32. kolo Premier League ve zpětném zrcátku

32. kolo Premier League ve zpětném zrcátku

Souhrn nejdůležitějších událostí, zajímavostí, postřehů a názorů z 32. kola anglické nejvyšší fotbalové soutěže.

Chelsea poslala varování Manchesteru United, ten oplatil stejnou měrou

Už příští víkend se odehraje možná jedno z rozhodujících střetnutí celého letošního ročníku Premier League, ve kterém Manchester United hostí Chelsea. Oba celky se po celou sezónu přetahují o vedoucí pozici v tabulce a nyní, kdy je na čele dělí jediný bod, čeká oba vzájemný duel na Old Trafford.

Ještě před ním však musely oba týmy zvládnout zápasy 32. kola proti papírově slabším soupeřům. Jako první přišla na řadu Chelsea, která na domácím Stamford Bridge hostila o Ligu mistrů bojující Aston Villu. Jelikož forma Blues v posledních zápasech dosti kolísala, čekal se vyrovnaný duel. Villans se navíc v letošní sezóně proti silným soupeřům daří a na podzim dokázali porazit právě i Chelsea.

Samotný zápas však veškeré předzápasové prognózy rozprášil, protože Chelsea rozcupovala svého soupeře sedmi góly a minimálně na pár hodin se opět posunula před Manchester United.

Asistentovi Chelsea Rayi Wilkinsovi se utkání pochopitelně hodnotilo velmi příjemně: „Musíme dál vyhrávat. Jsou to jen další tři body, ačkoliv jsme si vylepšili skóre. I ke konci jsem hráče nabádal, aby útočili a snažili se přidat další góly. Před zápasem na Old Trafford je to příjemná vzpruha. Nikoho se nebojíme a jedeme si tam pro dobrý výsledek.“

Hned čtyřmi góly se na vítězství Chelsea podílel záložník Frank Lampard. V modrém dresu nyní zaznamenal v součtu již 151 přesných tref a v historickém pořadí nejlepších kanonýrů klubu se posunul na třetí místo. Díky čtyřem gólům předstihnul legendy jako Roy Bentley a Peter Osgood, před ním již stojí pouze Kerry Dixon a Bobby Tambling.

„Frank je hráč světové třídy, což dokazuje tím, že dlouhá léta podává vyrovnané výkony na té nejvyšší úrovni. Neustále dře na tréninku a dokáže to přenášet i na hřiště. Jeho přínos je neocenitelný,“ pěl na Lamparda ódy Wilkins.

To trenér Aston Villy Martin O´Neill své hráče pochválit nemohl: „Porazil nás dobrý tým, ale můžeme si za to také sami. Za stavu 1:3 jsme přestali hrát a to se nepromíjí. Mohli jsme srovnat na 2:2, ale po gólu na 3:1 přišla pohroma. Z naší strany to byl ubohý výkon, musíme zabojovat a vzpamatovat se. A jestli se nám podaří skončit na 4. místě? Pokud budeme hrát takhle, nestačí to ani na 44.“

V západním Londýně se však z prvního místa v tabulce radovali pouze několik hodin. Manchester United totiž nepřipustil v utkání s Boltonem žádné zaváhání a po výhře 4:0 se opět vyhoupl do čela. Red Devils však na Reebok Stadium nečekal tak odevzdaný soupeř, jakým byla Aston Villa.

Až do 69. minuty byl náskok hostů pouze jednogólový a trenér Alex Ferguson neopomněl vyzdvihnout kvality svých defenzivních hráčů: „Edwin van der Sar předvedl úžasné zákroky. Ten druhý nám možná zápas vyhrál. Byla to opravdová bitva, ale rozhodčí si s tím poradil skvěle. Museli jsme být neustále soustředění, protože míč byl pořád ve vzduchu. V obraně jsme ale zahráli fantasticky. Nevím, kolikrát zasahoval Nemanja Vidič, ale muselo to být snad tisíckrát. Byl to velmi těžký zápas.“

Pochvaly od Fergusona se dočkal také záložník Luis Nani, který připravil pro své spoluhráče dva góly: „Nani už takhle pár týdnů hraje. Chytil formu zrovna v době, kdy to opravdu potřebujeme. Jsme moc rádi, že s námi prodloužil smlouvu o další čtyři roky. Je mladý a postupně dozrává.“

A jak vidí skotský kouč vrcholící bitvu o titul, která se již zúžila na trio United, Chelsea a Arsenal? „Dnes je špatný den pro Arsenal, protože ztratil body až v závěru zápasu (remíza 1:1 s Birminghamem City – pozn. redakce). Už na nás ztrácejí čtyři body. Včera jsem říkal, že budeme ztrácet všichni, ale klíčové je neztrácet víc, než ostatní.“

Před vzájemným duelem s Chelsea bude mít Manchester United nevýhodu v tom, že na rozdíl od svého soupeře bude muset v týdnu zvládnout těžké utkání ve čtvrtfinále Ligy mistrů proti Bayernu Mnichov. Blues mají po vyřazení od Interu Milán celý týden volno na odpočinek a přípravu.

