablonec - MFK Karviná 3:2 (1:1)

Branky: 37. Čanturišvili, 89. Martinec, 90.+6 Náprstek - 36. vlastní Hurtado, 60. Fleišman. Rozhodčí: Machálek - Antoníček, Žurovec - Kocourek (video). ŽK: Polidar, Tekijaški, Hurtado, F. Souček - Svozil, Vlk (trenér). Diváci: 1843.

Jablonec: Fendrich - F. Souček, Tekijaški, Hurtado (79. Houska) - Čanturišvili, Hollý (74. Alégué), Hübschman (74. Náprstek), Černák - Polidar, Pleštil (46. Martinec) - Drchal (58. Nebyla). Trenér: Látal.

Karviná: Holec (41. Ciupa) - Bergqvist, Svozil, Fleišman - Mikuš (79. Raspopovič), Moses, Boháč, Ražnatovič (84. Čurma) - Budínský (78. Čavoš), Ezeh - Regáli (79. Doležal). Trenér: Vlk.