Villarreal ani Monaco nejsou jediní aneb Čtyři malá města, kde se hrál či hraje velký fotbal

Nejslavnější kluby na starém kontinentu má člověk mnohdy spojené s velkými městy. Vzpomeňme například na Madrid, Barcelonu, Milán, Manchester, Paříž nebo třeba Mnichov. Existují však i kluby sídlící v malých městech, které na fotbalových mapách také dokázaly velké věci. Španělská redakce Livesport Zpráv se podívala na některé z nich.

Monako: 38 000 obyvatel

Ačkoli je Monako městským státem známým po celém světě především díky svému kasinu, královské rodině a okruhu formule 1, stále se vlastně jedná o oblast s méně než 50 tisíci obyvateli. Jeho fotbalový klub, jehož 66,67% vlastníkem je ruský miliardář Dimitrij Rybolovlev, má bohatou historii. Osmkrát se stal mistrem francouzské Ligue 1 a pětkrát vyhrál Francouzský pohár. Dvakrát byl navíc blízko velkým úspěchům na evropské scéně.

V roce 1992 tým, v němž hráli Emanuel Petit, Lilian Thuram, Youri Djorkaeff a George Weah, prohrál ve finále Poháru vítězů pohárů s Werderem Brémy. O dvanáct let později se po vyřazení Manchesteru United, Lyonu a Deportiva La Coruňa dostal až do finále Ligy mistrů. Jenže tam Monako nestačilo na Porto, které vedl José Mourinho. Trenér Didier Deschamps měl v sestavě například Fernanda Morientese, Patrice Evru, Ludovica Giulyho a Emmanuela Adebayora.

V průběhu své historie si za Monako zahráli další slavní hráči jako Thierry Henry, David Trézeguet, Kylian Mbappé a Aurelien Tchouaméni.