Phillips: Ještě jednu sezónu

V sobotu odpoledne možná zatarasil cestu k titulu týmu, kterému odmalička fandil. Kevin Phillips, útočník Birminghamu City, svým 250. soutěžním gólem v kariéře vyrovnal stav zápasu s Arsenalem na 1:1 a připravil tak hosty o dva cenné body.

Přestože 36letý veterán nepatří k členům základní sestavy a do ligového utkání letos naskočil pouze v 15 případech, opět prokázal, že jeho čich na góly je pro mužstvo nesmírně cenný. Phillips sám si je svých schopností velmi dobře vědom, a přestože mu v létě skončí na St. Andrew´s smlouva, rád by v kariéře ještě minimálně jeden rok pokračoval.

„Dosáhnout 250 gólů pro mě znamená mnoho. Mám za sebou skvělou kariéru a určitě ještě není u konce. Postavil jsem svoji hru na tom, že ve vápně uklízím míč do branky. A takovou vlastnost neztratíte přes noc. Nejsem hráč, který by obránce přesprintoval, ale dejte mi do vápna míč a myslím, že velké procento z nich skončí v bráně,“ uvedl nejlepší střelec Premier League ze sezóny 1999-2000, ve které za záda gólmanů nastřílel rovných 30 branek.

I když by Phillips rád ve své kariéře pokračoval, pomýšlí i na budoucnost: „Za pár týdnů bych měl začít studovat trenéřinu. Je důležité mít tyhle znalosti, protože nikdy nevíte, třeba mi někdo na konci sezóny zavolá, jestli bych nechtěl dělat hrajícího trenéra. Ale v této fázi mojí kariéry se chci ještě soustředit na příští sezónu. Určitě chci ještě hrát, končit nechci.“

Osminásobný anglický reprezentant se také ještě vrátil k zápasu s Arsenalem a vyzdvihl neutuchající bojovnost celého týmu.

„Už mockrát jsme letos takhle prohrávali, ale nikdy jsme nesklonili hlavu. Vždycky věříme, že se dokážeme do zápasu vrátit. Vyrovnat zápas proti soupeři jako je Arsenal, to chce velký charakter. Nestřílíme sice mraky gólů, ale dokážeme je dávat v klíčových momentech. Chceme skončit v Premier League co nejvýše, abychom v posledních zápasech neznehodnotili skvěle rozehranou sezónu,“ dodal Phillips.

Švéd Olsson ukázal dva důvody pro videotechniku

Jednou z hlavních postav derby mezi Burnley a Blackburnem se stal 21letý švédský obránce Martin Olsson z týmu hostujících Rovers. Byl to právě on, kdo dvakrát „zavařil“ rozhodčímu Michaelu Deanovi, kterému se utkání hrubě nevydařilo.

První Olssonova chvíle přišla po 20 minutách hry, kdy po samostatném úniku evidentně nafilmoval pád přes nohy domácího brankáře Briana Jensena. Rozhodčí Dean mu jeho hereckou vložku uvěřil a odpískal pokutový kop, ze kterého David Dunn vstřelil vedoucí gól Blackburnu.

Domácímu trenérovi Brianu Lawsovi se verdikt sudího pochopitelně vůbec nelíbil: „Nafilmoval to, rozhodčího oklamal – a pro nás už to pak bylo těžké. Pokud si rozhodčí myslel, že je to penalta, měl našeho brankáře vyloučit nebo mu dát alespoň žlutou kartu. Samotného hráče neobviňuji, udělal všechno proto, aby dosáhl gólu, buď sám, nebo z penalty. Jsem zklamaný spíš proto, že sudí nerozhodl správně.“

Kouč Blackburnu Sam Allardyce se naopak svého svěřence snažil zastat, ale jistý si verdiktem rozhodčího taktéž nebyl: „Myslím, že Martin ucítil lehký kontakt a následně upadl, pak už je to na rozhodčím.“

O druhý kontroverzní moment se Olsson postaral ve druhém poločase, kdy se míč po jeho ráně odrazil od břevna za brankovou čáru a až poté zamířil míč zpět do hřiště.

Právě kvůli podobným situacím se v posledních týdnech a měsících živě diskutuje v souvislosti se zavedením videotechniky do fotbalu. Druhou možností, jak se s podobnými momenty vypořádat, je zavedení brankových rozhodčích. Rozbor přínosů a záporů obou možností by vydal na několikastránkovou práci, ale zcela určitě by nebylo od věci, kdyby debaty vystřídaly činy a některé z variant se začaly cvičně zkoušet, alespoň v rámci nižších či mládežnických soutěží.

Aktuální kolo a tabulka Premier League