Villarreal ani Monaco nejsou jediní aneb Čtyři malá města, kde se hrál či hraje velký fotbal

Nejslavnější kluby na starém kontinentu má člověk mnohdy spojené s velkými městy. Vzpomeňme například na Madrid, Barcelonu, Milán, Manchester, Paříž nebo třeba Mnichov. Existují však i kluby sídlící v malých městech, které na fotbalových mapách také dokázaly velké věci. Španělská redakce Livesport Zpráv se podívala na některé z nich.

Sassuolo: 40 000 obyvatel

Sassuolo v současnosti vlastní společnost Mapei, která se zabývá výrobou průmyslových a stavebních materiálů a je známá třeba svým sponzoringem cyklistiky v letech 1993 – 2002. A právě v roce 2002 se prezident společnosti Giorgio Squinzi, který v roce 2019 zemřel, rozhodl převzít klub a zcela změnit jeho historii. A to aniž by udělal něco bláznivého nebo výrazně progresivního.

Sassuolo dlouho hrálo mimo své město. Když v roce 2008 postoupilo do Serie B, přestěhovalo se na stadion Alberta Braglii v Modeně. A s historickým postupem do Serie A v sezoně 2012/13 se přesunulo na Stadio Citta del Tricolore ve městě Reggio Emilia, který se nyní nazývá Mapei Stadium.

Od svého postupu mezi elitu italského fotbalu se mužstvu podařilo v lize etablovat a aktuálně je v Serii A již 11 sezon v řadě. V sezoně 2016/17 si Sassuolo také poprvé zahrálo Evropskou ligu. Start do ní vyšel, v úvodním zápase totiž Italové porazili Athletic Bilbao 3:0, ale postup přes skupinovou fázi, ve které byly také Genk a Rapid Vídeň, už neklapl.

Aktuálně je největší hvězdou klubu italský útočník Domenico Berardi, jde navíc také o nejlepšího týmového střelce všech dob. Klub se také stal solidním odrazovým můstkem pro hráče, kteří následně zamířili do věhlasnějších mužstev. To je třeba případ Manuela Locatelliho, Francesca Acerbiho, Stefana Sensiho, Giacoma Raspadoriho a Gianlucy Scamaccy.

V tuto chvíli je sice Sassuolo v Serii A až patnácté, na konci září ale třeba zvládlo během čtyř dní porazit Inter (2:1) i Juventus (4:2).